• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/10/2023

Καλησπέρα σας, Είμαι άνδρας 30 ετών και τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω μια σειρά συμπτωμάτων που με ανησυχούν και σχετίζονται με την καρδιά. Πριν 1 χρόνο πέρασα μια ελαφριά μυοκαρδίτιδα, μετά από νόσηση από Covid, χωρίς νοσηλεία (θεραπεία με β-μπλοκερ και triatec). Η διάγνωσή της καθώς και η διαπίστωση της πλήρους υποχώρησης έγιναν με μαγνητικές καρδιάς ( η τελευταία MRI έγινε πριν 3 μήνες). Τους τελευταίους 3-4 μήνες έχω διάφορους πόνους στην καρδιά, πίεση στο στήθος και στην πλάτη, ατονία και ζάλη. Επίσης αρκετά πρωινά ξυπνάω με ένα αίσθημα συσφικτίκων παλμών στην καρδιά. Αυτό το διάστημα έκανα αρκετά καρδιογράφηματα, τριπλεξ, τρία holter ρυθμού και αιματολογικές εξετάσεις. Από τις εξετάσεις αυτές δεν προέκυψαν παθολογικά ευρήματα, παρά μόνο γύρω στις 30 μονήρεις κοιλιακές έκτακτες το 24ωρο. Για τη διερεύνηση των συμπτωμάτων έγινε και αξονική στεφανιογραφία στην οποία βρέθηκαν τρεις μυοκαρδιακές γέφυρες στην αριστερή στεφανιαία αρτηρία , επιφανειακές. Από τότε μου χορήγησαν β αναστολέα. Μετά από το εύρημα αυτό έγινε και stress echo από το οποίο δεν προέκυψε παθολογικό εύρημα. Έτσι οι καρδιολόγοι με διαβεβαίωσαν ότι τα συμπτώματα δεν προέρχονται από την καρδιά, τα απέδωσαν σε ψυχολογικούς λόγους και με παρέπεμψαν σε ψυχίατρο. Έτσι ο ψυχίατρος διέγνωσε διάχυτη αγχώδη διαταραχή και είμαι έναν μήνα σε αγωγή με enlift των 10mg/24h. Αυτό το διάστημα είδα μια μικρή βελτίωση στη διάθεση και στη ζάλη, αλλά τα υπόλοιπα συμπτώματα επιμένουν. Αισθάνομαι ότι η προέλευση του προβλήματος είναι καρδιολογική και η κατάσταση αυτή έχει υποβαθμίσει σημαντικά την ποιότητα της ζωής μου και της υγείας μου. Τι με συμβουλεύετε να κάνω;

2 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν χρειάζεται κάποιος περαιτέρω καρδιολογικος έλεγχος. Είστε πλήρως ηλεγμενος.

    Άγριος Ιωάννης

    Καρδιολόγος

    Κέρκυρα

  • Να λάβεις υπόψη σου πως μετά από νοσηση από, covid πολλά ατομα παραπονιουνται για συμπτώματα ακριβώς όπως αυτά που αναφερεις.Ειναι το σύνδρομο long-covid το οποίο κράτα έως και 1 χρόνο από τη νοσηση με τα συμπτώματα που αναφερεις χωρίς κανένας γιατρός να βρίσκει κάτι το παθολογικο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος