• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 27/07/2023

Πριν 3 χρόνια ξεκίνησαν οι κρίσεις πανικού. έκανα συνεδρίες με ψυχολόγο. Σήμερα, αντιμετωπιζοντας κάποια θέματα που με αγχωνουν και έχει σχέση με εργασία, χρήματα, προσωπικά νιώθω πολλές φορές αν απομακρύνθω από το σπίτι και πάω σε άλλο μέρος μπορεί κάτι να μου συμβεί και δεν θα είναι καλό και δεν θα έχω βοήθεια. Αυτό με κρατάει μακρυά από ταξίδια, εκδρομές κλπ.Επισης έχω έναν κόμπο στον λαιμό συνεχώς και είμαι σε διαρκή ένταση. Μόνιμα alert . Όλο αυτό με πνίγει.

13 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με αυτά που αναφέρετε η επανέναρξη ψυχοθεραπειας θα ήταν κατάλληλη για την αντιμετώπιση αυτών των δυσκολιών.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Το άγχος συχνά μας "παραλύει". Το άγχος συνδέεται συχνά με τον φόβο. Μέσα από την θεραπεία με ψυχολόγο μπορούμε να βρούμε την αιτία καθώς και τους τρόπους αντιμετώπισης και διαχείρισης των συμπτωμάτων.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Αναζητήστε τον παλιό σας ψυχολόγο και θα σας κατευθύνει εκείνος

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Είναι σημαντικό να συνεχίσετε την δουλειά που είχατε ξεκινήσει πριν 3 χρόνια. Θα πρότεινα να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας για να υποστηριχθείτε στις δυσκολίες που αντιμετωπίζετε και να μπορέσετε να ανακτήσετε την λειτουργικότητά σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Χρειάζεται να ξεκινήσετε ξανά συνεδρίες με ψυχολόγο!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για όλο αυτό που βιώνετε - ακούγεται αρκετά κουραστικό, στρεσογόνο και περιοριστικό. Σας πνίγει. Θα ήθελα με όλο το σεβασμό να επισημάνω το γεγονός ότι εν τέλει δεν κάνετε κάποια συγκεκριμένη ερώτηση. Υποθέτω ότι ρωτάτε γιατί συμβαίνει όλο αυτό, ή/και πώς μπορείτε να το αντιμετωπίσετε;

    Η απάντησή μου είναι να ξεκινήσετε εκ νέου ψυχοθεραπεία. Για κάποιο λόγο ο πρώτος άνθρωπος με τον οποίο είχατε έρθει σε επαφή, δεν σας έκανε. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα σας κάνει ή δεν θα μπορεί να σας βοηθήσει κάποιος άλλος. Αναζητήστε κάποιον άλλον συνάδελφο και ξεκινήστε να δουλεύετε συστηματικά ώστε να διεκδικήσετε μία
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλό θα ήταν να κάνετε ξανά κάποιες συνεδρίες θα σας βοηθήσει πολύ πιο σύντομα να το ξεπεράσετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας, συχνά όταν μας απασχολεί κάτι τείνουμε να θεωρούμε πως θα το βελτιώσουμε σε μερικές συνεδρίες. Αυτό όμως δεν είναι αλήθεια. Η ψυχοθεραπεία χρειάζεται χρόνια για να μπορέσει πράγματα να μας βοηθήσει αν το θελουμε και εμείς.
    Μπορεί παλιότερα να αντιμετωπίστηκε το σύμπτωμα εκείνη την περίοδο όμως όταν προστέθηκαν νέοι στρεσογόνοι παράγοντες ή διαφορετικοί, αυτό επανήλθε. Καταλαβαίνω πόσο πιεστικές είναι αυτές οι κρίσεις πανικού στη ζωή σας, χρειάζεται όμως χρόνος για να βρεθεί το από που ξεκινούν ώστε να μειωθούν σταδιακά.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Οι κρίσεις πανικού επανήλθαν που σημαίνει ότι το άγχος σας παραμένει παρόλο που έχετε δει ψυχολόγο. Χρειάζεστε να δείτε ψυχοθεραπευτή, κατά προτίμηση ψυχαναλυτικής κατεύθυνσης για να σας βοηθήσει να κάνετε πιο βαθιές αλλαγές όσον αφορά τις αιτίες που προκαλούν ένα τέτοιο άγχος

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=626s
    Παρακολουθήσετε το βίντεο

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Xρειάζεστε φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Συζητήστε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας προτείνει θεραπευτικές λύσεις, ίσως πέρα από ψυχοθεραπεία, χρειαστεί και φαρμακοθεραπεία.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Περιγράφετε κάποια συμπτώματα που έχουν επιπτώσεις στην κοινωνική σας ζωή. Επίσης αυτά σας δεσμεύουν να βρίσκεστε εντός οικίας για κάποιους λόγους.
    Στις συνεδρίες με έναν ειδικό ψυχικής υγείας γίνεται διερεύνηση του συμπτώματος και του τί σημαίνει για εσάς και τί αυτό εξυπηρετεί, φτάνοντας στη ρίζα του προβλήματος.
    Είμαι στη διάθεσή σας να το διερευνήσουμε.

    Κουφού Σοφία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νεάπολη