• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 24/11/2023

Ειμαι 40 χρονων Αθλουμε σχεδον καθημερινα δεν καπνιζω ειμαι 183 cm 79 κιλα, κανω μια καλη διατροφη τις 4 απο τις 7 μερες της εβδομαδας (πσκ τρωω εξω και πινω αλκοολ) καθε χρονο στις εξετασεις παντα εκει με βγαζει εχω :Χοληστερινη Ολικη 239,Τριγλυκερίδια 119, HDL 54, LDL164. ολες οι αλλες εξετασεις μου ειναι καλες. εκανα για 10 μερες Vegan Διατροφη πριν τις εξετασεις με 0 αλκοολ και δεν επεσε καθολου, ποσο καιρο θελει μια πολυ καλη διατροφη για να φανουν αποτελεσματα?? χρειαζεται να παρω φαρμακα?

17 ειδικοί απάντησαν

  • Χρειαζεται περισσότερο διάστημα να προσέξετε τη διατροφή σας ώστε να πέσουν οι τιμές σας!

    Μαμέκα Ηλιάνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Λάρισα

  • Μία ισορροπημένη διατροφή είναι τρόπος ζωής.
    Η περίπτωση σάς χρήζει εξατομικευμένη διατροφή κ τακτική παρακολούθηση.
    Σάς ευχαριστούμε πολύ για την ερώτηση πού μας υποβάλατε.
    Παραμένουμε στη διάθεσή σας για ότι χρειαστείτε.

    Βάσση Παρασκευή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Για να λειτουργεί ιδανικά ο οργανισμός μας είναι πολύ σημαντικό να προσέχουμε 4 πράγματα. Τη διατροφή μας, την κίνησή μας, τον ύπνο μας και τη διαχείριση του στρες. Μπορεί κάποιος να κάνει μία ιδανική διατροφή, αλλά επειδή δεν έχει καλό ύπνο ή επειδή έχει αυξημένα επίπεδα στρες, οι εργαστηριακές εξετάσεις να μην βελτιώνονται. Καλό είναι λοιπόν να δώσετε σημασία και στα 4 αυτά και να κάνετε εξετάσεις μετά από 3 μήνες.

    Μόσχου Λαμπρινή

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άρτα

  • Πρέπει να αναρωτηθείτε αν θέλετε απλά να "κοροϊδέψετε" τις εξετάσεις ή να λύσετε το πρόβλημα με το λιπιδαιμικό σας προφίλ!

    Μπουραζάνης Διονύσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι πολυπαραγοντική η εμφάνιση χοληστερίνης οπότε θέλει εξατομικευμενη διερεύνηση και παρέμβαση και συμβουλευτική.

    Φωτεινού Εμμανουέλα - Bio Clinical Center

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Παγκράτι

  • καλησπέρα σας. Δυστυχώς δεν είναι τοσο απλο διοτι είμαστε πολυκυτταροι οργανισμοι. Το οτι κάνατε vegan διατροφη δε δημαινει οτι ο οργανισμός λάμβανε τα καταλληλα λιπαρα οξεα ωστε να δράσει σωστά. από την άλλη η LDL einai αρκετα υψηλη. και χρειάζεται να ελέγχουμε ολο το ιατρικο ιστορικο (ατομικο+οικογεν). Παραλληλα και με καρδιολογο. Ευχαριστω πολυ

    EYDIET - Δουδουλακάκη Ιωάννα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πειραιάς

  • Όταν λέτε ότι κάνετε διατροφή τις 4 ημέρες ενώ τις άλλες 3 τρώτε έξω κ πίνετε αλκοόλ δεν φαίνεται περίεργο γιατί δεν βλέπετε βελτίωση στις τιμές αυτές. Ουσιαστικά σχεδόν το 1/2 της βδομάδας ΔΕΝ κάνετε διατροφή. Προσπαθήστε ακόμη κ όταν βγαίνετε έξω να είστε προσεκτικός και πιστεύω θα δείτε διαφορά. Ακολουθείστε μεσογειακή διατροφή με 2 φορές την βδομάδα όσπρια - λαδερά, 2 φορές ψάρι, 1 φορά κόκκινο κρέας, 1 κοτόπουλο κ 1 μακαρόνια. Βάλτε σαλάτες, φρούτα και ξηρούς καρπούς και θα δείτε σίγουρα διαφορά.

    Κωνσταντίνου Κρήνη

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Βούλα

  • Καλησπέρα σας, η αυξημένη Χοληστερόλη μπορεί να οφείλεται είτε στον τρόπο ζωής - διατροφικές συνήθειες, είτε να είναι κληρονομική (οικογενής υπερχοληστερολαιμία). Θα χρειαστεί να συζητήσετε με το γιατρό σας εφόσον γνωρίζει το ιστορικό σας (ιατρικό & διατροφικό) , για τον τύπο της υπερχοληστερολαιμίας και τους πιθανούς τρόπους αντιμετώπισης.

    Χούπη Κλειώ MSc & Συνεργάτες

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ιλίσια

  • Χαίρετε
    Για ένα ελάχιστο 2 μηνών (εγώ προσωπικά θα σας έλεγα 3 μηνών) προσπαθίστε να κάνετε μια διατροφή βασισμένη στο μεσογειακό μοντέλο. Τι εννοώ με αυτό;
    1. Κόκκινο κρέας 2 φορές ανα Μήνα
    2. Κοτόπουλο 2 έως 4 / Μήνα
    3. Ψάρι 2 / Εβδομάδα
    4. Όσπρια 2 / Εβδομάδα (ας είναι το ίδιο όσπριο με επανάληψη, για μεγαλύτερη ευκολία)
    5. Λαχανικά (ως κυρίως γεύμα πχ σπανακόρυζο ή αρακάς ή μπριάμ κτλ) 2 / Εβδομάδα (ας είναι το ίδιο λαχανικό με επανάληψη, για μεγαλύτερη ευκολία)
    6. Περιορίστε την αυξημένη κατανάλωση υδατανθρακα
    (πχ ζυμαρικά 1 μέτριο πιάτο πάντα συνοδευμένο από σαλάτα, ή
    πατάτες ή ρύζι ή κριθαράκιως συ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τρεσίνης Αναστάσιος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Έδεσσα

  • Αυτό είναι ένα εξαιρετικό ερώτημα για τη διατροφή και την υγεία σου! Η μείωση των επιπέδων χοληστερόλης μπορεί να επηρεαστεί από πολλούς παράγοντες, όπως η διατροφή, ο τρόπος ζωής και η γενετική προδιάθεση.

    Η διατροφή που ακολουθείς φαίνεται να είναι σχετικά υγιεινή, αλλά οι περισσότερες μελέτες υποδεικνύουν ότι η μείωση της χοληστερόλης μπορεί να απαιτεί περισσότερο χρόνο.

    Η προσθήκη περισσότερων φρούτων, λαχανικών, ωμέγα-3 λιπαρών οξέων (όπως σολομός, σαρδέλα, λιναρόσπορος) και άσκηση μπορεί να βοηθήσει. Επίσης, να εξετάσεις τη μείωση της κορεσμένων λιπαρών στη διατροφή σου (όπως κρέας, πλήρεις λιπαρά γαλακτοκομικά προϊόντ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σιούλης Αλεξανδρος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας! Είναι πολύ καλό που προσέχετε τη διατροφή σας και γυμνάζεστε! Δυστυχώς 10 μέρες δεν είναι αρκετές. Για τη χοληστερίνη χρειάζονται 3 μήνες πριν ξανακάνει κάποιος επαναληπτική εξέταση για να δει εαν επεσαν οι τιμές του.

    Δρ Καραμπόλα Μαρία

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα των 10ημερών για να δείτε βελτίωση στις εργαστηριακές τιμές. Θα πρέπει να ακολουθήσετε διατροφή σχεδιασμένη από διαιτολόγο για ένα 3μηνο πριν κάνετε τις εξετάσεις και συγκεκριμένες οδηγίες για το φαγητο απ εξω και το αλκόολ.

    Σηφακάκη Μελίνα

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κερατσίνι

  • Καλησπέρα σας, η διατροφή για να αποδώσει στη μείωση της χοληστερίνης χρειάζεται 2-3 μήνες. Γρήγορο αποτέλεσμα θα βλέπατε με μείωση του βάρους σας κατά 5 κιλά και πάνω. Αυτό από μόνο του θα απέδιδε περισσότερο από μια vegan διατροφή και πιθανότατα θα μετακινούσε τα επίπεδα της χοληστερίνης σας στο φυσιολογικό σε πιο σύντομο χρονικό διάστημα (5 κιλά μπορούν να χαθούν σε 5 βδομάδες). Πριν μπείτε σε φαρμακευτική αγωγή συστήνεται πρώτα η τουλάχιστον εξάμηνη διατροφολογική παρέμβαση καθ ότι αυτός είναι ο ιδανικότερος τρόπος ρύθμισης των επιπέδων της χοληστερίνης σας.

    Κουβάτσος Φίλιππος

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Κορωπί

  • Αρχικά αν η διατροφή τηρείται τις μισές μέρες της εβδομάδας τότε δεν είναι κάτι ισορροπημένο. Η χοληστερίνη μπορεί να είναι και ενδογενής. Για να βελτιωθούν οι εξετάσεις θα πρέπει να τηρηθεί το πρόγραμμα για ένα τρίμηνο και να είναι κάτι εύκολο για να γίνει ένας τρόπος ζωής

    Βασιλική Σταμάτη (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Ελευσίνα

  • Καλό θα ήταν να επισκεφτείτε έναν διαιτολόγο με σκοπό να σας κάνει μια διατροφική εκπαίδευση πάνω στην κατάλληλη διατροφή και τα τρόφιμα που μπορούν να μειώσουν την LDL σας. Η ποιότητα της διατροφής και ποια συγκεκριμένα τρόφιμα καταναλώνετε παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο με την ποσότητα. Η βελτίωση στα λιπίδια του αίματος (LDL, ολική χοληστερίνη) δεν γίνονται μέσα σε 10 ημέρες αλλά θέλει χρόνο. Πολλές φορές οι αθλουμενοί επειδή θέλουν να καταναλώσουν αρκετή πρωτεΐνη αυξάνουν την κατανάλωση τροφίμων που αυξάνουν την LDL όπως τα ζωικά λιπαρά.

    Έκτωρ Καππάτος-Κουτρούμπας

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Η σωστή και ισορροπημένη διατροφή θα σας βοηθήσει να μειωθούν οι λιπιδαιμικες σας εξετάσεις. Καλό θα είναι να ακολουθήσετε μια διατροφή χαμηλή σε κορεσμένα λίπη, και χαμηλή σε ζάχαρη και γλυκά και πλούσια σε φυτικές ίνες και καλά λιπαρά. Σε αυτό θα σας καθοδηγήσει ένας κλινικός διαιτολόγος όπου θα σας συντάξει ένα εξατομικευμένο διατροφικό πρόγραμμα ανάλογα με τις ανάγκες σας. Σε ένα διάστημα 3 με 6 μηνών με σωστή διατροφή και άσκηση οι τιμές των λιπιδαιμικων εξετάσεων σας θα μειωθούν. Αν όμως δεν συμβεί αυτό, θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ένα γιατρό ώστε να σας χορηγήσει κάποιο κατάλληλο φάρμακο για την περίπτωση σας. Πολλές φορές αυτές οι εξ... Διάβασε περισσότερα

    Φιλιππόνη Βίντια

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Μαρούσι

  • Δυστηχως και το αλκοόλ και το κακο φαγητό δεν συμβάλλουν στην καλυτέρευση των τιμών
    Θα πρέπει να υπάρχει ΠΟλυ ισορροπημένο πλάνο για 1-2 μήνες για να δούμε αν κ εφόσον υπάσχει κάποιο αποτέλεσμα ώστε αν και εφόσον δεν υπάρχει να προχωρήσετε σε αγωγή αν ο ιατρός σας το συστήσει
    Ωστόσο 4 μέρες στις 7 δεν είναι σημαντικό νούμερο αν αναλογιστούμε ότι τις 3 αυτές μέρες μπορεί να γίνονται μεγάλες κρεπαλες

    Καραμανίδης Βασίλειος,Msc(Cand), RD - VK Nutrition

    Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

    Άγιος Δημήτριος