• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/09/2023

Το στρες πως ακριβώς μπορεί να επηρεάσει την πιθανότητα εγκυμοσύνης πότε δεν το καταλαβα!Όπως επίσης όταν θες κάτι τόσο πολύ πως να μην το σκέφτεσαι και να μην αγχώνεσαι ειδικά αν είσαι 34 και προσπαθείς ένα χρόνο και τίποτα?ενώ έχεις καλές εξετασεις

16 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας, το στρες όντως είναι σαν μια ατελείωτη ροή νερού που χύνεται από κανάτα χωρίς σταματημό. Ο έλεγχος του στρες εξίσου δύσκολος και επώδυνος. Ωστόσο τα χρονικά περιθώρια ως προς το ζήτημα της εγκυμοσύνης μιας γυναίκας (και ιδιαίτερα όταν δεν υπάρχει κάποιο σοβαρό παθολογικό ζήτημα) πολλές φορές προέρχονται από τον κοινωνικό περίγυρο και όχι μόνο, ο οποίος συνήθως το μόνο που καταφέρνει είναι να ασφυκτιά πολύ.

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Σας κατανοώ απόλυτα. Είναι πολύ βασικό να έρθετε σε επαφή με εξειδικευμένο γυναικολόγο υπογονιμότητας που θα σας καθοδηγήσει να βρείτε τα αίτια. Έπειτα καταννοώ πως όλο αυτό εντείνει τη κατάσταση θα αναφέρω το εξής: όταν βιώνουμε μια δύσκολη κατάσταση υπάρχουν τρόποι διαχείρισης άγχους. Το να επισκεφθείτε έναν ειδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/ Ψυχολόγο ίσως να σας δώσει μια ανακούφιση ή τρόπους διαχείρισης του στρεσ στη παρούσα φάση της ζωή σας. Η οπόια είναι ήδη στρεσογόνα όχι όμως ότι δεν αντιμετωπίζεται. Θα σας πω το εξής μόνο: Η ερμηνεία που δίνουμε στις καταστάσεις "παίζει" τον δικό της ρόλο για το πως θα διαχειριστούμε τις κατασ... Διάβασε περισσότερα

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα σας. Δυστυχώς το άγχος είναι ένας σημαντικός λόγος που ενισχύει την υπογονιμότητα σύμφωνα με πρόσφατες έρευνες. Προσπαθήστε να βρείτε τρόπους να το διαχειριστείτε είτε μόνη είτε με κάποιον ειδικό. Εφόσον έχετε κάνει εσείς και ο/η σύντροφός σας τις απαραίτητες εξετάσεις και είναι όλα καλά. Εύχομαι σύντομα να έχετε στην ζωή σας αυτό που επιθυμείτε!

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • Καλησπέρα σας. Από τα λεγόμενά σας καταλαβαίνω πως βρίσκεστε σε απόγνωση. "Πώς γίνεται το ενδεχόμενο σύλληψης να επηρεάζεται από το άγχος; Πώς γίνεται να μην το σκέφτομαι και να μην αγχώνομαι αφού με απασχολεί τόσο πολύ, ειδικά από τη στιγμή που προσπαθώ τόσο καιρό και από τη στιγμή που έχω καλές εξετάσεις;"

    Το άγχος μπορεί να επηρεάσει άμεσα όλες τις σωματικές μας λειτουργίες, χωρίς αυτό να έχει αντίκτυπο στις οργανικές μας εξετάσεις. Θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία προκειμένου να επεξεργαστείτε το άγχος σας αυτό και να αναζητήσετε τρόπους διαχείρισης. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Kαλη σας ημέρα,
    Καθημερινά καλούμαστε ν 'αντιμετωπίσουμε την απαιτητική καθημερινότητα με αποτέλεσμα ο καθένας ξεχωριστά να εκτίθεται σε στρεσογόνες καταστάσεις σε διαφορετικό βαθμό. Σε περιπτώσεις έντονου στρες το σώμα βρίσκεται σε ένταση και έρχονται πολλαπλές σκέψεις στο μυαλό. Στις περιπτώσεις που το στρες λειτουργεί με αρνητικό πρόσημο οι καθημερινές υποχρεώσεις γίνονται ολοένα και πιο δύσκολες. Σε καταστάσεις πολύ έντονου στρες ο οργανισμός μας έχει την τάση ν' αναγνωρίζει και να αξιολογεί τα ερεθίσματα γύρω του διαφορετικά. Άλλες φορές ως καταστροφικά, άλλες πάλι φορές ως απλώς απειλητικά. Την στιγμή εκείνη ακριβώς το σώμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Όταν θέλουμε κάτι πολύ αλλά ταυτόχρονα μας αγχώνει σε βαθμό που εμποδίζει την πραγμάτωση της επιθυμίας μας, είναι μια ένδειξη ότι υπάρχουν εσωτερικές συγκρούσεις και μπλοκαρισμένα συναισθήματα. Θα πρότεινα να μιλήσετε με κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, μέσα σε ένα ασφαλές και θετικό πλαίσιο εμπιστοσύνης θα μπορέσετε να αναδείξετε τις αντικρουόμενες εσωτερικές πλευρές σας και να έρθετε πιο κοντά στην πραγμάτωση της επιθυμίας σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Διανύετε μια περίοδο δύσκολη και πιεστική. Μπορεί να σας βοηθούσε και να σας ανακούφιζε το να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή. Το στρες έχει αποδειχθεί ότι επηρεάζει ποικιλοτρόπως τη ψυχική και σωματική μας υγεία. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τρόποι που μπορώ να φροντίσω τον εαυτό μου σε μια περίοδο στρεσογόνα ή να γνωρίζω κάποιες τεχνικές όπου θα με ηρεμώ και θα κατευνάζω τα επίπεδα στρες στο σώμα μου.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Δυστυχώς το στρες επηρεάζει την πιθανότητα εγκυμοσύνης γιατί ακόμη και κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής επαφής έχετε στο μυαλό σας υποσυνείδητα αυτό το πράγμα, οπότε δεν αφηνεστε στη στιγμή. Προσπαθήστε να απολαμβάνετε το σεξ χωρίς να σκέφτεστε την πιθανότητα εγκυμοσύνης, διότι το άγχος καταστέλλει όλη την διαδικασία της αναπαραγωγής. Επίσης, δεν χρειάζεται να σκέφτεστε πόσο καιρό προσπαθείτε ούτε να βάζετε χρονικά περιθώρια στον εαυτό σας. Αφεθείτε και όταν αυτό είναι να συμβεί, θα συμβεί.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • το στρες μπορεί να επηρεάσει τα πάντα. Το σώμα μας δεν είναι ανεξάρτητο απ τις σκέψεις μας, όταν κάτι μας αγχώνει εκρήγνυνται κορτιζόλη. Αυτή επηρεάζει διαφορά πράγματα με τη σειρά της. Το να σας γίνει εμμονή η απόκτηση ενός παιδιού δεν θα σας βοηθήσει

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Το στρες εμποδίζει τη χαλάρωση. Και αν δεν χαλαρώσετε ο οργανισμός δεν λειτουργεί καλά διότι είμαστε μια ψυχοσωματική ενότητα.
    Σε πολλές περιπτώσεις σαν τη δική σας έτυχε να υιοθετήσει το ζευγάρι και μετά την υιοθεσία ακριβώς χαλάρωσαν τα άγχη και οι ενοχές, οι γονείς απέκτησαν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και ΗΡΘΕ και το δικό τους παιδί.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Το στρες επηρεάζει όλες τις λειτουργίες του σώματος, γιατί το τι σκεφτόμαστε και νιώθουμε επηρεάζει άμεσα και το σώμα μας. Υπάρχουν τρόποι να το διαχειριστείτε αυτό και να μπορέσετε να πετύχετε τον σκοπό σας, αλλά θα πρέπει να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό.

    Μανουσάκης Βασίλης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Καλλιθέα

  • Καλησπέρα σας, το άγχος αποδυναμώνει το ανοσοποιητικό σύστημα. Δεδομένου πως το σώμα φιλοξενεί παιδί σε ένα υγιές περιβάλλον, ένα ''αγχωμένο σώμα'' έχει αντίκτυπο στην ικανότητα σύλληψης. Επιστημονικές μελέτες δείχνουν πως το ένζυμο α-αμυλάση, το οποίο σε κατάσταση άγχους εκκρίνεται σε υψηλά επίπεδα, μεγαλώνει το χρόνο σύλληψης. Φαίνεται από τα λεγόμενά σας ότι είναι ένα θέμα που σας ανησυχεί και λόγω της ηλικίας. Θα ήταν καλό να ξεκινήσετε αν θέλετε ψυχοθεραπεία, για να αποβάλλεται το άγχος, το οποίο είναι κατανοητό και λογικό να το έχετε αλλά αυτή την στιγμή δεν σας βοηθάει στον σκοπό σας.

    Χαρουτιουνιάν Ρόζα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Θα χρειαστεί να το συζητήσετε με ειδικό ψυχοθεραπευτή, σίγουρα το stress δεν βοηθά στη σύλληψη.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ακούγεται παράοξο, αλλά φαίνεται ότι έχει σχέση. Μπορείτε να πάρετε βοήθεια γι αυτό το άγχος, ώστε να ηρεμήσετε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Το να θέλεις κάτι πολύ και να μην το σκέφτεσαι, μάλλον μόνο αν το αποφεύγεις και πνίγεις τις σκέψεις σου (διόλου ωφέλιμο για τον ψυχισμό δε). Το να μειώσεις τα επίπεδα άγχους είναι εφικτό - μέσω της ψυχοθεραπείας, με το να βάζεις προτεραιότητα τη χαλάρωση, μέσω ασκήσεων χαλάρωσης, μέσω αθλητικών δραστηριοτήτων, καλός ύπνος κ.α.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλημέρα! Το στρες είναι μια φωνή μέσα μας της οποίας δυσκολευόμαστε να ακούσουμε αυτό που θέλει να πει, το μήνυμα που φέρει. Γίνεται αντιληπτό επειδή επηρεάζει το σώμα. Ο άνθρωπος που έχει στρες το καταλαβαίνει αρχικά ως: σφίξιμο στο στομάχι, κόμπο στο λαιμό, βάρος στο στήθος κλπ. Αν μπορέσουμε όμως να παραβλέψουμε αυτά τα σημάδια το στρες έρχεται πιο επιτακτικά με αυπνία, ταχυπαλμία, διάρροια και άλλα σωματικά φαινόμενα. Σε επόμενο στάδιο το στρες μπορεί και επηρεάζει μετρήσιμους σωματικούς δείκτες και σωματικές λειτουργίες(πχ χοληστερίνη), οπότε ναι, το στρες πιθανώς επηρεάζει σε κάποιον βαθμό και τον κύκλο της γυναίκας και ακολούθως τη γο... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής