• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/03/2024

Ειμαι 22 ετών εδω και 10 μηνες πανω κάτω νιώθω καθημερινά μια μόνιμη ζάλη ( όχι όμως την κλασική που βλέπεις τα πάντα να γυρίζουν γύρω σου) νιώθω κάτι σαν εσωτερικό δεν ξέρω πως ακριβώς να το εξηγήσω… όλο το σώμα μου περίεργα και ένα αίσθημα σαν να κουνιέμαι συνεχώς μπρος πίσω χωρίς να το κάνω επίτηδες ( οι γύρω μου όταν τους ρωτάω μου λένε πως δεν κουνιέμαι , εγώ με βλέπω να κουνιέμαι). Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα έχω πάει αρκετές φορές στα επείγοντα, πάντα οι εξετασεις μου έβγαιναν καθαρές. Έχω πάει σε ιδιώτη παθολόγο ότι εξέταση μου έκανε βγήκε καθαρή και αιματολογικές. Πήγα σε νευρολόγο ζήτησα να κάνω αξονική στο κεφάλι καθαρή μου είπε βγήκε… παλαιότερα είχα θέμα με το στομάχι ενιωθα μονίμως ένα φούσκωμα και ότι δεν μου έφτανε η αναπνοή… εξετασεις αιματολογικές και γαστροσκοπιση καθαρά… έχω κουραστεί με όλο αυτό μου μπαίνουν συνέχεια ιδέες πως κάτι έχω και δεν μπορεί κανεις να το βρει… δεν μπορω να απολαύσω τίποτα στην καθημερινότητα μου διότι με το που με πιάνει αυτή η ζάλη αρχίσω και φοβάμαι και χαλάει ολη η διάθεση μου.. Κουράστηκα πια… επίσης σκέφτομαι πως πριν 1-1.5 χρόνο δεν πάθαινα ποτέ τίποτα! Δεν ήξερα πως είναι να ζαλίζεσαι ή να πονάς οπουδήποτε! Που και που σκέφτομαι πως οφείλεται το εμβόλιο για τον Covid που έκανα και τα παθαίνω όλα αυτά… Με έχει πιάσει κάτι σαν φοβία με αυτό δεν ξέρω! Πείτε μου την γνώμη σας!

4 ειδικοί απάντησαν

  • Καταλαβαίνω τη δυσφορία κ το άγχος που εμποδίζει την καθημερινότητά σας, θα πρότεινα να συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας, θα σας βοηθήσει πολύ κ στο άγχος κ στη δυσφορία κ πιθανό τα σωματικά συμπτώματα να υποχωρήσουν.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Τα διάφορα συμπτώματα που περιγράφεται και μάλιστα ελλείψει παθολογικής βάσης δεν είναι παρά κρίσεις πανικού. Το αίτιο είναι ψυχολογικό. Απευθυνθείτε σε ψυχολόγο. Καλή τύχη!

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή μήπως αυτά που νιώθετε οφείλονται σε άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε ένα σύνολο συμπτωμάτων που σας ανησυχούν και σας επηρεάζουν σημαντικά στην καθημερινότητά σας. Η αίσθηση της μόνιμης ζάλης και του εσωτερικού κουνήματος που περιγράφετε είναι συμπτώματα που μπορεί να σχετίζονται με διάφορες παθολογίες, αλλά είναι επίσης συχνό να συσχετίζονται με την ανησυχία, το άγχος και την ψυχική δυσφορία.
    Δεδομένης της εκτενούς ιατρικής εξέτασης που έχετε υποβληθεί και των αρνητικών αποτελεσμάτων, φαίνεται ότι τα συμπτώματά σας μπορεί να οφείλονται σε ψυχολογικούς παράγοντες. Η ανησυχία σας για την υγεία σας, σε συνδυασμό με την αναφορά σας στη φοβία που έχετε αναπτύξε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής