• Γενικά θέματα
  • Υποβλήθηκε 22/09/2023

Καλησπέρα μετά από εξαγωγή δοντιού κάτω γναθου και αφαίρεση κύστης .Μετά από μερικές μέρες Η γλώσσα μού πονάει ΜΕ τραβάει με τσούζει Είναι ξηρή. Επίσης έχω ξηριστομια. Υπάρχει περίπτωση ΝΑ έχει τραύμα? Πώς μπορώ να το ξέρω και πώς περνάει?

12 ειδικοί απάντησαν

  • ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΕΙ ΤΟ ΓΛΩΣΣΙΚΟΙΝ ΝΕΥΡΟ. ΘΕΛΕΙ ΧΡΟΝΟ

    Βαβουράκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Γκύζη

  • Θα πρέπει να σας δούμε απο κοντά να δούμε το ιστορικό , να εξεταστεί η περιοχή , θα μπορούσε να είναι κάποιος τραυματισμός , για οποιαδήποτε απορία - βοήθεια παρακαλώ καλέστε μας

    Κολιούλη Ελένη

    Οδοντίατρος

    Κυψέλη

  • Το πιο πιθανό είναι να οφείλεται στην ξηροστομία, υπάρχουν ειδικά σπρέι στο φαρμακείο που μπορούν να σας βοηθήσουν. Επίσης μικρές ποσότητες νερού πολύ συχνά μέσα στην ημέρα επίσης βοηθούν πολύ γιατι κρατούν το περιβάλλον σχετικά ενυδατωμένο.

    Καρβουνιάρη Άννα - Σακέτου Αλέξια

    Οδοντίατρος

    Αργυρούπολη

  • Καλησπερα.Το πιθανοτερο ειναι οτι η ενοχληση οφειλεται απο τη διαδικασια της επουλωσης στην περιοχη.Οι ιστοι αρχιζουν να δημιουργουνται στο σημειο που εγινε το χειρουργειο,και ως εκ τουτου μπορει να νοιωθετε οτι σας τραβαει το σημειο.Να πινετε αφθονο νερο για ενυδατωση και να ακολουθειτε τους κανονες της στοματικης υγιεινης.

    Ρίζος Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Αναλόγως την περίπτωση του τραύματος -φλεγμονής υπάρχει κ αντίστοιχη φαρμακευτική θεραπεία που βοηθάει. Σίγουρα σε έναν απλό τραυματικό ερεθισμό, επουλωτικά στοματικά gel θα βοηθούσαν. Απλά θα πρέπει να λάβετε υπόψιν σας ότι η ξηρότητα κ η ξηροστομία μπορούν να υποδηλώνουν κ άλλες παθολογικές καταστάσεις. Για αυτό το πιο σωστό είναι να επισκεφθείτε είτε τον γιατρό σας είτε κάποιον άλλον συνάδελφο για να σας εξετάσει.

    Οδοντιατρική Κλινική Τζανάκης Νικόλαος DDS - Dental Clinic*****

    Οδοντίατρος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Το σωστό είναι να απευθυνθείτε στον γιατρό που έκανε την εξαγωγή αλλιώς σε κάποιο γναθοχειρουργό

    Τσαούσης Ιωάννης

    Οδοντίατρος

    Αμπελόκηποι

  • Απευθυνθείτε ξανά στον συνάδελφο οδοντίατρο που σας παρακολούθησε για περαιτέρω πληροφορίες. Ευχαριστώ.

    Βασιλάκης Γεώργιος

    Οδοντίατρος

    Ιεράπετρα

  • ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΤΕΙ ΚΛΙΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΚΑ

    Μακαντάνη Ευδοκία

    Οδοντίατρος

    Εξάρχεια

  • Πρέπει να επικοινωνήσετε άμεσα με τον γιατρό που έκανε την εξαγωγή και να περιγράψετε τα συμπτώματά σας.

    Γιαννούλης Κωνσταντίνος

    Οδοντίατρος

    Πάτρα

  • Όχι. αν υπήρχε κάποιο τραύμα στην γλώσσα θα το βλέπατε. Καλό θα ήταν να το δει ο οδοντίατρος που έκανε την εξαγωγή

    Πέττα Ευγενία

    Οδοντίατρος

    Ζωγράφου

  • Καλησπέρα σας μπορεί να είναι από το τραύμα,,αλλά και από την ένεση να πειραχτηκε το νεύρο,χρειάζεται κάποιος καιρός να περάσει μπορεί και εβδομάδες.

    Γκανά Δήμητρα

    Οδοντίατρος

    Νέο Ψυχικό

  • Μήπως κάνετε κάποιο διάλυμα που σας έχει ερεθίσει τη γλώσσα;

    Λεβή Άννα

    Οδοντίατρος - Ειδική Προσθετολόγος

    Χαλάνδρι