• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 11/12/2023

Γειά σας. Πριν πολλά χρόνια άρχισα να έχω κρίσεις πανικού και φοβίες. Έκανα συνεδρίες σε ψυχολόγους και ψυχίατρους και έπαιρνα και αντικαταθλιπτικά. Πριν μερικούς μήνες με συμβουλή ψυχίατρου σταμάτησα τα χάπια. Γενικά είμαι καλά αλλά το μόνο που με βασανίζει είναι ότι έχω συνεχώς μια φοβία ότι κάτι θα πάθω με την καρδία μου. Ότι ξαφνικά θα σταματήσει, ότι θα πάθω αρρυθμίες και αλλά τέτοια. Έχω συνέχεια το μυαλό μου στο πως χτυπάει η καρδία μου, φοβάμαι όταν πχ γυμνάζομαι και ανεβαίνουν οι παλμοί μου και γενικά έχω ένα άγχος ότι από στιγμή σε στιγμή κάτι θα γίνει και θα σταματήσει να χτυπάει και ότι θα πεθάνω. Πως μπορω να το διαχειριστώ και να το ξεπεράσω;

11 ειδικοί απάντησαν

  • Θα ήταν χρήσιμη μια εκ νέου αξιολόγηση από ψυχίατρο για τη διερεύνηση πιθανής επιδείνωσης των φοβιών και το θεραπευτικό σχεδιασμό για την αντιμετωπίση του ζητηματος

    Βαρσάμη Σουλτάνα

    Ψυχίατρος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Έχετε συμπτώματα πανικού και υποχονδρίασης , ακόμα . Δεν αποτελεί διάγνωση αυτό φυσικά, παρά μόνο μια εκτίμηση . Μέσω ψυχοθεραπείας μπορώ να σας βοηθήσω να το διαχειριστείτε καλύτερα . Ελάτε σε επαφή μαζί μου. Καλές γιορτές , με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωβσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Κάποια φαρμακευτική αγωγή η/και ψυχοθεραπεία. Μιλήστε με τον γιατρό σας.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Γεια σας, εφόσον κόψατε την αγωγή θα ήταν καλό να αρχίσετε και πάλι να εμπιστεύεστε το σώμα σας!
    Εγκάρδια,
    Παναγιώτης Μποκολής

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • συνδεθείτε με κάτι ευχάριστο στη ζωή σας και κάνετε επίκεντρο τη χαρά και όχι τη θλίψη

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Χρειάζεστε ψυχοθεραπεία για να εντοπίσετε τις αιτίες αυτού του άγχους που ξεκινά από μέσα σας και εμποδίζει την ζωή σας.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Ο φόβος που αναφέρετε για πιθανά προβλήματα με την καρδιά σας μπορεί να σας προκαλεί περισσότερη αγωνία και ανησυχία.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε τις αρνητικές σκέψεις που σας προκαλούν φόβο.
    Εάν δεν μπορείτε να αντιμετωπίσετε μόνοι σας τις φοβίες καλό θα ήταν να ζητήσετε την βοήθεια ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας, με τον οποίο θα μπορέσετε να διερευνήσετε τις ρίζες των φοβιών σας και θα σας βοηθήσει να αναπτύξετε στρατηγικές για να τις αντιμετωπίσετε.
    Αν και μπορεί να σας φοβίζει η αύξηση των παλμών κατά τη διάρκεια της άσκησης, είναι σημαντικό να συνεχίσετε να ενσωματώνετε, στο βαθμό που νιώθετε εσείς άνετα, την άσκηση σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Λυπάμαι που αντιμετωπίζεις αυτήν τη δύσκολη περίοδο. Συνιστώ να συζητήσεις αυτά τα αισθήματα με τον ψυχίατρο ή τον θεραπευτή σου, καθώς οι φόβοι αυτοί μπορεί να χρειάζονται εξειδικευμένη υποστήριξη. Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία με έναν ψυχολόγο μπορεί να βοηθήσει στην ανάλυση και την αντιμετώπιση αυτών των φόβων. Προσπάθησε να ενσωματώσεις φυσική δραστηριότητα και τεχνικές χαλάρωσης στην καθημερινότητά σου, καθώς αυτές μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση του άγχους. Είναι σημαντικό να εξετάσεις πάλι τη θεραπευτική σου πορεία και να διασφαλίσεις ότι λαμβάνεις την κατάλληλη υποστήριξη. Μην διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια, καθώς η ανάρρωση απαιτεί συχνά σ... Διάβασε περισσότερα

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Ενδεχομενως είναι άγχος ασθενείαςκαι θα ήταν ωφελιμο για εσάς να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Μα είναι κατανοητό καλέ μου ότι το θέμα είναι ψυχολογικό και όχι καρδιολογικο.Πρεπει να μιλήσεις με νευρολογο-ψυχιατρο

    Κεφάλας Βασίλειος

    Καρδιολόγος

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να κάνετε ψυχοθεραπεία, αν δεν περάσει το σύμπτωμα που αναφέρατε, ίσως πρέπει να πάρετε και φάρμακο.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός