• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 12/07/2023

Μετα απο λοιμωξη επιδιδιμιδας προ 3μιση μηνων η οποια και εχει αποκατασταθει απεικονιστικα σε υπερηχο (εφυγε η υπρεμια και ο ερεθισμος), εχουν παραμεινει πονος στον ορχι και αυξημενο αντανακλαστικο κρεμαστηρα. Μετα απο πολλες επισκεψεις σε γιατρους και πολλες εξετασεις (ολων των ειδων οπως καλλιεργεια προστατικου υγρου , pcr σε δειγμα σπερματος, καλλιεργιες ουρων , μαγνητικη οσχεου, 10 διαφορετικα triplex οσχου, κατω κοιλιας , νεφρων , ανω κοιλιας) δεν βρηθηκε κατι πλεον απο τη στιγμη που υποχωρησε η επιδιδιμιτιδα με αντιβιωτικη αγωγη( πριν φιανοταν απεικονιστικα το προβλημα). Καταληγω οτι εχω επιπλοκες τις λοιμωξης οι οποιες οφειλονται στο αυξημενο αντανακλαστικο κρεμαστηρα μυ η οποιος ταλαιπωρει τα νευρα στη περιοχη και δημιουργουν πονο μαζι με υπολοιματκο ερεθισμο στη κεφαλη της επιδιδιμιδας (δευτερογενης αιτια του πονου). Μπορει παρακαλω καποιος να με κατευθυνει σε ουσιαστικες λυσεις επιλυσης του θεματος μου (κυριως του αυξημενου αντανακλαστικου ) καθως βλεπω οτι υπαρχει απο ελαχιστη εως μηδεμινη καταρτιση στην Ελλαδα για το θεμα αυτο . Εστω καποιος που θα μπορουσε να με βοθησει να το ξεπερασω προτεινοντας μου καποιους εξειδικευμενους ανθρωπους στο εξωτερικο που ισως εχουν εξειδικευτει στα συγκεκριμενα θεματα του αυξημενου αντανακλαστικου κρεμαστυρα μυ και ορχεοδυνιας (που ειμαι βεβαιος οτι πηγαζει απο εκει) . Ειναι απιστευτο οτι δεν μπορω να βρω καποιον να εχει γνωσει σε αυτα τα θεματα (εχω επισκεφθει πανω απο 20 ουρογολους) και πλεον ειμαι διατεθιμενος να δαπανησω μεγαλα χρηματα ποσα εαν μπορεσω να βρω μια λυση στο προβλημα μου. Δεν μπορω να κανω βασικα πραγματα στη καθημερινοτητα μου και ειναι σαν να εχω μια μορφη αναπηριας πλεον που δεν δειχνει να εχει καποια σταδικη εξελιξη βελτιωσης. Ειμαι πραγματικα απελπισμενος και θα παρακαλουσα εαν καποιος μπορει να με βοηθησει , εστω και εμεσα συστηνοντας μου καποιον ειδικο στα θεματα αυτα!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας
    το αυξημένο αντανακλαστικό του κρεμαστηρα αντιμετωπίζεται εύκολα με ορχεοπηξια.

    Τσακαλίδης Χρήστος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Σέρρες

  • Η οξεία επιδυδιμίτιδα ειναι μια λοίμωξη η οποία καταπολεμάται στο πλείστον των περιπτώσεων και δεν υπάρχει σε χρόνια μορφή.Απο τη στιγμή που οι καλλιέργειες βγαίνουν στείρες τοτε το πιο πιθανό είναι ότι η ενοχληση που νιωθετε δεν είναι απο εκεί.Χρειαζεται κλινική εξεταση για να πουμε παραπάνω

    Μερτζιώτης Νικόλαος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Η ευαισθησία που αφήνουν οι φλεγμονες στην περιοχή μπορεί να κρατήσει ως έξι μήνες

    Χατζηδημητρίου Ευστράτιος

    Ουρολόγος - Ανδρολόγος

    Παγκράτι