• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 15/04/2024

καλημέρα έχω ένα θέμα με το θυμό μου τι θα μπορούσα να κάνω

10 ειδικοί απάντησαν

  • Η ψυχοθεραπεία εντοπίζει τα αίτια του θυμού και διδάσκει τεχνικές ελέγχου του. Επισκεφθείτε ψυχοθεραπευτή.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Καλημέρα! Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε το θέμα με τον θυμό σας, καθώς ο μακροχρόνιος και μη υγιής θυμός μπορεί να έχει αρνητικές επιπτώσεις στην υγεία και τις σχέσεις σας. Ένας ψυχολόγος μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε τις πηγές του θυμού σας, να αναγνωρίσετε τα μοτίβα συμπεριφοράς και να μάθετε νέες τεχνικές διαχείρισης. Κατά τη διάρκεια των συνεδριών με έναν ψυχολόγο, μπορείτε να προβληματιστείτε για τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας, να ερευνήσετε πιθανές αιτίες του θυμού σας και να αναπτύξετε στρατηγικές για να τον διαχειριστείτε αποτελεσματικά. Ο ψυχολόγος θα εργαστεί μαζί σας για να ανακαλύψετε υγιείς τρόπους αντίδρασης σε... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Διαχείριση θυμού με ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθούσε να βρείτε τρόπους να διαχειριστείτε τον θυμό σας. Ο θυμός είναι συναίσθημα, δεν μπορούμε να πούμε μην θυμώνεις. Παρόλα αυτά μπορούμε να τον δαμασουμε για να μην μας ωθεί σε Δυσλειτουργικες συμπεριφορές

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Υπάρχουν μερικά πράγματα που μπορείτε να κάνετε. Μια καλή πρακτική είναι να αναγνωρίζετε τις σημάνσεις του θυμού πριν εξαπολύσετε οργή. Στη συνέχεια, προσπαθήστε να βρείτε εναλλακτικούς τρόπους αντίδρασης, όπως η αναπνοή ή η απομάκρυνση από την κατάσταση μέχρι να ηρεμήσετε. Επίσης, είναι χρήσιμο να εξερευνήσετε τις αιτίες του θυμού σας αλλά και της αδυναμιάς ελέγχου του και να συζητήσετε το θέμα με έναν ψυχολόγο, για περαιτέρω υποστήριξη και συμβουλές.

    Δια Βίου Ανέλιξη και Φραγκιαδουλάκης Ιωάννης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Ο θυμός γενικά είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα που μπορεί να είναι πολύ δυνατό και δύσκολο να διαχειριστεί κανείς. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζεις ότι νιώθεις θυμό και να κατανοείς τι τον προκαλεί. Ένας ειδικός μπορεί να σε βοηθήσει να κατανοήσεις τι σε οδηγεί στον θυμό. Είναι η κατάσταση; Είναι οι σκέψεις σου; Είναι οι προσδοκίες που έχεις; Είναι σημαντικό να μάθεις να εκφράζεις τον θυμό σου με υγιή τρόπο, χωρίς να βλάπτεις τον εαυτό σου ή άλλους.
    Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια από έναν ειδικό.
    Είναι σημαντικό να μάθεις να τον διαχειρίζεσαι ώστε να μην επηρεάζει αρνητικά τη ζωή σου και τις σχέσεις σου.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Γειά σας, ο θυμός είναι μια φυσική και υγιής αντίδραση του ανθρώπου, όταν βέβαια νιώθουμε ό,τι είναι ανεξέλεγκτος ή αδικαιολόγητος εκεί ίσως χρειάζεται να τον αναστοχαστούμε. Συνήθως ο θυμός αποτελεί την κορυφή ενός παγόβουνου άλλων συναισθημάτων που καταπιέζονται.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Καλησπερα σας.Ενας ειδικος θα βοηθουσε πιθανον να νιωθετε αυτο το συναισθημα λιγοτερο συχνα και με μικροτερη ενταση.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλημέρα,
    Η διαχείριση του θυμού αποτελεί μια σημαντική πρόκληση για πολλούς ανθρώπους. Ως ψυχολόγος, θα ήθελα να σας αναφέρω ορισμένες στρατηγικές που θα σας βοηθήσουν να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε το θέμα του θυμού σας με πιο υγιή τρόπο.
    Πρώτον, είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε τις συνθήκες ή τις καταστάσεις που πυροδοτούν την ένταση του θυμού σας. Αυτό θα σας βοηθήσει στο να προετοιμαστείτε και να αντιδράσετε στις συνθήκες αυτές με πιο αποτελεσματικό τρόπο.
    Δεύτερον, η ανάπτυξη τεχνικών χαλάρωσης, όπως οι βαθιές αναπνοές, μπορεί επίσης να σας βοηθήσουν να μειώσετε τα επίπεδα στρες και θυμού.
    Επιπλέον, η αυτοπαρατήρησ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,

    Θα χρειαζόμουν περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με το θυμό σας και τι σας απασχολεί για αυτόν ώστε να μπορέσω να σας προτείνω κάτι. Αυτό που μπορώ να πω είναι πως πιθανώς να σας βοηθούσε να το συζητήσετε αυτό με κάποιον ειδικό και να σας βοηθήσει να βρείτε μαζί τι να κάνετε με το θυμό που νιώθετε.
    Κάποιες ερωτήσεις μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας είναι, τι είναι αυτό που σας δημιουργεί θυμό; Πως ακριβώς σας εμποδίζει στη ζωή σας; Πως αντιδράτε στις περιπτώσεις που νιώθετε έτσι και ποιες εναλλακτικές έχετε;

    Ελπίζω να σας βοήθησα, καλή σας συνέχεια!

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα