• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 04/12/2023

Πρόσφατα απέκτησα το πρώτο μου μωράκι και ανυπομονώ να χάσω το βάρος που πήρα κατά την εγκυμοσύνη. Θα μπορούσατε να μου δώσετε έναν πρακτικό και ασφαλή οδηγό για την απώλεια βάρους μετά την εγκυμοσύνη, λαμβάνοντας υπόψη τις προκλήσεις που έρχονται με τις αλλαγές μετά τον τοκετό;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Το σώμα χρειάζεται λίγο χρόνο για να προσαρμοστεί πάλι, το σημαντικότερο είναι να λαμβάνουμε όλα τα απαραίτητα θρεπτικά συστατικά για να βοηθήσουμε τον μεταβολισμό μας

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο που θα προσαρμόσει ένα πλάνο διατροφής στα μέτρα σας ώστε η αλλαγή να είναι ομαλή και εύκολη

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καταναλώνετε καθημερινά φρούτα και λαχανικά ,εποχής καί φρέσκα.
    Μην παραλείπετε ποτέ το πρωινό σας γεύμα.
    Χρησιμοποιείτε προϊόντα ολικής αλέσεως.Ειναι πλούσια σε φυτικές ίνες.
    Επιλέξτε άπαχα κρεατικά .
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες φρέσκα ψάρια την εβδομάδα.
    Καταναλώνετε 1-2 μερίδες όσπρια την εβδομάδα.
    Χρησιμοποιείτε καθημερινά τα καλά λιπαρά όπως ελαιόλαδο και ξηρούς καρπούς.
    Πίνετε αρκετό νερό.
    Να ασκήστε .
    Αποφύγετε αναψυκτικά, ζάχαρη, επεξεργασμένα τρόφιμα και το αλάτι.
    Σας ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Είμαστε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Χαίρετε και χρόνια σας πολλά! Με συγχωρείτε για την καθυστέρηση στην απάντηση - μεταξύ υποχρεώσεων και ετοιμασιών για την εορταστική περίοδο, το ερώτημα σας μαζί με μερικά άλλα, διέφυγαν εντελώς από την προσοχή μου. Λυπάμαι πολύ για αυτό.
    Εύχομαι το μωράκι σας να σας είναι γερό και δυνατό!
    Η μεγαλύτερη δυσκολία κατά το διάστημα μετά τον τοκετό, είναι ο εγκλεισμός σας και η προσαρμογή σας στις ώρες του θηλασμού. Ο μειωμένος ύπνος συχνά οδηγεί σε αναζήτηση τροφής και τσιμπολογήματα, ειδικά τις βραδινές ώρες. Από εκεί θα πρέπει να ξεκινήσετε. Καταναλώνετε επαρκείς ποσότητες υγρών και αποφύγετε τα περιττά γεύματα. Δώστε ιδιαίτερη προσοχή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν διατροφολόγο διοτι τα πρόγραμμα είναι εξατομικευμένα και ακολουθούν τις ανάγκες του κάθε ατόμου!Αν θέλετε μπορείτε να κλείσετε και ραντεβού διαδικτυακά! Ευχαριστώ!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Καλησπέρα σας. Το σώμα σας αυτήν την περίοδο έχει ιδιαίτερες ανάγκες, αναλόγως αν υπάρχει θηλασμός ή όχι, τα ωράρια σας, το συνολικό βάρος και πολλά ακόμα. Θα σας πρότεινα να επισκεφθείτε έναν πτυχιούχο διαιτολόγο τουλάχιστον για 1 συνεδρία, ώστε να σας καθοδηγήσει υπεύθυνα και αποτελεσματικά !

    Πετράκου Μαριλένα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Να έχετε μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή με ποικιλία από τροφές ώστε να μην υπάρχουν διατροφικές ελλείψεις και να λαμβάνετε όλα τα θρεπτικά συστατικά από τη διατροφή σας. Οι ποσότητες είναι σημαντικό να λαμβάνονται υπόψη πχ να έχετε σαν μέτρο σύγκρισης τα πιάτα του φρούτου σαν μερίδα. Να έχετε μικρά και συχνά γεύματα διότι έτσι ενεργοποιηται καλύτερα ο μεταβολισμός σας. Η επαρκής ενυδάτωση κυρίως με νερό είναι σημαντική. Η άσκηση επίσης θα πρέπει να ενταχθεί στην καθημερινότητα σας από ένα απλό περπάτημα μέχρι και την ενασχόληση σας με κάποιο άθλημα ή την συμμετοχή σας σε γυμναστήριο. Καλό θα είναι να επισκεφθείτε και έναν κλινικό διαιτολ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Να σας ζήσει το μωράκι σας! Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και έχει διαφορετικές ανάγκες. Θα ήταν πολύ ανεύθυνο και αντιεπαγγελματικό εκ μέρους μου να συστήσω κάτι χωρίς να έχω ιστορικό. Καλό θα ήταν να αναζητήσετε μια αξατομικευμένη απάντηση σε αυτό που σας απασχολεί. Επενδύστε στον εαυτό σας. Το μεγαλύτερο δώρο για τα παιδιά μας είναι να έχουν υγιείς και χαρούμενους γονείς.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Αρχικά συγχαρητήρια, τις καλύτερες ευχές για το νέο μέλος οικογένειας σας!!!

    Μετά την εγκυμοσύνη, η απώλεια βάρους μπορεί να είναι μια πρόκληση, αλλά υπάρχουν ορισμένα βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε. Καταρχάς, να επικεντρωθείτε στη διατροφή σας επιλέγοντας υγιεινά τρόφιμα υψηλής θρεπτικής αξίας, όπως φρούτα, λαχανικά, πρωτεΐνες και υγιεινές πηγές λιπαρών. Επίσης, προσέξτε τις μικρές μερίδες και προσπαθήστε να τρώτε όταν πεινάτε.

    Η άσκηση μπορεί να βοηθήσει επίσης. Ξεκινήστε αργά με μικρές ασκήσεις όπως η βόλτα με το καρότσι του μωρού σας και σταδιακά προχωρήστε σε πιο εντατικές ασκήσεις όταν νιώθετε έτοιμη. Είναι σημαντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αρχικά να σας ζήσει το μωράκι σας! Η επαναφορά του σώματος και τους βάρους μιας γυναίκας μετά τον τοκετό, είναι μια διαδικασία που σίγουρα χρειάζεται χρόνο και φροντίδα, ειδικά αν η γυναίκα γαλουχεί. Φυσικά, κάθε γυναίκα είναι διαφορετική, το ίδιο και οι ανάγκες της. Επομένως, ακόμη και αν σας δοθούν γενικότερες συστάσεις, υπάρχει η ανάγκη για εξατομίκευση προκειμένου να είναι υγιής η διαδικασία.

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Εδώ είναι μερικές συμβουλές που μπορείτε να λάβετε υπόψιν:

    Υγιεινή Διατροφή:
    Ανακάλυψε υγιεινές και θρεπτικές τροφές που θα σε κρατήσουν ενεργή και θα σε ικανοποιούν. Επικεντρώσου σε φρούτα, λαχανικά, ολικά δημητριακά και πρωτεΐνες.

    Αργά και Σταθερά:
    Η απώλεια βάρους πρέπει να είναι σταθερή και αργή, κυμαίνεται κοντά στο 0,5-1 κιλό την εβδομάδα. Αυτός είναι ένας υγιής και βιώσιμος ρυθμός.

    Ασκήσεις Μετά τον Τοκετό:
    Αρχίζεις με απαλές ασκήσεις μετά την έγκριση του γιατρού σου. Οι βόλτες με το καρότσι, η γιόγκα για μητέρες και οι ελαφριές ασκήσεις κατά την διάρκεια της ημέρας είναι καλοί τρόποι για να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • H περίοδος μετά τον τοκετό, έχει όντως ιδιαίτερες απαιτήσεις αν λάβουμε υπόψη και τον θηλασμό.

    Για διατροφικές οδηγίες και πρακτικές συμβουλές επιστημονικά τεκμηριωμένες, μπορείτε να ανατρέξετε στον Εθνικό διατροφικό οδηγό για εγκύους και θηλάζουσες (είναι διαθέσιμος σε ηλεκτρονική μορφή).

    Αν κρίνετε ότι χρειάζεστε εξατομικευμένες διατροφικές συμβουλές, απευθυνθείτε σε έναν διαιτολόγο-διατροφολόγο για καθοδήγηση.

    Γενικά όμως, δώστε χρόνο στο σώμα σας να επανέλθει, να γίνει ξανά σιγά σιγά δυνατό και όχι γρήγορα αδύνατο. Έχει δημιουργήσει άλλωστε έναν ολόκληρο άνθρωπο!

    Χαμορούσου Παναγιώτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Αρχικά να ευχηθούμε για το νέο μέλος! Μην αγχωθείτε να επανέλθετε στο σώμα σας να δώσετε χρόνο και γίνει σωστά ώστε να προσαρμοστείτε σταδιακά ειδικά αν θηλάζετε. Δεν υπάρχει μια γενική οδηγία, η απώλεια βάρους μετά απο τοκετό θέλει εξατομίκευση και ειδικά απο Βιοχημικό όπως εμείς να δείτε εξειδικευέμενες εξετάσεις για το που βρισκεται το σωμα σας μετά απο το πολύμηνο ταξιδι της μητροτητας τόσο σε βιταμίνες , μέταλλα , ιχνοστοιχεια όσο και σε μακροθρεπτικά. Η καθημερινότητα σας και η ρουτίνα του βρέφους πρεπει να ληφθούν υπόψην μας για να σας συντάξουμε ενα πλανο που να σας ταιριάζει.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Αρχικά να σας συγχαρώ για το υπέροχο μωράκι σας . Να σας ζήσει. Η διαδικασία των περιστατικών που αναλαμβάνω όπως είστε εσείς (και φυσικά έχω ήδη γυναίκες που προσπαθούννα αποκτήσουν παιδί ή ήδη κυοφορουν) είναι η εξής. Γίνεται λήψη ιατρικού ιστορικού (με όλες τις εξετάσεις που έχουν γίνει) , θα πραγματοποιηθουν σωματομετρήσεις να δούμε που βρισκόμαστε και τι εικόνα έχει το σώμα σας και έπειτα θα ορίσουμε το πλάνο διατροφής που είναι απαραίτητο να για την πλήρη αποκατάσταση των ορμονολογικών αλλαγών και φυσικά η 15 μερη παρακολούθηση για την επίτευξη των στόχων.

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς