• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 28/12/2023

Έχω διαγνωστεί με αποφευκτικη διαταραχή προσωπικότητας,έχω δοκιμάσει θεραπεία σχημάτων,ψυχαναλυτική θεραπεία,ομαδική ψυχοθεραπεία,υποστηρικτική,έχω αλλάξει δύο ψυχιάτρους και έναν κλινικό ψυχολόγο. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να δω βελτίωση στα συμπτώματα της διαταραχής παρότι προσπαθώ επί 3-4 έτη να βρω λύσεις. Ποια θεραπευτική προσέγγιση θεωρείτε ότι πρέπει να ακολουθηθεί για μια τέτοια διαταραχή,υπάρχει θεραπεία η δεν υπάρχει τελικά?

15 ειδικοί απάντησαν

  • Πέρα από την θεραπευτική προσέγγιση, σημασία έχει και ο θεραπευτής. Η θεραπευτική σχέση θεραπεύει κι όχι οι μεμονωμένες τεχνικές.

    Παραράς Πολύβιος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Ο τρόπος σύνδεσης μας με τους άλλους ανθρώπους βελτιώνεται αρκεί να το θελήσουμε.
    Αρκεί να αφήσετε αυτήν την ταμπέλα προσωπικότητας πίσω σας. Καμιά φορά η εμμονή για λύσεις δημιουργεί περισσότερο άγχος. Η αποδοχή αυτής της πλευράς σας θα είναι η λύση σας.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • θα σας προτεινα γνωσιακη συμπεριφορικη ψυχοθεραπεια η γνωσιακη αναλυτικη ψυχοθεραπεια

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Φαίνεται να υπάρχει έντονα η ανάγκη να θεραπευτούν, να φύγουν, τα συμπτώματά σας. Η δέσμευσή σας σε ψυχοθεραπευτικές διαδικασίες μοιάζουν να το αποδεικνύνουν αυτό. Αλλά με κάποιο τρόπο μοιάζουν τα συμπτώματα να επιμένουν. Αναρωτιέμαι αν έχετε ακούσει αυτό που προσπαθούν να σας πουν.

    Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη προσέγγιση που ενδείκνυται για τη θεραπεία αυτής της διαταραχής. Αυτό που φέρει την αλλαγή είναι η θεραπευτική σχέση που δημιουργείται με τον εκάστοτε ψυχολόγο, ανεξαρτήτως προσέγγισης. Προσωπικά ακολουθώ τη προσωποκεντρική προσέγγιση, ωστόσο αναρωτιέμαι για το κατά πόσο είστε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Η Αποφευκτική διαταραχή της προσωπικότητας είναι πράγματι μια δύσκολη κατάσταση καθώς τα αίτια της είναι γενικά αδιευκρίνιστα. Έχετε δοκιμάσει με τους επαγγελματίες που αναφέρατε αλλά αναρωτιέμαι αν σας είχε συσταθεί φαρμακευτική αγωγή και αν την ακολουθήσατε. Με τον κλινικό ψυχολόγο κάνατε ψυχοθεραπεία; τι σας συνέστησε τι σας είπε; Γενικά όλες οι μορφές ψυχοθεραπείας βοηθούν αρκεί να συνεργαστείτε με τον θεραπευτή σας και να χρησιμοποιήσετε πολύ τη θέληση σας για να ακολουθήσετε οδηγίες που πιθανά θα σας δοθούν. Το μόνο που δεν θα βοηθήσει είναι να μην κάνετε καθόλου θεραπεία. Καλή χρονιά !!!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Η ψυχοθεραπεία είναι μία θεραπεία που χρειάζεται αρκετό χρόνο για να λειτουργήσει θεραπευτικά ώστε να δείτε αλλαγές. Ειδικά στις διαταραχές προσωπικότητας χρειάζεται χρόνος αρκετός ώστε να εδραιωθεί σταθερά η θεραπευτική σχέση . Η ψυχική δομή (όπως είναι οι διαταραχές προσωπικότητας) είναι κάτι που έχει χτιστεί και έχει σταθεροποιηθεί. Αλλαγές δομικές δεν είναι εύκολο να δείτε και ίσως να μην χρειάζεται. Βοηθητικό θα ήταν να αρχίζετε να αποδέχεστε την δομή της προσωπικότητας σας και σιγά-σιγά να κάνετε βήματα αλλαγής μέσα σας. Θα σας πρότεινα μία μακροχρόνια σταθερή θεραπεία. Οι διακοπές της θεραπείας και οι αλλαγές θεραπευτών δεν βοηθάνε. Σα... Διάβασε περισσότερα

    Χατζηαναστασίου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Νέα Μάκρη

  • Η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία μπορεί να βοηθήσει ενδεχομένως

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Θα πρέπει να ξέρω ακριβώς τα συμπτώματά σας, είναι πολύ γενικόλογο το αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Λυπάμαι που ταλαιπωριέστε αλλά ταυτόχρονα θαυμάζω το ότι δεν το βάζετε κάτω. Η επίσημη εκδοχή λέει πως θεραπεία δεν υπάρχει αλλά υπάρχει επίτευξη διαχειρισμού της διαταραχής . Δεν πιστεύω πως είναι τόσο θέμα προσέγγισης αν και η γνωστική συμπεριφορική έχει δείξει αρκετά καλά αποτελέσματα στο κομμάτι της διαχείρισης. Πιστεύω πως χρειάζεται ψυχοθεραπεία σε βάθος εντός μιας πολύ δυνατής ψυχοθεραπευτικής σχέσης. Αν σας ενδιαφέρει η ψυχοθεραπεία online ελάτε σε επαφή μαζί μου . Έχω εμπειρία με «δύσκολες» και περιπλοκές περιπτώσεις και ομολογώ ότι δουλεύω με πείσμα και πίστη στην επίτευξη της αλλαγής προς το καλύτερο. Καλές γιορτές ! Με ε... Διάβασε περισσότερα

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Γεια σας! Είναι απόλυτα σεβαστό να μην έχετε κατασταλάξει ακόμα στο μοτίβο της θεραπείας στην οποία να υπάρχει μια καλή σύνδεση μεταξύ θεραπευτή-θεραπευόμενου. Εξάλλου, από μεριάς μας, ένα μεγάλο ποσοστό θεραπευτών χρησιμοποιεί ορισμένες προσεγγίσεις που οριακά θα έπρεπε να υπάρχουν στο παρόν. Οι εξελίξεις σε αυτή τη φάση της ζωής τρέχουν με ιλιγγιώδη ταχύτητα και πρέπει να προσαρμόσουμε τη θεραπεία στο παρόν.
    Ως προς το κομμάτι της αποφευκτικής διαταραχής, τίποτε δεν είναι ακατόρθωτο να βελτιωθεί, ναι μεν ο φόβος είναι ο αόρατος εχθρός, αλλά η ψυχή μέσα της γνωρίζει το δρόμο και την εμπιστοσύνη. Εξάλλου εσείς τη θέληση την έχετε και μόνο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Σαφώς και υπάρχει θεραπεία. Καθώς ο εαυτός μας αποτελείται από διάφορες πλευρές οι οποίες εκφράζονται μέσα από συμπεριφορές μας και συναισθήματα, δεν είμαστε τα συμπτώματα μιας διαταραχής ούτε η ίδια η διαταραχή, αλλά ένας ολόκληρος εαυτός που αποτελείται από πολλές και διαφορετικές πλευρές, πολλές φορές αντικρουόμενες, όσον αφορά επιθυμίες και ανάγκες. Κάποιες από αυτές τις πλευρές εκφράζονται μέσα από τα συμπτώματά σας. Γιατί οι πλευρές δυσφορούν για κάποιον πολύ σημαντικό ρόλο τώρα στην παρούσα φάση της ζωής σας. Σε μικρότερη ηλικία αυτές οι πλευρές π.χ. αυτή που εκφραζόταν μέσω της αποφυγής οικειότητας ή κοινωνικής αυτοαπομ... Διάβασε περισσότερα

    Ντούτση Ντόρα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Για τους θεραπευόμενους που έχουν χαρακτηριστικά δεσμού αποφευτικού τύπου, η Συστημική Ψυχοθεραπεία μπορεί να προσφέρει μία επανορθωτική εμπειρία που θα βοηθήσει στην αναπλαισίωση μοτίβων σύνδεσης με τους σημαντικές σχέσεις τουθεραπευόμενου. 'Ενας επαγγελματίας ψυχοθεραπευτής φαίνεται πως είναι κατεξοχήν αρμόδιος για να υποστηρίξει μια επιθυμητή αλλαγή από έναν ανασφαλή σε έναν ασφαλή δεσμό λειτουργώντας ως μια επανορθωτική «γονεική» φιγούρα.

    Κουτσαφτίκη Κατερίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Η αποφυγική διαταραχή προσωπικότητας μπορεί να είναι αρκετά προκλητική για τη θεραπεία. Κάθε άτομο αντιδρά διαφορετικά στις θεραπευτικές προσεγγίσεις, και οι αποτελεσματικές λύσεις διαφέρουν. Η συνεργασία με έναν ψυχίατρο ή ψυχοθεραπευτή που νιώθετε ότι κατανοεί τις ανάγκες σας και μπορεί να προσαρμόσει τη θεραπεία σύμφωνα με τις ανάγκες σας είναι θεμελιώδους σημασίας.

    Ορισμένες προσεγγίσεις που μπορεί να βοηθήσουν συμπεριλαμβάνουν:

    Διακοπή συμπεριφορών αποφυγής: Ο ψυχοθεραπευτής ή ο ψυχίατρος μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση των μηχανισμών αποφυγής και να ενθαρρύνει την αντιμετώπιση καταστάσεων που σας δυσαρεστούν.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Η αποφευκτική διαταραχή προσωπικότητας είναι μια ψυχική διαταραχή που επηρεάζει τον τρόπο με τον οποίο ένα άτομο αντιμετωπίζει τους άλλους και τον εαυτό του. Οι θεραπευτικές προσεγγίσεις για αυτή τη διαταραχή είναι ποικίλες και πρέπει να εξατομικεύονται ανάλογα με τις ανάγκες του ατόμου. Μερικές από αυτές περιλαμβάνουν θεραπεία σχημάτων, ψυχαναλυτική θεραπεία, ομαδική ψυχοθεραπεία κ.α.
    Η θεραπεία σχημάτων επικεντρώνεται στον εντοπισμό και την αλλαγή των προκαθορισμένων συμπεριφορών και πιστεύων που επηρεάζουν τη διαταραχή. Η ψυχαναλυτική θεραπεία επικεντρώνεται στην εξερεύνηση του βαθύτερου υποσυνείδητου και στην ανάδειξη κρυφών συναισθη
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πάντα υπάρχει θεραπεία, ανάλογα πιο μοντελο ταιριαζει στον κάθε ανθρωπο

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα