• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 14/06/2023

KAΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 8 ΜΗΝΕΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΖΑΛΑΔΕΣ, ΚΑΚΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ, ΑΔΙΑΘΕΣΙΑ, ΑΣΤΑΘΕΙΑ, ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΗΝ ΟΜΙΛΙΑ, ΚΑΚΗ ΟΡΑΣΗ ΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΟΤΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΕΙΧΑ ΨΑΞΕΙ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΟΠΩΣ ΜΕ ΠΑΘΟΛΟΓΟ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥΣ, ΟΦΘΑΛΜΙΑΤΡΟ, ΩΡΛ ΚΛΠ ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΕ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟΝ ΑΥΧΕΝΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ ΟΠΟΥ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΟΤΑΝ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΑΝΟΤΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΙΩΘΑ ΕΤΣΙ. ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΕΧΡΙ Κ ΠΡΙΝ 1 ΜΗΝΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ. ΑΠΟ ΧΘΕΣ ΟΜΩΣ ΕΠΑΝΗΛΘΕ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ. ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΩ?

7 ειδικοί απάντησαν

  • Δεν είμαστε οι κατάλληλοι να κάνουμε διάγνωση. Δυστυχώς πολλές παθολογίες παραμένουν αδιάγνωστες, που είναι προτιμότερο από μία λάθος διάγνωση. Οι φυσικοθεραπείες έχουν συνοδευτεί από ασκησιολόγιο; Η γυμναστική θα σας βοηθούσε παρά πολύ να συντηρήσετε το σώμα σας σε μια καλή κατάσταση ώστε να μην σας προκαλεί συμπτώματα η όποια παθολογία ή έστω να μειώσετε την ένταση και τη συχνότητα τους.

    Rebalance - Φυσικοθεραπεία & Αποκατάσταση

    Φυσικοθεραπευτής

    Κουκάκι

  • Επειδή έχω αρκετούς ασθενείς με παρόμοια προβλήματα τα απορία πολλά είχαν να κάνουν κ με κομμάτι της ψυχολογίας τους θα σας έλεγα αφού είδατε μια διαφορά με την φυσικό θεραπεία να συνεχίσετε κ καλό θα ήταν να κάνετε κ λιγάκι βελονισμό.

    Αθανασιάδου Σοφία

    Φυσικοθεραπευτής

    Αιγάλεω

  • Καλησπέρα σας! Εφόσον από ΩΡΛ και οφθαλμίατρο κλπ είστε οκ και με τις φυσικοθεραπείες ηρεμήσατε ξανά κάντε πάλι φυσικοθεραπεία!Εστιάστε με τον φυσικοθεραπευτή στο τι μπορείτε να κάνετε εσείς ώστε να μην επανέρχονται τα συμπτώματα,πρέπει να σας εξηγήσει και να καταλάβετε που είναι το πρόβλημα και τι μπορεί να γίνει για να μην επανέρχεται! Πχ συμβουλές για στάση ,αλλαγή θέσεων στην δουλειά , κάποιου τύπου ασκήσεις ή τεχνικές χαλάρωσης κλπ.
    Καλή συνέχεια.Αν χρειάζεστε περαιτέρω βοήθεια καλέστε με!

    Παπαστρατής Ηλίας

    Φυσικοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας απο αυτά που μου περιγράφετε προφανως αφορουν την ανωτερη αυχενικη μοιρα χωρις αξιολογηση δεν μπορουμε να δωσουμε οδηγιες . Νευρο ανακλαστική και ολιστικη θεραπεια θα προτεινα επισης, οπως και κινησιοθεραπεια , ευχαριστω

    Βογιατζής Χαρίλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • είναι κάπως σύνθετο για να σας απαντήσω στο παρόν πλαίσιο, ίσως σας βοηθούσε να κάνετε ασκήσεις με ΩΡΛ για την επαναφορά της ωτοκονίας στον λαβύρινθό σας εφόσον σας βοήθησαν οι φυσικοθεραπείες, οι ασκήσεις μάλλον θα σας βοηθήσουν περισσότερο - θα συνιστούσα κάποιον νευροωτολόγο

    Γιαννούλη Ερμιόνη

    Νευρολόγος

    Νέο Ψυχικό

  • ΓΙΑ ΤΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΩΡΛ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΕΚΑΝΕ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΩΡΛ. ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙΤΕ ΕΝΑΝ ΩΡΛ ΓΝΩΣΤΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας. Από την στιγμή που είδατε διάφορε με τις φυσικοθεραπείες καλό θα ήταν να τις συνεχίσετε. Μπορεί το είδος των φυσικοθεραπειών καθώς και ο αριθμός αυτών να μην ήταν επαρκής.

    Μπουκουβάλας Νικόλαος

    Φυσικοθεραπευτής

    Καλαμαριά