• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 23/01/2024

Ο άνδρας μου έχει κόλλημα με την οικογένεια του και ειδικά με την μάνα του. Εγώ δουλεύω πρωί και εκείνος συνήθως απόγευμα ή βράδυ και μετά ρεπό. Οπότε το πρωί που δουλεύω περνάει όλη την ώρα με τη μαμά του και αν του ζητήσω να κάνει κάτι π.χ. να πάει σούπερ μάρκετ μου λέει δεν μπορώ γιατί έχω να δω την μαμά μου. Το μεσημέρι που γυρνάμε σπίτι την παίρνει τηλέφωνο παρόλο που το πρωί ήταν μαζί. Στη διάρκεια του απογεύματος στέλνουν μηνύματα με καρδούλες και της λέει ότι την αγαπά πάρα πάρα πολύ. Το βράδυ που θα μπω για μπάνιο μιλάνε στο τηλέφωνο και πριν κοιμηθούν ξανά μήνυμα. Του έχω πει ότι είναι μαμάκιας, ότι είναι εξαρτημένος και ότι με ενοχλεί αλλά με βγάζει τρελή. Πιστεύετε ότι είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει; Δεν αντέχω άλλο!

10 ειδικοί απάντησαν

  • Για εκείνον σίγουρα είναι φυσιολογικό, για εσάς που ενώ σας ενοχλεί και παραμένετε σε αυτήν την κατάσταση, είναι; Δεν μπορούμε να αλλάξουμε τους ανθρώπους γύρω μας, για αυτό και πρέπει να επικεντρωνόμαστε στο μέσα μας και στις επιθυμίες μας και στο τι κάνουμε για αυτά.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Ενας χαρακτηρισμος της συμπεριφορας του συζυγου σας απο εναν ανθρωπο που δεν σας γνωριζει, σε τι θα σας βοηθησει πιστευετε? Σημασια εχει πως η συμπεριφορα του ενος συντροφου επηρεαζει τον αλλο και τη σχεση σας...επισης σημασια εχει η επικοινωνια μεταξυ σας..σε αυτα πρεπει με τη βοηθεια του ψυχολογου να εστιασετε...αρχικα και στη συνεχεια να δουλεψετε και να διερευνησετε το νοημα που εχει η σχεση σας για εσας, τις δυσκολιες που αντιμετωπιζετε και πως νοηματοδοτειτε γενικοτερα τη ζωη σας....

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Γεια σας! Υπάρχει ένα σύνδρομο, το οποίο συνδέεται ΣΤΕΝΑ, ΑΜΕΣΑ & ΆΡΡΗΚΤΑ με τις παρούσες διαπροσωπικές σχέσεις, ιδιαίτερα στην Ελληνική κοινωνία, που δεν είναι άλλο από το Οιδιπόδειο σύμπλεγμα, θαρρώ πως θα το έχετε σίγουρα ακουστά. Ως προς το μύθο ο Οιδίποδας ήταν ένας βασιλιάς που ανακάλυψε πως είχε παντρευτεί τη μητέρα του και είχε παιδιά μαζί της, χωρίς να το γνωρίζει. Ως προς την ψυχαναλυτική ματιά, το Οιδιπόδειο Σύνδρομο χρησιμοποιείται για να περιγράψει μια φάση στην ψυχική ανάπτυξη του παιδιού, κατά την οποία οποία αναπτύσσονται οι συναισθηματικοί δεσμοί με τους γονείς και συνήθως του άνδρα με τη μητέρα του. Αυτοί οι δεσμοί "... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Είναι δυστυχώς συχνό πρόβλημα αναμεσα στα ζευγάρια. Καταλαβαίνω την ενόχλησή σας και την δυσλειτουργία που μπορεί να φέρνει η σχέση του συζύγου σας με την μητέρα του στην δική σας οικογένεια. Θα πρότεινα να του μιλήσετε για το πως νιώθετε και να προτείνετε να δείτε σύμβουλο γάμου. Δεν είναι απλό θέμα και συνήθως δεν επιλύεται από μόνο του.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Εκφράζετε τις ανησυχίες σας σχετικά με τη συμπεριφορά του συντρόφου σας απέναντι στην οικογένειά του και ειδικά στην μητέρα του.
    Η σχέση με την οικογένεια του εκάστοτε συντρόφου αποτελεί σημαντικό κομμάτι της ζωής του και πρέπει να βλέπετε συνολικά και όχι μεμονωμένα.
    Ωστόσο, είναι σημαντικό να σκεφτείτε την κατάσταση με βάση τη γενική εικόνα της σχέσης σας. Αν ο σύντροφός σας προτιμά να περνά τον πρωινό χρόνο με τη μητέρα του, δεν αποκλείεται να αισθάνεται έντονο δέσιμο με την οικογένειά του. Η επικοινωνία και η επαφή με τη μητέρα του μπορεί να του προσφέρουν κάποια μορφή ασφάλειας.
    Είναι σημαντικό να συζητήσετε ανοιχτά με τον σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πολλές φορές ο άλλος στη σχέση μας καθρεφτίζει κάτι δικό μας. Η επιρροή πάνω στο σύζυγο από την μητέρα του έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο ίδιος φαίνεται εξαρτημένος . Είναι διαφορετικό από το μαμάκιας. Ίσως να έχει κάποιου είδους φοβίες οπότε δεν μπορεί να διαχωριστεί . Η δική σας παρέμβασει θα χρειαστεί με την συμβουλή ενός ειδικού να γίνει για να επιφέρεται μια αλλαγή !

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα,
    Εάν είναι όντως έτσι όπως τα περιγράφετε, ο σύντροφος σας παρουσιάζει μια εξαρτητική σχέση με την μητέρα του, δηλαδή δεν την έχει αποχωριστεί. Είναι μια κατάσταση που προφανώς κλονίζει τη σχέση σας και θα ήταν καλό να το επισημάνετε. Η σχέση και η ειλικρίνεια σε αυτή θέλουν χρόνο και δουλειά και από τους δυο!
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Κατανοώ πλήρως το δύσκολο πλαίσιο που βιώνετε και τις ανασφάλειες που προκαλεί η συμπεριφορά του συντρόφου σας. Η σχέση με την οικογένεια μπορεί να είναι ευαίσθητο θέμα και να προκαλεί διάφορα συναισθηματικά διλήμματα.
    Ο απόλυτος χαρακτηρισμός για το αν κάτι είναι "φυσιολογικό" σε μια σχέση είναι σχετικός και εξαρτάται από τις προσωπικές αξίες, τις προσδοκίες και τις ανάγκες των ενεχόμενων ατόμων. Ωστόσο, είναι σημαντικό να εξεταστεί η επίδραση αυτής της σχέσης στην ευημερία και την ισορροπία της σχέσης σας.
    Είναι σημαντικό να επικοινωνήσετε ανοιχτά με τον σύντροφό σας και να μοιραστείτε τα συναισθήματά σας. Είναι πιθανό ότ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Γνωρίζετε ήδη την απάντηση σε αυτό που με ρωτάτε. Το ουσιαστικό ερώτημα είναι πώς τοποθετήστε εσείς απέναντι σε αυτήν την κατάσταση και ποιο είναι το τίμημα της ρήξης.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Εάν είναι έτσι φαίνεται μια υπερβολή εξ μέρους τους! Σημασία έχει να διαπιστώσετε εσείς πώς να σταθείτε σε αυτή την κατάσταση και να δείτε τα δικά σας συναισθήματα! Προτείνω να επικοινωνήσετε με επαγγελματια ψυχικής υγείας! Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι