• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 25/07/2023

Καλησπέρα, Είμαι 27 ετών και με τον αρραβωνιαστικό μου έχουμε ξεκινήσει τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη. Πριν δύο μέρες σε ένα απλό έλεγχο διαγνώστηκα με ουρεόπλασμα και μύκητες. Το ουρεόπλασμα το είχα και πέρσι και το αντιμετώπισα με αντιβίωση όπως ξεκινήσαμε και τώρα θεραπεία. Υπάρχει περίπτωση γι αυτό τον λόγο να μην έχω μείνει έγκυος ακόμα?? και αν βγω αρνητική μετά τη θεραπεία σε πόσο καιρό θα μπορώ να έχω ελπίδες για μια εγκυμοσύνη??

3 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν χρειάζεται να ανησυχείτε. Μετά το τέλος της αγωγής μπορείτε να αρχίσετε κ πάλι τις προσπάθειες. Θα σύστηνα να πάρει αγωγή κ ο σύντροφός σας.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • Αμέσως

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, το ουρεόπλασμα ευθύνεται για ελάχιστες παλίνδρομες κυήσεις δηλαδή για κυήσεις που ξεκίνησαν και σταμάτησαν, και όχι για αδυναμία επίτευξης εγκυμοσύνης. Οι περιπτώσεις αυτές είναι ελάχιστες. Μην σας αγχώνει το ουρεόπλασμα. Συνεχίστε τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη χωρίς να το σκέφτεστε όσο πιο σύντομα θέλετε.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα