• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 07/04/2024

Τελευταία μετά από μια περίοδο έντονου στρες έχω παρουσιάσει πρήξιμο και δυσκοιλιότητα και ενεργούμε με υπόθετα κυριως.Εχω κλείσει ραντεβού με το γυναικολόγο γιατί πολλοί μου λένε ότι μπορεί να οφείλεται στη προκλιμακτηριο.Τρεμω από το φόβο μου γιατί στο ίντερνετ διαβάζω για καρκίνο.

8 ειδικοί απάντησαν

  • Αυτό που παρουσιάζεται δεν είναι συμπτωμα καρκίνου περισσότερο είναι σύμπτωμα άγχος σας αγχώνει στη ζωή σας μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να το διερευνήσετε μαζί εννοείται να οδηγείται το γιατρό που έχετε κανονίσει ήδη δεν υπάρχει κανένα θέμα ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας. Το στρες μπορεί να προκαλέσει τα σωματικά συμπτώματα που αναφέρατε (πρήξιμο και δυσκοιλιότητα). Εάν οι ιατρικές εξετάσεις σας είναι καθαρές, το στρες θα μπορούσε να είναι μια εξήγηση για τα συμπτώματά σας, αν και χρειάζεται περαιτέρω συζήτηση.

    Λογκάκη Σοφία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι το να διαβάζετε στο Διαδίκτυο δεν αποτελεί ακριβή διάγνωση. Το πρήξιμο και η δυσκοιλιότητα μπορεί να οφείλονται σε πολλούς διαφορετικούς παράγοντες, συμπεριλαμβανομένης της προκλιμακτηρίου περιόδου. Ωστόσο, η επίσκεψη στον γυναικολόγο είναι ένας σημαντικό βήμα για να αξιολογηθεί η κατάστασή σας.
    Ο γυναικολόγος θα μπορούσε να διεξαγάγει έναν εξειδικευμένο έλεγχο για να αξιολογήσει την κατάσταση σας και να αποκλείσει οποιεσδήποτε σοβαρές αιτίες. Εάν ανησυχείτε για την πιθανότητα καρκίνου, μπορείτε να συζητήσετε αυτές τις ανησυχίες με τον γυναικολόγο σας, ο οποίος θα μπορούσε να προτείνει περαιτέρω εξετάσεις ή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Είναι φυσιολογικό η ανησυχία και ο φόβος να κατακλύζουν το μυαλό μας όταν συναντάμε προβλήματα υγείας που δεν κατανοούμε πλήρως ή όταν αντιμετωπίζουμε το άγνωστο. Η αναζήτηση πληροφοριών στο διαδίκτυο μπορεί συχνά να οδηγήσει σε υπερβολική ανησυχία ή ακόμα και σε πανικό, καθώς οι πληροφορίες που βρίσκουμε μερικές φορές μπορεί να μην αφορούν την πραγματική μας κατάσταση.
    Η κατανόηση της πραγματικής φύσης και των πιθανών αιτιών των συμπτωμάτων που βιώνετε θα βοηθήσει στη μείωση της άγνοιας και του φόβου σας. Το γεγονός ότι έχετε ήδη κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο αποτελεί θετικό βήμα προς την κατανόηση και την αντιμετώπιση της κατάσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Όταν τελειώσετε με το γυναικολόγο μιλήστε και με ψυχίατρο για το άγχος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Πέραν από γυναικολόγο θα πρέπει να σας δει και γαστρεντερολόγος. Και πίσω από έναν πονοκέφαλο μπορεί να κρύβεται και κάποιος όγκος στο κεφάλι, αλλά δεν είναι αυτό που σκεφτόμαστε σε κάθε πονοκέφαλο βέβαια.

    Οικονόμου Γεώργιος

    Γαστρεντερολόγος

    Μαρούσι

  • Τα υπόθετα έχουν χρησιμότητα ως βοήθημα επανέναρξης των κενώσεων μετά από απουσία ημερών - η συνεχής χρήση τους δεν ενδείκνυται. Δοκιμάστε τις συντηρητικές μεθόδους (φυτικές ίνες, περισσότερο νερό, φυσική δραστηριότητα) πριν καταφύγετε σε φαρμακευτικές λύσεις. Επίσης, το ιντερνετ είναι χρήσιμο ως κινητοποίηση για να αναζητήσετε συμβουλή ειδικού όμως δεν υποκαθιστά τον ειδικό. Θα σας συνιστούσα να προγραμματίσετε έναν έλεγχο με κολονοσκόπηση ώστε να μην προβληματίζεστε από τις αμφιβολίες.

    Ζιρκόπουλος Δημήτριος

    Γαστρεντερολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Δεν είναι ξεκάθαρη η όποια ερώτησή σας...
    Φόβος κακοήθειας; Δυσκοιλιότης; Στρες; Πρηξίματα; Προκλιμακτήριος;

    Ζώγας Νικόλαος

    Γαστρεντερολόγος

    Καλλιθέα