• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 23/02/2024

Υποφέρω από κρίσεις πανικού και αγχος αν είμαι σε μια κατάσταση δύσκολη δεν μπορώ να την διαχειριστώ.. παίρνω ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά … θέλω να κάνω κάτι για να μπορώ να διαχειρίζομαι καλύτερα κάποιες δύσκολες συνθήκες χωρίς φάρμακα … τι μπορώ να κάνω ;;;

12 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι σημαντικό να συζητήσετε με τον θεράποντα γιατρό σας τις ανησυχίες σε σχέση με την φαρμακευτική σας αγωγή. Αυτός/η θα σας κατευθύνει. Ενδεχομένως να χρειαστεί να γίνουν κάποιές προσαρμογές ή να χρειάζεται να ακολουθήσετε και μια ψυχοθεραπευτική προσέγγιση για να μάθετε τεχνικές να διαχειρίζεστε τις κρίσεις σας. Οι τεχνικές θα σας βοηθήσουν να μειώσετε τη συχνότητα και την ένταση των κρίσεων αλλά χρειάζεται να εκπαιδευτείτε από κάποιον ειδικό για να λάβετε την κατάλληλη υποστήριξη.

    Πλέσσα Μάρθα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Παλλήνη

  • Καλησπέρα σας. Αναφέρετε ότι λαμβάνετε αγωγή, η οποία όμως δυστυχώς φαίνεται να σας εξυπηρετεί μόνο μέχρι ένα σημειο, πέρα από το οποίο οι κρίσεις πανικού και το άγχος μοιάζουν να σας κυριεύουν... Ζητάτε έναν τρόπο να μπορείτε να διαχειρίζεστε καλύτερα τις κρίσεις αυτές χωρίς φάρμακα.

    Τα φάρμακα λειτουργούν πάντα συμπληρωμετικά και συνήθως διορθωτικά ή και κατασταλτικά. Σας βοηθούν στη καθημερινή σας λειτουργικότητα. Δεν εστιάζουν στη ρίζα του προβλήματος. Η λύση που ψάχνετε θεωρώ ότι είναι η ψυχοθεραπεία, σε περίπτωση που δεν την έχετε δοκιμάσει ήδη. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να αναπτύξετε τα απαραίτητα εφόδια για να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας! Μπορείτε να βοηθηθείτε με την ψυχοθεραπεία. Σε λίγο θα είναι αναγκαία προς όλους! Συν του ότι θα δημιουργήσετε μια σφαιρική βοήθεια στον εαυτό σας, συνδυαστικά με την αγωγή. Προσωπικά θεωρώ πως τίποτε δε μπορεί να σταθεί από μόνο του. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Μπορείτε να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπειας

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Σε αυτήν την περίπτωση, είναι εξαιρετικό που αναζητάς τρόπους να διαχειριστείς το άγχος και τις κρίσεις πανικού χωρίς να βασίζεσαι μόνο σε φάρμακα. Μια ψυχολόγος μπορεί να σου προτείνει τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους, Επικοινώνησε με έναν ψυχολόγο για να συζητήσεις πιθανές επιλογές θεραπείας που θα σε βοηθήσουν.

    Αφροδοπούλου Ελένη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κηφισιά

  • Καλημέρα σας. Αυτό που αναφέρεται ακούγεται δύσκολο, και κουραστικό να το βιώνει κάποιος καθημερινά. Θα μπορούσατε να δοκιμάσετε τον συνδυασμό αγωγης με ψυχοθεραπεια για να σας βοηθήσει με τον τρόπο που σκέφτεστε και συμπεριφερεστε. Αυτό ίσως έδινε και μια ανακούφιση στην διαχείριση καταστάσεων

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Είναι θετικό που επιδιώκετε εναλλακτικές λύσεις για τη διαχείριση του αγχούς και των κρίσεων πανικού. Υπάρχουν διάφορες μη φαρμακευτικές τεχνικές που μπορείτε να δοκιμάσετε όπως η κοινωνική υποστήριξη, η άσκηση, η χαλάρωση με τεχνικές όπως η βαθιά αναπνοή και η διαλογική θεραπεία. Η ψυχοθεραπεία μπορεί επίσης να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του αγχούς και των κρίσεων πανικού με μη φαρμακευτικό τρόπο. Συνιστώ να συζητήσετε αυτές τις επιλογές με έναν ειδικό στην ψυχική υγεία για να βρείτε την καλύτερη προσέγγιση για εσάς.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει σημαντικά.

    Μαυροειδή Άννα

    Συμβουλευτική - Ψυχοθεραπεία-Εποπτεία

    Πανόρμου

  • Θα πρέπει αν συνενοηθείτε με τον ειδικό ψυχίατρο που σας παρακολουθεί μαζί με την φαρμακευτική θεραπεία να γίνεται και ψυχοθεραπεία, βοηθάει περισσότερο κυρίως η γνωσιακού-συμπεριφορικού τύπου ενδείκνυται για την δική σας περίπτωση.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Για να αντιμετωπίσετε τις κρίσεις πανικού και το άγχος είναι σημαντικό να αναζητήσετε τρόπους να βελτιώσετε την ικανότητά σας να διαχειρίζεστε αυτές τις δύσκολες καταστάσεις. Είναι θετικό που αναγνωρίζετε την ανάγκη για αλλαγή και αναζητάτε εναλλακτικές λύσεις εκτός από τα φάρμακα.
    Θα σας πρότεινα να εξερευνήσετε τεχνικές, όπως ο διαλογισμός και η αναπνοή. Ο διαλογισμός μπορεί να βοηθήσει στην ανακούφιση του άγχους και στην ενίσχυση της εσωτερικής γαλήνης. Επιπλέον, η αναπνοή μπορεί να βοηθήσει στην επαναφορά της σωματικής και ψυχολογικής σας ισορροπίας κατά τη διάρκεια μιας κρίσης πανικού.
    Επίσης, η σωματική άσκηση μπορεί να είναι έ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η ψυχοθεραπεία θα σας προσέφερε νέες οπτικές γωνίες, καθώς και πιο ωφέλιμους και αποτελεσματικούς τρόπους διαχείρισης των δύσκολων καταστάσεων

    Λέκκας Στράτος

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αυτό που θα σας βοηθήσει είναι η ψυχοθεραπεία

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός