• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/01/2024

Καλησπέρα, νιώθω ότι στην εργασία μου νιώθουν ότι είμαι χαζή και δεν με παίρνουν στα σοβαρά και πιο γενικώς το νιώθω αυτό σε κάθε δουλειά που εργάζομαι, γιατί; Δεν μου έχει πει ποτέ κανενας κάτι τετοιο και θεωρώ τον εαυτό μου έξυπνο αλλά το νιώθω πολύ έντονα αυτό κάθε φορά και νιώθω ότι με βλέπουν πολύ κατώτερη επειδή είμαι καινούρια κλπ. Που μπορεί να οφείλεται αυτό;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως αυτές οι σκέψεις υπάρχουν όταν δεν έχουμε αυτοπεποίθηση. Θα πρότεινα να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να δουλέψετε πάνω στο ζήτημα.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Πολλές φορές το να βρεθούμε σε ένα νέο περιβάλλον είναι αρκετά απαιτητικό. Σε συνδυασμό με αισθήματα κατωτερότητας που μπορεί να προϋπήρχαν και να είχαν καλυφθεί από τη σταθερότητα που μας παρείχε το προηγούμενο περιβάλλον, το νέο περιβάλλον και οι απαιτήσεις του μπορεί να μας βάλουν σε μια διαδικασία να αμφισβητήσουμε τον εαυτό μας και τις ικανότητές μας. Μέσα από τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας οι σκέψεις που κάνουμε για τον εαυτό μας και η εικόνα που έχουμε για εμάς επαναπροσδιορίζονται, οπότε το να μιλήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας είναι πιθανό να σας βοηθήσει να προσδιορίσετε με μεγαλύτερη σαφήνεια σε τί οφείλεται αυτ... Διάβασε περισσότερα

    Μαρασλή Βασιλική

    Ψυχολόγος

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να ξέρετε ότι ο τρόπος που νιώθετε δεν ορίζει την πραγματική σας αξία και εξυπνάδα σας. Οι αρνητικές σκέψεις και ανασφάλειες μπορεί να προέρχονται από πολλούς παράγοντες.
    Η αίσθηση του να αισθάνεστε ανεπαρκής μπορεί να πηγάζει από την έλλειψη εμπειρίας που έχετε στην εργασία σας. Σαν καινούρια υπάλληλος, ίσως να αντιμετωπίζετε δυσκολίες στην προσαρμογή στον νέο ρόλο σας και να ανησυχείτε μήπως δεν ανταποκρίνεστε στις απαιτήσεις της θέσης.
    Η αυτοπεποίθηση και η εκτίμηση προς τον εαυτό σας είναι ζωτικής σημασίας για την αντιμετώπιση αυτής της αίσθησης. Εσείς γνωρίζετε καλύτερα από κάθε άλλον τις ικανότητες
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Σε χαμηλή αυτοαξια που έχετε για τον εαυτό σας ! Προφανώς έχετε προσδοκίες από εσάς που είναι ουτοπικές , θέλει βοήθεια από ειδικό ψυχικής υγείας για να μάθετε να είστε φίλη του εαυτού σας και όχι κριτής , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα. Έτσι όπως περιγράφετε το πρόβλημα σας, φαίνεται να έχετε κάποιο άγχος επίδοσης και χαμηλή ανοχή στην κριτική. Θεωρώ ότι θα σας βοηθούσε πολύ να προσπαθήσετε να το διαχειριστείτε με κάποιον ειδικό.

    Ζαράνη Αγγελική

    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Αργυρούπολη

  • Καλησπέρα σας.
    Τα συναισθήματα κατωτερότητας συνδέονται άμεσα με την έλλειψη
    αυτοπεποίθησης. Χρειάζεται να διερευνήσετε από πού πηγάζουν αυτές οι ανασφάλειες. Σε κάθε περίπτωση η επαφή σας με έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα σας βοηθήσει στο να ξεκινήσετε μία εσωτερική αναζήτηση.

    The Therapy Room - Παπαρίζου Αλίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αχαρνές

  • Αυτό πιθανόν να οφείλεται σε παιδικές εμπειρίες που είχατε. Εάν για παράδειγμα οι γονείς σας ή ένα άλλο σημαντικό πρόσωπο στη ζωή σας σας αντιμετώπιζε με τον τρόπο που λέτε, τότε πιθανόν αυτό να έχει καταγραφεί μέσα σας και να νομίζετε ότι θα συμβεί ξανά στην ενήλικη ζωή σας.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Καλησπέρα σας. Είναι χαρακτηριστικό ότι όπως αναφέρετε, όπου και να πάτε έχετε αυτό το συναίσθημα. Τίθεται το ζήτημα πως μπορείτε να ξέρετε το τι σκέφτονται οι άλλοι για σας. Αυτή η σκέψη φαίνεται να σας δημιουργεί δυσάρεστα συναισθήματα. Φυσικά κάθε καινούργια υπάλληλος χρειάζεται το χρόνο της για να προσαρμοστεί, σε όποια εργασία και να πάει, αλλά γιατί σκέφτεστε ότι σας βλέπουν σαν κατώτερη; Χρειάζεται να σημειώσουμε ότι η εξυπνάδα ενός ατόμου δεν διασφαλίζει ότι δεν έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση ή αυτοεκτίμηση....Εσείς τι νομίζετε για τον εαυτό σας; τι σας κάνει από την άλλη πλευρά να σκέφτεστε με όρους ανώτερος-κατώτερος; Ίσως ο τρόπος που έ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Νομίζω πως θα πρέπει να το συζητήσετε με ειδικό ψυχοθεραπευτή που θα σας καθοδηγήσει να μην δίνετε σημασία στα σχόλια και να προσέχετε μόνο την απόδοση στην εργασία σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Πιθανότατα, δεδομένου ότι δεν σας έχουν πει ποτέ κάτι, αυτό να το βιώνετε γιατί το σκέφτεστε εσείς για εσάς. Ένα κομμάτι σας να νιώθει έξυπνο και ικανό, αλλά ένα άλλο κομμάτι μοιάζει να το αμφισβητεί και να σας συγκρίνει με τους συναδέλφους σας στο εκάστοτε εργασιακό περιβάλλον. Αυτό το κομμάτι, αυτός ο εσωτερικός κριτής, αν η υπόθεση ισχύει, έχει να κάνει τα παρελθοντικά σας βιώματα και τον τρόπο που σας έκριναν αντίστοιχα ως παιδί. Θα σας πρότεινα να το διερευνήσετε σε ψυχοθεραπεία.

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Καλησπέρα, καταρχάς το γεγονός ότι σας προσλαμβάνουν σε δουλειές από μόνο του είναι πολύ σημαντικό. Το σημαντικό είναι να πιστέψετε εσείς στον εαυτό σας περισσότερο και να σκεφτείτε τα χαρίσματα που έχετε!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Γεια σας! Αρχικά οφείλετε να γνωρίζετε, του ότι ο κόσμος μπορεί να έχει γνωστικές δυνατότητες (αντίληψη, γνώση, μάθηση, μνήμη κ.ο.κ.), ωστόσο αυτό δε σημαίνει ότι έχει εξίσου και όμοια συναισθηματική/ψυχική "παιδεία". Αυτό είναι κάτι που δημιουργείται, καλλιεργείται και ανθίζει, με βάση τον άνθρωπο που έχει τη θέληση να συν-υπάρχει, να συν-αγαπάει και να συν-εργάζεται μαζί με άλλους ανθρώπους. Για να μπορέσει να καταφέρει κάτι τέτοιο, το επιχειρεί ΜΟΝΟ όταν έχει περάσει πρώτα καλά μόνος του ο ίδιος, λύνοντας τα δικά του ζητήματα και μετά αυτό διευρύνεται συλλογικά. Τέλος μπορείτε να οριοθετηθείτε και να τοποθετηθείτε προς τους συνερ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Φαίνεται ότι προβάλλετε πάνω στους άλλους (συναδέλφους στην προκειμένη) -ώστε να καθρεπτιστεί πίσω σε 'σας- το αίσθημα κατωτερότητας. Υποθέτω ότι σε ασυνείδητο επίπεδο, κάπως θα εξυπηρετεί τον ψυχισμό σας. Αν για παράδειγμα είχατε μεγαλύτερα σε ηλικία αδέρφια, οι «συν-άδελφοι» και το «με βλέπουν κατώτερη επειδή είμαι καινούργια (καινούργια ως γεννημένη μετά)» θα μπορούσε να αποτελεί τη σύνδεση ή μέρος αυτής, στο πώς βιώνετε στο τώρα την κατάσταση που περιγράφετε.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα