• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 09/03/2023

Σε ποια ηλικία πρέπει να κάνουν τα κορίτσια το εμβόλιο για το HPV

14 ειδικοί απάντησαν

  • Από μικρή ηλικία κοντά στην εφηβική ηλικία

    Μήτσης Αντώνης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άγιος Δημήτριος

  • 14-15

    Ρώτας Μιχάλης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέα Σμύρνη

  • Καλό είναι πριν ξεκινήσουμε τις επαφες γίνεται συνήθως τώρα από τους παιδιάτρους στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και στην ηλικία των 12 με 14 ετών

    Σαββούρας Οδυσσέας

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Παλαιό Φάληρο

  • Η καλύτερη ηλικία είναι 9-12 ετών. Με στόχο την καλύτερη ανταπόκριση του ανοσοποιητικου συστήματος και να μην έχει έρθει το παιδί σε επαφή με κάποιον υποτυπο του HPV. Να τονίσουμε πως το εμβόλιο γίνεται και σε αγόρια.

    Πανά Αντιγόνη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Άνω Τούμπα

  • απο 9 ετων

    Μπίκος Αριστείδης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Εύοσμος

  • Το εμβόλιο για το HPV, γίνεται πριν ξεκινήσουν επαφές τα κορίτσια, στην ηλικία 10-12 ετών και μάλιστα για αυτές τις ηλικίες έχει λάβει και έγκριση. Ακόμα όμως και αν αρχίσουν επαφές και έχουν ήδη κολλήσει HPV, ακόμα και σε αυτή την περίπτωση έχει νόημα η διενέργεια του εμβολίου γιατί ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και καταφέρνει ο οργανισμός να υπερνικήσει ακόμα και επίμονες περιπτώσεις HPV που υποτροπιάζουν.

    Κακέπης Μιχάλης

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Παλλήνη

  • απο 14 μεχρι 18 ειναι δωρεα

    Αϊνατζόγλου Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Θεσσαλονίκη

  • Συνισταται συνήθως σε κοριτσια και αγόρια Απο 9 ετων ,11 και 12 ετών σε δυο δόσεις , πριν αρχίσουν σεξουαλικες επαφές και εκτεθούν στο ιο.
    Γενικά δυο δόσεις σε παιδια κατω των 15 ετών. Από 16 ετών και μεγαλύτερα γίνεται σε τρεις δόσεις.

    Παπουτσάκη Βάνα

    Δερματολόγος - Αφροδισιολόγος

    Πάτρα

  • Το εμβόλιο HPV, πλέον προβλέπεται από το εθνικό σύστημα υγείας και συστήνεται σε αγόρια και κορίτσια από την ηλικία των 9 χρόνων.

    Σύριος Κωνσταντίνος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Ιλίσια

  • Θεωρούμε καλύτερα πριν την πρώτη σεξουαλικη τους επαφή , προτείνετε 13 με 14 ετών

    Βαρχαλαμά Ευγενία

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Κορυδαλλός

  • Ιδανικά πριν ξεκινήσουν σεξουαλικές επαφές

    Χατζηδάκη Βάλυ

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Νέο Ψυχικό

  • Ιδανικα ο εμβολιασμος πρεπει να γινει πριν την εναρξη των σεξουαλικων επαφων με προτεινομενη ηλικια τα 12 ετη ,οπου διαπιστωθηκε κ μια ισχυροτερη ανταποκριση του ανοσοποιητικου στον εμβολιασμο.στις ηλικιες 9-15 ετη προτεινονται 2 δοσεις κ ανω των 15ετων 3 δοσεις .επισης ο εμβολιασμος αποζημιωνεται μεχρι τα 18ετη εως τις 31/12/2023 απο εκει κ μετα αποζημιωνεται σε ηλικιες εως 15 .

    Μήνου Νίκη

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλαμαριά

  • Καλησπέρα σας. Ο εμβολιασμός των νέων κοριτσιών μέχρι πρότινος γινόταν από τα 11 έτη και εώς τα 18 έτη χορηγείται δωρεάν. Πρόσφατα η ένδειξη άλλαξε και πλέον συνιστάται τα κορίτσια να εμβολιάζονται, ιδανικά, μεταξύ των 9 και 11 ετών. Αυτό έχει γίνει για τους εξής 2 λόγους. Πρώτον, κάποιες μελέτες έδειξαν ότι το ανοσοποιητικό σύστημα αυτών των κοριτσιών έχει καλύτερη ανταπόκριση στην χορήγηση του εμβολίου σε αυτή την ηλικία. Δεύτερον, αυτό το ηλικιακό παράθυρο προηγείται σημαντικά της έναρξης των σεξουαλικών επαφών άρα και της πιθανότητας μόλυνσης με τον ιο HPV. Φυσικά αυτή είναι απλά μια σύσταση και θα πρέπει να γνωρίζεται ότι μια γυναίκα θα ... Διάβασε περισσότερα

    Αλ-Αχμάρ Σάμερ Νικόλαος

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Πανόρμου

  • Καλησπέρα σας, τα κορίτσια και τα αγόρια πρέπει να ξεκινήσουν το εμβόλιο για τον HPV από την ηλικία των 9 ετών. Δεν παίζει ρόλο αν έχει ξεκινήσει η έμμηνος ρύση στα κορίτσια ή αν έχουν μπει στην εφηβεία τα αγόρια. Επίσης δεν παίζει ρόλο αν έχουν ξεκινήσει τις σεξουαλικές τους επαφές.

    Σταύρος Αρουτζίδης

    Γυναικολόγος - Μαιευτήρας

    Καλλιθέα