• Εθισμός στο διαδίκτυο
  • Υποβλήθηκε 02/09/2023

Ο γιος μου είναι φοιτητής 21 ετών κ έχω διαπιστώσει εθισμό στα video games.Πως να το αντιμετωπίσω;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Ο εθισμός στα video games μπορεί να αποτελέσει πρόβλημα, κι είναι σημαντικό να τον αντιμετωπίσετε με προσοχή και συναισθηματική υποστήριξη. Εδώ είναι μερικά βήματα που μπορείτε να ακολουθήσετε για να βοηθήσετε τον γιο σας:

    1)Κατανοήστε το πρόβλημα: Κατανοήστε ότι ο εθισμός στα video games μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες για τη ζωή του γιου σας, όπως η μείωση της κοινωνικής δραστηριότητας, η μείωση της σχολικής απόδοσης και η απομόνωση.

    2)Επικοινωνία: Μιλήστε ανοιχτά και ειλικρινά με τον γιο σας για το πρόβλημα. Ρωτήστε τον για τον λόγο που παίζει τόσο πολύ video games και πώς νιώθει σχετικά με αυτό.

    3)Προσφέρετε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας. Ακούγεται να νοιάζεστε πολύ για τον γιο σας. Δυστυχώς το ζήτημα που θέτετε είναι λεπτό. Ο γιος σας είναι ενήλικος, και συνεπώς αν εκείνος δεν διαπιστώνει ότι δυσκολεύεται, ή αν δεν αναγνωρίζει ότι έχει ανάγκη από σχετική υποστήριξη, τότε είναι λίγα τα πράγματα που μπορείτε να κάνετε για να τον βοηθήσετε.

    Μπορείτε να δοκιμάσετε να του εκφράζετε πώς ο εθισμός του σας κάνει να νιώθετε. Πόσο λυπάστε, θυμώνετε, ή φοβαστε για αυτόν, ενδεχομένως. Ειλικρίνεια και αυθεντικότητα χρειάζονται οι σχέσεις. Θεωρώ ότι αν προσπαθήσετε να τον πιέσετε, δεν θα βοηθήσει τη μεταξύ σας σχέση, και συνεπώς ούτε τη συνεργασιμότητά του στο μέλλ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η διαταραχή των βιντεοπαιχνιδιών (gaming disorder) δεν είναι μόνο το πάθος για τα βιντεοπαιχνίδια. Πρόκειται για ένα μοτίβο εθιστικής συμπεριφοράς κατά το οποίο το παιχνίδι ψηφιακών ή βιντεοπαιχνιδιών αποτελεί την ύψιστη προτεραιότητα στη ζωή του ατόμου. Η διαταραχή βιντεοπαιχνιδιών παρεμβαίνει στις καθημερινές ρουτίνες του ατόμου και έχει επιπτώσεις στην ψυχική και σωματική του ευεξία.

    Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας (ΠΟΥ) πρόσφατα αναγνώρισε τον εθισμό στα βιντεοπαιχνίδια ως διαταραχή ψυχικής υγείας. Υπάρχουν αρκετά ανησυχητικά σημάδια που πρέπει να προσέξετε αν ανησυχείτε ότι ο γιός σας πάσχει από διαταραχή βιντεοπαιχνιδιών. Έχει α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κώνστα Αλίκη

    Ψυχολόγος

    Αγία Παρασκευή

  • Απευθυνθείτε στο εξειδικευμένο τμήμα του ΚΕΘΕΑ https://www.kethea.gr/chreiazesai-voitheia/diadiktyo/ ή του 18 Άνω https://www.18ano.gov.gr/tmima-problimatikis-xrisis-diadiktyoy/, οι υπηρεσίες είναι δωρεάν και μπορούν να σας καθοδηγήσουν για τις επιλογές σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • το 18 Ανω έχει ειδικό τμήμα όπου μπορείτε να απευθυνθείτε για βοήθεια για το γιό σας αλλά και για εσάς.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • με κλινικό ψυχολόγο ή ψυχολόγο ειδικό στις εξαρτήσεις. Δοκιμάστε κ τα κεθεα νομίζω ασχολούνται κ με τέτοια

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Γειά σας!

    Όπως καταλαβαίνετε, δεν είναι δυνατόν, ως ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...
    Βρείτε έναν έμπειρο ψυχολόγο εκπαιδευμένο στην γνωσιακή-συμπεριφοριστική ψυχοθεραπεία για να σας συμβουλέψει για το πως θα χειριστείτε τα θέματα του γιου σας και πως να τον βοηθήσετε να αρχίσει βλεπει τι έχει να κερδίσει από την θεραπεία!
    Όσο το καθυστερείτε τόσο θα χειροτερεύει το πρόβλημα!
    Θυμηθείτε οτι το κυριότερο πρόβλημα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η χαμηλή αυτοεκτίμηση!
    Ο φόβος ότι αν πάει στον ψυχολόγο πάει να πει ότι είναι ψυχικά ασθενής!
    Θυμηθείτε οτι:
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να δημιουργείτε κίνητρα για να βγαίνει εκτός σπιτιού με φίλους, αν σπουδάζει να τον κινητοποιείται να πηγαίνει στην σχολη και αν δεν κάνει κάτι άλλο να προσπαθήσετε να τον κινητοποιήσετε να βρει δουλειά. Είναι ενήλικας όποτε δεν μπορείτε να κάνετε πολλά πράγματα. Θα πρότεινα να επισκεφτεί ψυχολόγο για διερεύνηση.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι