• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 10/12/2023

Καλησπέρα μου έχουν δώσει αγωγή για περιστεφανιτιδα λόγω κάποιου φρονιμητη με amoxil αλλά έχω πάρει 4 χαπια και δεν δείχνει να υποχωρεί το πρήξιμο και ο πονος.Γνωρίζουμε μετά από ποσο διάστημα δρα η αντιβίωση;

16 ειδικοί απάντησαν

  • Θέλει 3 μέρες για να αρχίσει να υποχωρεί το πρήξιμο

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Η γνωμη μου ειναι να περιμενεται μιας και η αντιβιωση θελει 2-3 μερες για να δρασει.

    SmileDental - Ράγκου Βασιλική

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Σε τέτοιες περιπτώσεις οι αντιβιωσεις δρουν συνήθως μετά την τρίτη μέρα. Μέχρι τότε παίρνουμε συμπληρωματικά κ μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη για την ανακούφιση των πρώτων συμπτωμάτων. Σας ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Συνήθως την Δεύτερη ημέρα δρα.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας.Οταν έχουμε περιστεφανιτιδα,το σωστό είναι να εξάγεται ο φρονιμίτης.Η λύση στο πρόβλημα σας είναι αυτή.Τωρα αν σας έχουν δώσει αγωγή ,η αντιβίωση έχει αποτελέσματα μετά το 2ο με 3ο 24ωρο.

    Νοικοκύρη Αναστασία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας. Η αντιβίωση χρειάζεται τουλάχιστον 48-72 ώρες για να ξεκινήσει την δράση της. Θα περιμένετε βελτίωση των συμπτωμάτων τουλάχιστον 4-5 μέρες μετά την αρχή λήψης αντιβίωσης.

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • θα υποχωρησουν τα συμπτωματα απο την τριτη ημερα της αντιβιωσης

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Καλημέρα σας, συνήθως πρέπει να πάρετε 4-5 χάπια πριν ξεκινησεί να πιάνει η αντιβιώση. Αν έχετε περιστεφανίτιδα θα βοηθούσε το έντονο βούρτισμα στην περιοχή της φλεγμονής καθώς και η χρήση ενός στοματικού διαλύματος

    Μπάλιος Νικόλαος

    Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • η αντιβιωση δρα μετα απο δυο ημερες

    Μεϊντάνης Χαρίλαος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μετα απο 2 ημερες

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Μετά το 2ο 24ωρο θα σας έχει πιάσει το amoxil
    Ο πόνος και το πρήξιμο όμως δεν υποχωρούν άμεσα
    Καλό θα είναι να παίρνετε ταυτόχρονα και κάποιο αντιφλεγμονώδες

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Σε τετοιες περιπτώσεις το πιο πιθανό είναι να πιέζει το πάνω δόντι το ούλο πάνω απο τον φρονιμίτη και για αυτό δεν καλυτερεύει η κατάσταση. Πρέπει να αφαιρεθεί ο φρονιμίτης.

    Βεράνης Βασίλειος

    Οδοντίατρος

    Πετράλωνα

  • Το amoxil αρχίσει να δρα περίπου στο 3 χάπι. Αν δεν υπάρχει βελτίωση να ξανά μιλήσετε με τον οδοντίατρο σας. Επίσης αν υπάρχει ενόχληση στην κατάποση, ειναι λίγο πιο επείγον

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Μετα την 2-3 ημερα θα δειτε βελτιωση στην συμπτωματολογια

    Πλατανίτης Μηνάς

    Οδοντίατρος

    Πατήσια

  • Η αντιβιωση δρα μετα απο 48 ωρες περιπου

    Ψαραδάκη Σεσίλια

    Οδοντίατρος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,συνήθως μετά από 2 μέρες αρχίζει να ξεπρηζεται...συνεχίστε την αντιβίωση μέχρι να υποχωρήσει.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό