• Εθισμός στο διαδίκτυο
  • Υποβλήθηκε 10/08/2023

Έχω γιο νεαρήςηλικιας, είναι απομονωμένος στο δωμάτιο του, όλη τη νύχτα είναι στον υπολογιστή με κληδωμενη πόρτα και την ημέρα κοιμαται, είναι πάντα εκνευρησμενοα μιλάει άσχημα επιτίθεται λεκτικά στους γονείς και δεν έχει καθόλου παρέες, είναι ενήλικας 18μιση, θέλω πολύ να βοηθήσω αλλά βρίσκομαι αδύναμη τι μπορώ να κάνω δεν δέχεται καμία κουβέντα από γονείς, ευχαριστώ

2 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας!! Η ηλικία στην οποία βρίσκετε ο γιος σας είναι μια μεταβατική περίοδος από την εφηβική στην ενήλικη ζωή. Αυτή η μετάβαση είναι μια ιδιαίτερη περίοδος στη ζωή κάθε ανθρώπου με πολλές προκλήσεις οι οποίες μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα συναισθηματικές δυσκολίες. Αν αυτή η κατάσταση που περιγράφετε συμβαίνει για μεγάλο χρονικό διάστημα καλό θα ήταν να αναζητήσετε κάποιο ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να πάρετε, εσείς οι γονείς για αρχή, συμβουλές πως να την αντιμετωπίσετε. Για ότι χρειαστείτε παραμένουμε στη διάθεση σας!

    Εν αρχή ην ο λόγος - Λύγκουρη Αθανασία & Συνεργάτες

    Παιδοψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη είναι η κατάσταση που περιγράφετε. Φαίνεται ότι ο κόσμος του διαδικτύου αποτελεί μέσο φυγής για το γιο σας και συνιστά τη μοναδική του ψυχαγωγία. Εκτιμώ ότι πρόκειται για άτομο με ιδιαίτερα χαμηλή αυτοεκτίμηση, που έχει ανάγκη την επιβράβευση που του δίνει η νίκη σε ένα παιχνίδι, την ικανοποίηση ότι σε αυτόν τον τομέα τα καταφέρνει, αλλά και την αίσθηση ελέγχου που του προσφέρει το γεγονός ότι με το χειριστήριο που κρατάει κατευθύνει την εξέλιξη του παιχνιδιού. Επίσης, περιορισμένος στο χώρο του σπιτιού, μόνος μπροστά σε μια οθόνη, δεν κινδυνεύει να έρθει αντιμέτωπος με την απόρριψη και την κριτική των άλλων και γενικότερ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης