• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 08/08/2023

Αν μια ρίζα έχει κάταγμα ή κάποια βλάβη που απαιτεί αφαίρεση του δοντιού, πώς γίνεται η διάγνωση; Γίνεται με ακτινογραφία;

25 ειδικοί απάντησαν

  • Μπορεί να φανεί στην ακτινογραφία αλλά δεν είναι το αποκλειστικό κριτηριο.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Ακτινογραφία και κλινική εξέταση.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Γινεται και ακτινογραφια.

    Χριστάκος Σταμάτης

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • ηδιαγνωση γινεται με ακτινογραφια και κλινικη εξεταση

    Μπέρτος Λουίτζι

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Καλησπέρα. Η διάγνωση γίνεται με συνδυασμό κλινικού και ακτινοραφικού ελέγχου.

    Τσαγκάρη Νεφέλη

    Χειρουργός Οδοντίατρος - Προσθετολόγος

    Άγιος Δημήτριος

  • Καλησπέρα σας,ανάλογα το κάταγμα,μπορεί και να φανεί με μια ακτινογραφία dentan scan.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Συνήθως μια ακτινογραφία εινσι αρκετή

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Δεν είναι πάντα ορατό ένα κάταγμα ρίζας στην ακτινογραφία, συνήθως ο συνδυασμός ακτινογραφίας και κλινικών συμπτωμάτων μας οδηγεί στη διάγνωση.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Άλλες φορές η βλάβη μπορεί να φανεί με μια ακτινογραφία άλλες φορές πάλι απαιτείται cbct scan και άλλες από την εικόνα με την κλινική εξέταση

    Δεληγεώργη Βίκυ

    Οδοντίατρος

    Μαρούσι

  • Η διαγνωση γινεται με ακτινογραφικο και κλινικο ελεγχο

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • η διαγνωση του καταγματος γινεται η με μικροσκοπιο η με cbct αν τωρα το καταγμα ειναι τοσο μεγαλο λογικα φαινεται και με μια απλη ακτινογραφια

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Η διάγνωση μπορεί να γίνει και ακτινογραφικά σε αρκετές περιπτώσεις. Πολύ χρήσιμη είναι και η ενδελεχής κλινική εξέταση. Σε λίγες περιπτώσεις διαγνωστικού προβλήματος θα μπορούσε να ζητηθεί από το γιατρός σας και dental scan (τρισδιάστατη απεικόνιση).

    Σιαραμπή Νίκη

    Οδοντίατρος

    Χαϊδάρι

  • Αρχικά χρειάζεται ιατρική εξέταση για να βγάλουμε διάγνωση. Έπειτα θα κρίνουμε τι άλλο χρειάζεται.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • Γινεται με ειιδκα ακτινογραφια,λεγεται αξονικη(cbct)αλλα και παλι ειναι δυσκολη η συγκεκριμενη διαγνωση.

    Μπουμπούνας Εμμανουήλ

    Οδοντίατρος

    Καβάλα

  • Αυτό συνήθως γίνεται με ακτινογραφία 2 διαστάσεων ή κ με ακτινογραφία 3 διαστάσεων. Απαιτείται κ κλινική εξέταση.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Σε περίπτωση κατάγματος ενός δοντιού εφόσον δε δύναται αυτό να αποκατασταθεί τότε η θεραπεία εκλογής είναι η εξαγωγή αυτού. Η δυνατότητα ή μη της αποκατάστασης του κατάγματος εξαρτάται απο ποικιλους παράγοντες τους οποίους αξιολογεί κάθε φορά ο επεμβαίνων. Εκτός από την κλινική εξέταση ένα κατάγμα δεν είναι πάντοτε εφικτό να εντοπιστεί μόνο ακτινογραφικα καθότι η ακτινογραφία του δοντιου είναι μια δισδιάστατη απεικόνιση τρισδιάστατων δομών. Όσων αφορά άλλες βλάβες δοντιών, εκεί η παθολογία ποικίλει, με κυρίους παράγοντες να είναι βλάβη λόγω τερηδονισμού, περιοδοντικά και ενδοδοντικά αιτια ή συνδυασμός αυτών. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να εξαντλ... Διάβασε περισσότερα

    Νάνου Ευαγγελία

    Οδοντίατρος

    Γλυφάδα

  • Ακτινολογικά

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Σε κάποιες περιπτώσεις το κάταγμα φαίνεται στην ακτινογραφία ή και κλινικά, σε κάποιες άλλες περιπτώσεις, όταν είναι ρωγμώδες, μπορούμε να το δούμε στο οδοντιατρικό μικροσκόπιο. Σε κάθε περίπτωση για να καταλήξουμε στην εξαγωγή πρέπει να είμαστε απολύτως σίγουροι πως αυτή είναι η μόνη επιλογή.

    Οδοντιατρείο Ζάρμποζαν & Αναστασιάδη

    Οδοντίατρος

    Γλυκά Νερά

  • Με λεπτομερη ακτινογραφικο και κλινικο ελεγχο σε συνδυασμο με τυχον υπαρχουσα συμμτωματολογια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Ακτινογραφία και κλινική εξέταση. Σε περιπτώσεις κατάγματος ο ανιχνευτηρας μπαίνει στο σημείο του κατάγματος του δοντιού πολύ μέσα στο ούλο.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Κλινική εξέταση και συμπτώματα
    Η ακτινογραφία δείχνει δυο διαστάσεις
    Συχνά δεν φαίνεται τίποτα και μπορεί να χρειάζεται και cbct αξονική τομογραφία που θα δείξει τι γίνεται τρισδιάστατα

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας, βεβαίως ο ενδεδειγμένος τρόπος, είναι η ακτινογραφία.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα, συνήθως τα κατάγματα μπορούν να διαγνωστούν με ακτινογραφία, είτε οπισθοφατνιακή (αυτή που βγάζει ο γιατρός στο οδοντιατρείο) είτε με αξονική. Επίσης υπάρχουν συνοδά συμπτώματα σε ένα μεγάλο κάταγμα, όπως κινητικότητα του δοντιού, πρήξιμο και πόνο κατά την μασηση ή και αυτόματος.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Η διάγνωση γίνεται με ακτινογραφία και με κλινική εξέταση.

    Κούτσουρη & Γρηγοριάδη We Dental Clinic (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Mπορει να γινει καποιες φορες κ με γυμνο ματι η με τα εργαλεια εξετασης.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη