• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 21/09/2023

Γεια σας, είμαι 18 χρονών, 60,7 κιλά και 1,76 ύψος. Τι πρέπει να κάνω για να πάρω γρήγορα κιλά;

18 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας! Η πρόσληψη βάρους μπορεί να επιτευχθεί πιο εύκολα, εάν εμπλουτίσουμε τη διατροφή μας με υγιεινά θερμιδικά πυκνά τρόφιμα (π.χ. ελαιόλαδο, ξηρούς καρπούς και βούτυρα αυτών, γαλακτοκομικά πλήρη σε λιπαρά). Η γυμναστική με βάρη μπορεί, επίσης, να βοηθήσει στην αύξηση του όγκου του μυϊκού ιστού, και κατά συνέπεια του βάρους, φυσικά λαμβάνοντας επαρκή ενέργεια και πρωτεΐνες από την τροφή. Η συμβουλή διαιτολόγου για τον ακριβή σχεδιασμό του πλάνου θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη. Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε!

    Ρεστέμη Ευγενία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Εύοσμος

  • Αύξηση της πρόσληψης των θερμίδων με εμπλουτισμό των φαγητών με λιπαρές τροφές και προπόνηση με βάρη! Σίγουρα έπειτα από εξειδικευμένο πρόγραμμα διατροφολόγου και προπονητή

    Μαρκάδα Αλ Χασούντ Αλεξάνδρα

    Διαιτολόγος

    Γαλάτσι

  • Η αύξηση του βάρους απαιτεί χρόνο, αλλά υπάρχουν ορισμένα βήματα που μπορείς να ακολουθήσεις για να βοηθήσεις στην αύξηση του βάρους σου υγιεινά:

    1)Υγιεινή Διατροφή: Αυξημένη κατανάλωση θρεπτικών τροφών όπως φρούτα, λαχανικά, πρωτεΐνες, υδατάνθρακες υψηλής ποιότητας (όπως δημητριακά ολικής, φασόλια, ρύζι, πατάτες).

    2)Συχνές Και Μεγάλες Μερίδες: Αυξημένες μερίδες σε κάθε γεύμα ή προσθήκη σνακ μεταξύ των γευμάτων μπορούν να βοηθήσουν.

    3)Άσκηση: Οι ασκήσεις μυϊκής ενίσχυσης μπορούν να συμβάλουν στην αύξηση της μυϊκής μάζας. Οι ασκήσεις βοηθούν επίσης στην αύξηση της όρεξης.

    Υγιείς Λιπαρές Τροφές: Προσθήκη υγιώ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα σας!Αφού προηγηθεί ιατρική εξέταση (Π.χ από ενδοκρινολόγο) με σκοπό τον αποκλεισμό τυχόν ιατρικού προβλήματος που επηρεάζει την πρόσληψη βάρους, τότε θα μπορούσατε να συνεργαστείτε με επαγγελματία διαιτολόγο- διατροφολόγο για την διερεύνηση των διατροφικών συνηθειών σας και την διαμόρφωση ενός προγράμματος διατροφής το οποίο θα υποστηρίζει τις διατροφικές και αναπτυξιακές σας ανάγκες.

    Πολίτη Ερασμία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πατήσια

  • Καλησπέρα τροφές που θα σε βοηθήσουν να πάρεις άμεσα κιλά είναι ξηροί καρποί, ελαιόλαδο, γιαούρτι, ταχίνι ή φυστικοβούτυρο και φυσικά το αυγό !!!!

    Μίχα Πανωραία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλησπέρα σας! Θα σας πρότεινα να συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο διατροφολόγο με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στον οποίο θα αναλύσετε όλο το ιστορικό σώματος και υγείας σας και μαζί θα δονήσετε ένα κατάλληλο διαιτολόγιο ώστε να πάρετε (εάν τα χρειάζεστε) σωστά κιλά σε βάρος και με σωστό τρόπο.

    Βλάχου Εβίτα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Περιστέρι

  • Να έχουμε ένα υπερθερμιδικό ισοζύγιο αυτό σημαίνει να αυξήσουμε τις θερμίδες μς σωστό τρόπο

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Για την σωστή αύξηση του βάρους σας, θα ήταν σκόπιμο να συμβουλευτείτε έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο, ώστε να σχεδιάσει εξατομικευμένο πλάνο διατροφής βάσει των αναγκών και του ιστορικού σας. Πιθανότατα, θα χρειαστείτε ένα υπερθερμιδικό πλήρες ισορροπημένο πλάνο διατροφής.

    Παπαβασιλείου Γεωργία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλή σας ημέρα! Φάτε γλυκά! Δυστυχώς δε θα κάνουν καλό στην υγεία σας αλλά το λίπος σας θα αυξηθεί μια χαρά!
    Βέβαια αν θέλετε να πάτε σε κάτι πιο φιλοσοφημένο, με αντίστοιχες αυξήσεις και στη μυϊκή σας μάζα, το αποτέλεσμα δε θα είναι γρήγορο αλλά θα είναι σαφέστερα καλύτερο και υγειινότερο. Για να πετύχετε το δεύτερο, πρέπει να κάνετε αυξήσεις σε υδατάνθρακα και πρωτεϊνη σε τουλάχιστον 3 γεύματα της ημέρας σας. Απαιτείται και γυμναστική με αντιστάσεις για να αυξήσετε τη μυϊκή σας μάζα.
    Τονίζω ότι η αύξηση του βάρους σας που αντιστοιχεί μόνο σε λίπος δε θα πρέπει να είναι μεγάλη ή και ραγδαία, διαφορετικά δε θα βελτιώσει την υγεία σας
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Καλησπέρα! Για να απαντηθεί σωστά η ερώτηση χρειάζεται λήψη ιατρικού ιστορικού και διατροφικών συνηθειών. Ιδανικό θα ήταν το βάρος που θέλετε να προσθέσετε να αφορά τον μυϊκό ιστό και όχι το λίπος στο σώμα σας. Για την αύξηση του σωματικού βάρους θα πρέπει να υπάρχει καθημερινά θερμιδικό πλεόνασμα στην διατροφή σας. Κάποιες πρακτικές συμβουλές :η κατανάλωση μεγαλύτερων μερίδων, η ενσωμάτωση τροφών με μεγάλη ενεργειακή πυκνότητα και ο εμπλουτισμός των φαγητών, η αύξηση γευμάτων μέσα στην ημέρα και η αύξηση της πρόσληψης πρωτεΐνης και φυτικών λιπαρών. Το πόσο γρήγορα θα αυξηθεί η μυϊκή μάζα και κατά συνέπεια το βάρος εξαρτάται από τον σωματότυπ... Διάβασε περισσότερα

    Στεφανίδου Ηλέκτρα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Χολαργός

  • Να μεγαλώσεις την συχνότητα και την ποσότητα των γευματων σου!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Δεν ξέρω τι εννοείται λέγοντας να πάρετε γρήγορα κιλά. Επίσης δεν ξέρω ποια είναι η σύσταση του σώματός σας σε λίπος, υγρά και μυική μάζα. Καλό είναι να επισκεφθείτε κάποιον διαιτολόγο για να κάνετε τις απαραίτητες μετρήσεις και να σας κατευθύνει κατάλληλα.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, αν ξεκινήσετε στο γυμναστήριο ασκήσεις με βάρη θα σας βοηθήσει αρκετά. Η αύξηση της μυϊκής μάζας θα φέρει κ μια γρήγορη αύξηση στα κιλά σας. Επίσης θα σας βοηθούσε να αυξήσετε την κατανάλωση υγιεινών πυκνών θερμιδικα τροφών όπως είναι το ελαιόλαδο, το αβοκάντο, το παστέλι, το ταχίνι και ο χαλβάς.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Καλησπέρα θα σας πρότεινα να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό-διατροφολόγο διαιτολόγο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια άμεση γρήγορη λύση ούτε για απώλειες ούτε για προσθήκη κιλών. Όλα απαιτούν το χρονο τους. Μην ξεχνάτε ότι σημασία εχει να είμαστε υγιής και οχι ποσο γρήγορα θα φτάσουμε στο επιθυμητό για εμάς σωματικό βάρος

    Βερυκοκάκη Έλενα - Healthy Life

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • επειδή είστε σε πολύ σημαντική ηλικία καλό θα ήταν να κανετε την όποιο πρασπάθεια σας με υπομονη και σωστή φροντίδα. Να μην κανετε βιαστικές κινήσεις και χαλάσετε τον μεταβολισμό σας. Θέλει καθοδήγηση με ειδικό να κανετε ενα θρεπτικό και ψηλό σε θερμίδες διαιτολογιο. Τροφές όπως οι καρποί , τα βουτυρα καρπών , το αβοκάντο , το μοσχάρι , τα αυγά τα ψαρια τα όσπρια και τα δημητριακά ολικής και το ελαιολαδο είναι μια καλή βαση καλής διατροφής.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • Γεια σας. Αρχικά καλό θα ήταν να μιλήσετε με έναν διαιτολόγο - διατροφολόγο για να δει εαν το φαγητό που καταναλώνετε επαρκεί για τον οργανισμό σας. Επίσης, ένα πλήρες ιστορικό είναι πολύ βασικό καθώς μπορεί να εξηγήσει πολλά. Γενικά, όταν θέλουμε να πάρουμε βάρος τρώμε περισσότερο. Καλό θα ήταν όμως να μιλήσετε με έναν ειδικό για να σας εξετάσει και μετά να σας κατευθύνει.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή είναι σημαντική να υπάρχει, σε αυτό βέβαια θα σας βοηθήσει ένας κλινικός διαιτολόγος. Να τρώτε μικρά και συχνά γεύματα αλλά θερμιδικά πυκνά και θρεπτικά γεύματα. Ωραία συνδυασμένα γεύματα να ενσωματώσετε κάθε μέρα με επιλογές σε τροφές πλούσιες σε βιταμίνες, μέταλλα και ιχνοστοιχεία, καλά λιπαρά, φυτικές ίνες και υψηλής βιολογικής αξίας σε πρωτεΐνη. Το βάρος σας σιγά σιγά θα αυξάνεται, περίπου 3 με 4 κιλά το μήνα και ένας κλινικός διαιτολόγος καλό θα είναι να σας παρακολουθεί ανά τακτά χρονικά διαστήματα ώστε να μην επιβαρυνθεί η υγεία σας και οι εργαστηριακές εξετάσεις σας να είναι οι δείκτες τους σε φυσιο... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας. είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε διαιτολόγο διατροφολόγο για εξατομικευμένη διατροφή!

    Κλειάσιος Παναγιώτης - Nutriedition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια