• Εθισμός στο διαδίκτυο
  • Υποβλήθηκε 13/02/2024

Ο γιός μου είναι 21 ετών το βράδυ γυρίζει αργά στο σπίτι μετά κάθεται στον υπολογιστή και κοιμάται 4-5 το πρωί τι μπορώ να κάνω? Εχει θέματα με την σχολή του

14 ειδικοί απάντησαν

  • Τίποτα πέραν του διαλόγου

    Μαζί Μπορούμε - Αγγελίδου Ασημίνα

    Παιδοψυχολόγος

    Καβάλα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Ακούγεται ότι σας ανησυχεί πολύ. Θα πρότεινα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο που να κάνει συμβουλευτική γονέων, ώστε να σας βοηθήσει να διαχειρίζεστε αυτή τη κατάσταση πιο αποτελεσματικά. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Είναι κοινό πρόβλημα των παιδιών αυτής της ηλικίας. Χρειάζεται, νομίζω, να συζητήσετε με έναν ειδικό ψυχικής υγείας, πού βρίσκεται η δική σας ευθύνη και πού η δική του. Θα είναι εποικοδομητικό και για τους δυό σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Μπορείτε να επικοινωνήσετε με κάποιον ειδικό, ώστε να δώσετε μια πλήρη εικόνα της κατάστασης και στη συνέχεια να σας βοηθήσει πρώτα στο πως εσείς νιώθετε με όλο αυτό και σε δεύτερο χρόνο σε σχέση με τον γιο σας. Για να μπορέσετε να τον στηρίξετε, χρειάζεται να στηρίζετε τον εαυτό σας πολύ καλά.

    Πόπορη Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Να μην αγχώνεστε για τον γιο σας και σας καταβάλλει το άγχος. Τον ρωτήσατε ποτέ γιατί το κάνει αυτό? τι κερδίζει από αυτό. αν του αρέσει αυτό?
    Πέρα από εκεί θα ήταν καλό να κοιτούσατε μήπως έχετε και εσείς κάποιο άγχος παραπάνω που δεν βοηθάει ίσως σε όλα τα παραπάνω

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Καλησπέρα. Καλό θα ήταν να έρθετε σε μια πρώτη επικοινωνία με τον ίδιο, ώστε να διερευνησετε πως νιώθει γιαυτο και σε δεύτερο χρόνο και το προσεγγίσετε ψυχοθεραπευτικα.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Η κατάσταση που περιγράφετε με τον γιο σας είναι σχετικά συνηθισμένη σε νέους ενήλικες, ειδικά φοιτητές, οι οποίοι ενδέχεται να δυσκολεύονται να βρουν μια ισορροπία μεταξύ των σπουδών, της κοινωνικής ζωής και των προσωπικών ενδιαφερόντων. Εδώ είναι μερικές συμβουλές για να τον βοηθήσετε:

    Ξεκινήστε με μια ανοιχτή και ειλικρινή συζήτηση με τον γιο σας για τις ανησυχίες σας. Είναι σημαντικό να τον ακούσετε χωρίς να τον κρίνετε, να κατανοήσετε τους λόγους πίσω από τις συμπεριφορές του και να δείξετε ότι στέκεστε δίπλα του.

    Συζητήστε τη σημασία της ισορροπίας μεταξύ σπουδών, κοινωνικής ζωής και ανάγκης για χαλάρωση. Εξηγήστε πώς
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Μια λύση είναι η συζήτηση μαζί του. Θα βοηθήσει πολύ και αν τον πείσετε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας. Κάντε μια συζήτηση μαζί του σε ήρεμη στιγμή και σε ουδέτερο έδαφος, δηλαδή όχι στο σπίτι. Πηγαίνετε για έναν καφέ. Ρωτήστε τον τι σκέφτεται για το μέλλον του και πείτε του τι σας προβληματίζει. Προσπαθήστε να είστε ανοιχτή χωρίς επίκριση.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Επικοινωνήστε με τον γιο σας και εκφράστε του την ανησυχία σας για την συμπεριφορά του και για τα θέματα που αντιμετωπίζει με τη σχολή του. Προσφέρετε την υποστήριξή σας και ακούστε με προσοχή τι έχει να σας πει. Μπορεί να είναι χρήσιμο επίσης να ζητήσετε την συμβουλή ενός επαγγελματία ψυχικής υγείας, προκειμένου να αντιμετωπιστεί καλυτέρα η κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, η ψυχοθεραπεία ενδύκνειται σε τέτοιες περιπτώσεις.

    Αλτανοπουλος Φίλιππος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Χωρίς πανικο , θα μπορούσατε να κάνετε μια συζήτηση μαζι του για όλα αυτά που σας απασχολούν και να ερθετε σε επαφή με ειδικούς που θα σας κατευθύνουν και θα σας δώσουν κάποιες συμβουλές, και στον γιο σας αν το επιθυμεί.

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Να τον ενθαρρύνετε και να τον υποστηρίξετε να κάνει ψυχοθεραπεία, ότι δεν τα πάει καλά στη σχολή του, ότι καταφεύγει στον υπολογιστή τόσες ώρες είναι ενδείξεις οτι αντιμετωπίζει ψυχολογικά ζητήματα. Εσείς ως γονιός πλέον δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα παρά να τον υποστηρίξετε χωρίς κριτική κ αξιολόγηση, και δουλέψει με τον ευατό του σε ένα πλαίσιο ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλημέρα,

    Φαίνεται ότι περνάτε μια δύσκολη περίοδο με τις τρέχουσες συνήθειες του γιου σας, ειδικά αν λάβετε υπόψη τις ενδεχόμενες δυσκολίες του στη Σχολή. Είναι κατανοητό ότι ανησυχείτε και αναζητάτε καθοδήγηση για το πώς να αντιμετωπίσετε την κατάσταση.

    Κατ' αρχάς, θα ήταν χρήσιμο να κάνετε μια ανοιχτή και ειλικρινή συζήτηση με τον γιο σας σχετικά με τη νυχτερινή του ρουτίνα και πώς αυτή επηρεάζει τη συνολική του ευημερία, συμπεριλαμβανομένης της ακαδημαϊκής του επίδοσης. Προσπαθήστε να προσεγγίσετε τη συζήτηση με ενσυναίσθηση και κατανόηση, εκφράζοντας τις ανησυχίες σας με τρόπο που δεν προκαλεί αντιπαράθεση.

    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια