• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 30/07/2023

Γεια σας. Εδώ και μία εβδομάδα πήγα στον οδοντίατρο για ένα απλό σφραγισμα. Την ωρα της ένεσης ένιωσα ένα κάψιμο στο μάτι, αλλά μετά μούδιασα οπότε όλα καλά. Το θέμα είναι ότι όταν άρχισα να ξεμουδιάζω, πονούσε πολύ η κάτω γναθος μου και εξακολουθει - μια εβδομάδα μετά - να με πονάει αρκετά η κάτω γναθος (τέρμα δεξια, σχεδόν στην ένωση με το αυτί), κάποιες φορές το αυτί μου, καθώς και το μάτι μου και το ζυγωματικό μου. Πονάω επίσης στη μάσηση, στο χασμουρητό, κλπ. Θα περάσει με την πάροδο του χρόνου ή θα πρέπει να λάβω κάποια θεραπεία? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

17 ειδικοί απάντησαν

  • Συνήθως περνάει με τον χρόνο η ενόχληση αυτή που οφείλεται στην αναισθησία δεν χρειάζεται συνήθως κάποια θεραπεία μπορείτε βοηθητικά να πάρετε κάποιο μυοχαλαρωτικό για λίγες μέρες κ κάποιο παυσίπονο αντιφλεγμονώδες

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • λογικα εχει γινει καποιος τραυματισμος της περιοχης απο την εμπαρση της βελονας το παρακολουθειται και αν τα συμπτωματα δεν υποχωρησουν θα πρεπει να επισκεφτειτε τον οδοντιατρο σας

    Μούρτζινος Νίκος

    Οδοντίατρος

    Αχαρνές

  • Λογικά μέσα στις επόμενες μέρες θα σας περάσει η ενόχληση.

    Χριστογιάννης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Μεσολόγγι

  • Καλησπέρα σας,συνήθως περνάει,μπορεί και να χρειαστεί να περάσουν μέχρι και εβδομάδες.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΕΤΕ ΚΡΟΤΑΦΟΓΝΑΘΙΚΗ ΑΡΘΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ ΕΝΕΣΗΣ ΕΝΟΧΛΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΥΡΟ ΑΝΩ ΚΛΑΔΟΣ ΤΟΥ ΤΡΙΔΥΜΟΥ. ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΕΝΑ ΑΝΤΙΦΛΕΓΜΟΝΩΔΕΣ ΠΡΩΙ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΩΤΕ ΜΑΛΑΚΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΑΣΗΣΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ

    Παφλής Μιχάλης

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Πλατεία Μαβίλη

  • Καλησπέρα σας, εάν πονάτε ακόμη, έστω και λιγότερο, καλό είναι, να επισκεφθείτε τον γιατρό σας, αφενός να γίνει η διάγνωση, αφετέρου δωθεί η ανάλογη θεραπεία.

    Χαριτωνίδης Αναστάσιος

    Οδοντίατρος

    Παγκράτι

  • Καλησπέρα σας. Πόση ώρα είχατε ανοιχτό το στόμα σας κατά το ραντεβού σας με τον οδοντίατρο και σε ποια γνάθο δούλεψε ο συνάδελφος?

    Παναγιωτόπουλος Αλέξανδρος

    Χειρουργός Οδοντίατρος

    Πετρούπολη

  • Αν μείνατε πολυ΄ώρα με ανοιχτό το στόμα θα μπορούσε για τον πόνο που περιγράφετε να ευθύνεται η κροταφογναθική σας διάρθρωση (η άρθρωση που ανοιγοκλείνει το στόμα). Εναλλακτικά, θα μπορούσε να έχει γίνει κάποιος τραυματισμός του τριδύμου νεύρου κατά την επέμβαση. Όπως και να χει θα σας συμβούλευα να μιλήσετε με τον οδοντίατρό σας, ώστε να σας δώσει την κατάλληλη αγωγή.

    Νούλης Βασίλειος

    Ωτορινολαρυγγολόγος (ΩΡΛ)

    Ρόδος

  • Αν πρόκειται για τραυματισμό της περιοχής απο την ένεση ναι τα συμπτώματα θα πρέπει να υποχωρήσουν εντός 1-2 εβδομάδων.

    Αλεξόπουλος Άρης

    Χειρούργος Οδοντίατρος

    Άγιος Δημήτριος

  • Από τα λεγόμενά σας φαίνεται ότι πρόκειται για τραυματισμό από την αναισθησία στο πίσω μέρος του στόματος. Ο πόνος που νιώθετε σταδιακά θα υποχωρήσει.

    ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ 92

    Οδοντίατρος

    Κηφισιά

  • Αυτό είναι από τα συμβαματα -εποπλοκες αυτού τους είδους της αναισθησίας, που μπορεί να συμβούν. Ο χρόνος αποκατάστασης ποικίλει. Μπορεί να είναι από μερικές μέρες έως κ μήνες.. Συνήθως αποκαθίσταται πλήρως. Βιταμίνες του συμπλέγματος Β βοηθάνε αρκετά στην αποκατάσταση. Αποφεύγετε τα σκληρά φαγητα ,τις απότομες κ μεγάλης έκτασης διάνοιξεις του στόματος σας. Ευχαριστούμε.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όλο αυτό μοιάζει να είναι πρόβλημα στην άρθρωση που ενώνει την κάτω γνάθο με το κρανίο, δηλ. στην κροταφογναθική άρθρωση. Μαλακά φαγητά που δεν θέλουν μάσημα, (ζυμαρικά ρύζι, χόρτα, σούπες), για 3-4 ημέρες και depon 1gr πρωι και βράδυ επίσης για 3-4 ημέρες. Αν δεν υποχωρήσει στον ΩΡΛ

    Παπαγεωργίου Ευστράτιος

    Χειρουργός Ωτών - Ρινός - Λάρυγγος ενηλίκων - παίδων

    Γλυφάδα

  • Καλησπερα.Η αναισθησια αφορουσε την πανω η' την κατωγναθο;Για να αναφερετε καψιμο στο ματι ,υποθετω οτι ηταν για την ανω γναθο.
    Οι ενοχλησεις ολες που αναφερετε σχετικα με την κατω γναθο,αυτι,χασμουρητο,μασηση κλπ,με οδηγουν στην σκεψη οτι αφορουν την κροταφογναθικη διαρθρωση και οφειλονται σε βρυγμο[σφιξιμο η' τριξιμο των δοντιων].
    Ενας κλινικος ελεγχος με τον οδοντιατρο σας θα μπορουσε να διαλευκανει την διαγνωση,καθως αυτα ειναι συνηθη συμπτωματα σε οσους εχουν βρυγμο.
    Αποφυγετε τις σκληρες τροφες για λιγο διαστημα,καθως και το υπερβολικο ανοιγμα του στοματος οταν τρωτε,χασμουριεστε.Επισης,προσπαθηστε να εντοπισετε αν κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλό είναι Να αποφεύγετε να ανοίγετε πολύ δυνατά το στόμα σας όπως σε χασμουρητό είσαι φτάρνισμα και να αποφεύγετε να βάζετε πίεση εκεί που νιώθετε ότι πονάει λογικά αυτό σιγά-σιγά θα πρέπει να ελαττωνεται

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι

  • Δεν ειναι σιγουρο οτι αυτο που περιγραφετε ειναι απο την αναισθησια.πιο πολυ μοιαζει με συνδρομο κροταφογναθικης διαρθρωσης η οποια εχει να κανει με τη συνδεση της κατω γναθου με τα οστα του κρανιου.καλυτερα να σας εξετασει ομως απο κοντα καποιος γιατρος.

    Καραχάλιος Δημήτρης

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα! Επειδή η στελεχιαια αναισθησία, όπως ονομάζεται, στην κάτω γνάθο τραυματίζει αρκετά τους ιστούς ,θεωρώ ότι είναι φυσιολογικό. Θα πρότεινα να περιμένετε !

    Αντωνίου Παναγιώτης (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Οδοντίατρος

    Τρίκαλα

  • Θα περάσει. Κατά πάσα πιθανότητα είναι από την αναισθησία, και επειδή ήταν για ώρα ανοιχτό το στόμα. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου