• Εθισμός στο διαδίκτυο
  • Υποβλήθηκε 09/09/2023

Εθισμός στα video games από τον 18χρονο γιο μου.ειναι όλη την νύχτα στον υπολογιστή και την ημέρα κοιμάται. Υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

9 ειδικοί απάντησαν

  • Ο εθισμός στα video games μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα, κι είναι σημαντικό να τον αντιμετωπίσετε με προσοχή και συναισθηματική υποστήριξη. Εδώ είναι μερικά βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε για να βοηθήσετε τον γιο σας:

    1)Κατανοήστε το πρόβλημα: Κατανοήστε ότι ο εθισμός στα video games μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες για τη ζωή του γιου σας, όπως η μείωση της κοινωνικής δραστηριότητας, η μείωση της σχολικής απόδοσης και η απομόνωση.

    2)Επικοινωνία: Μιλήστε ανοιχτά και ειλικρινά με τον γιο σας για το πρόβλημα. Ρωτήστε τον για τον λόγο που παίζει τόσο πολύ video games και πώς νιώθει σχετικά με αυτό.

    3)Προσφέρετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Το παιδί αναγνωρίζει το πρόβλημα; Δέχεται να επισκεφτεί κάποιον ειδικό; Θα πρέπει να συζητήσετε μαζί του αποφεύγοντας την επίκριση.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Χαίρεται. Μια συμπεροφορά κάπου εξυπηρετεί και την συντηρούμε συνήθως. Χρειάζεται να βρεθούν νέα ερεθίσματα και σημαντικό για εκείνον όταν νιώσει έτοιμος να απευθυνθεί σε εδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/Ψυχολόγο. Το κίνητρο είναι σημαντικό σε αυτή τη περίπτωση. Η αγάπη της μητέρας. Όταν αναφερόμαστεσε σε άλλα άτομα για να έχουμε περισσότερες πιθανότητες να μας ακούσουν χρειάζεται να βρείτε και τη κατάλληλη στιγμή για να του μιλήσετε.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Αναζητείστε εδώ στο DoctorAnytime, στη κατηγορία ερωτήσεων "Εθισμός στο διαδίκτυο", τις απαντήσεις που έχουν δοθεί σε άλλη μία μητέρα που αντιμετωπίζει παρόμοιο ζήτημα. Πιστεύω ότι αφορούν και εσάς.

    Εξετάστε το ενδεχόμενο να ξεκινήσετε συνεδρίες συμβουλευτικής με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να αναζητήσετε μαζί λύσεις και τρόπους διαχείρισης. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα! Σας παραθέτω την απάντηση που έδωσα σε παρόμοιο ερώτημα:

    Η διαταραχή των βιντεοπαιχνιδιών (gaming disorder) δεν είναι μόνο το πάθος για τα βιντεοπαιχνίδια. Πρόκειται για ένα μοτίβο εθιστικής συμπεριφοράς κατά το οποίο το παιχνίδι ψηφιακών ή βιντεοπαιχνιδιών αποτελεί την ύψιστη προτεραιότητα στη ζωή του ατόμου. Η διαταραχή βιντεοπαιχνιδιών παρεμβαίνει στις καθημερινές ρουτίνες του ατόμου και έχει επιπτώσεις στην ψυχική και σωματική του ευεξία.

    Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) πρόσφατα αναγνώρισε τον εθισμό στα βιντεοπαιχνίδια ως διαταραχή ψυχικής υγείας. Υπάρχουν αρκετά ανησυχητικά σημάδια που πρέπει να προσέξε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Απευθυνθείτε στο εξειδικευμένο τμήμα του ΚΕΘΕΑ https://www.kethea.gr/chreiazesai-voitheia/diadiktyo/ ή του 18 Άνω https://www.18ano.gov.gr/tmima-problimatikis-xrisis-diadiktyoy/, οι υπηρεσίες είναι δωρεάν και μπορούν να σας καθοδηγήσουν για τις επιλογές σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ισχύει. Μεγάλο πρόβλημα της εποχής μας. Προτείνω κλινικό ψυχολόγο ή ψυχολόγο ειδικό στις εξαρτήσεις. Κοιτάξτε και στα κεθεα κτλ, ασχολούνται κ με τέτοιου είδους εξαρτήσεις, αν δεν απατώμαι

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Πράγματι υπάρχει μεγάλο πρόβλημα που σχεδόν πάντα κρύβει ένα ακόμα μεγαλύτερο:Την κατάθλιψη!
    Βρείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία για να σας συμβουλέψει για το πως θα χειριστείτε το θέμα της εξάρτησης του γιου σας και πως να τον οδηγήσετε να αρχίσει θεραπεία απεξάρτησης!
    Όσο το καθυστερείτε τόσο θα χειροτερεύει το πρόβλημα!
    Θυμηθείτε οτι:
    Υπάρχει εθισμός οταν το παιχνίδι υπερισχύει όλων των άλλων ενδιαφερόντων και καθημερινών δραστηριοτήτων... και οτι οι εθιστικές συμπεριφορές είναι τρόποι διαφυγής & αποφυγής αντιμετώπισης των προβλημάτων της πραγμ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Χρειάζεται περιορισμό. Οριοθέτησε το Ίντερνετ και ξεκινήστε ψυχοθεραπεία άμεσα. Προσπαθήστε να μην τον κατηγορήσετε, απλώς εκφράστε του τον προβληματισμό σας ήρεμα και πείτε πως ανησυχείτε (έκφραση των συναισθημάτων σας).

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι