• Εθισμός στο διαδίκτυο
  • Υποβλήθηκε 04/01/2024

Έχουμε χάσει τον σύζυγό μου πριν1'5χρονο έχω ένα παιδί 40 ετών μετά το θάνατο του πατέρα του κλείνεται σε σκοτεινά δωμάτια χωρίς να θέλει επαφή με κόσμο, φίλους, παρέες,δεν τρώει κανονικά, έχει κάνει την ημέρα νύχτα κοιμάται όλη μέρα και το βράδυ προσπαθεί να μαζέψει τα κομμάτια του παίζοντας παιχνίδια που δεν ξέρω το περιεχόμενο τους φοβάμαι πολύ ανησυχώ θέλω τη βοήθεια σας ευχαριστώ πολύ!!

3 ειδικοί απάντησαν

  • Ξέρετε βάζουμε παντού την ταμπέλα της κτάθλιψης και της ψυχιατρικοποίησης. Ίσως πρόκειται για τη δική σας μοναδική, υποκειμενική θλίψη που έρχεται, γιατί κάτι θέλει να σας πει. Κι ίσως μέσα από μια θεραπεία διαμέσου του λόγου τη μετατρέψετε σε κάτι καλό. Ίσως υπάρχει εκεί κι ένα ανεπεξέργαστο πένθος, μιας και είναι πολύ δύσκολο να χανει κανείς τον πατέρα του σε μια τόσο τρυφερή ηλικία.Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση. Ίσωςνα ποτείνετε μια θεραπεία και στο γιο σας.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθερα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Το παιδί σας έιναι 40 ετών; 40 ετών είναι ενήλικας δεν μπορείτε να κάνετε και πολλά πράγματα, μπορείτε να τον ενημερώσετε για τα προγράμματα απεξάρτησης που υπάρχουν και θα πρότεινα να επικοινωνήσετε και εσείς μαζί τους ώστε να σας καθοδηγήσουν και να σας υποστηρίξουν. Παραθέτω τους συνδέσμους που θα βρείτε περισσότερες πληροφορίες.
    https://www.kethea.gr/chreiazesai-voitheia/diadiktyo/
    https://www.18ano.gov.gr/tmima-problimatikis-xrisis-diadiktyoy/

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Τα συλλυπητήρια μου. Χωρίς να κάνω διάγνωση , καθώς κάτι τέτοιο δεν γίνεται από εδώ , το παιδί σας παρουσιαστεί συμπτώματα κατάθλιψης . Υποπτεύομαι όμως ότι υπήρχαν κάποια και πριν την απώλεια σας. Θα πρέπει να δεχτεί βοήθεια και να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία αλλά ίσως και φαρμακευτική αγωγή για να βοηθηθεί. Αν χρειάζεστε βοήθεια (για εσάς σε σχέση με την κατάσταση ) ελάτε σε επαφή μαζί μου καθώς μπορώ να βοηθήσω ψυχοθεραπευτικά και συμβουλευτικά μέσω διαδικτυου. Να είστε καλά. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς