• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 20/03/2024

Πιστεύω πώς πάσχω από άγχος υγείας γιατί συχνά εδώ και χρόνια έχω σύμπτωμα που δεν δικαιολογούνται παθολογικά καθώς έχω φτάσει στο σημείο να κάνω πάνω από 10 φορές τον χρόνο γενικές και βιοχημικές αίματος αλλά τα συμπτώματα φεύγουν για κάποιο διάστημα και επανέρχονται σε πολλές φορές υπνηλία, κόπωση, μουδιάσματα ανά περιόδους.Εφτασα στο σημείο να κάνω εξετάσεις ανά δύο μήνες και να πηγαίνω σε γιατρούς πολύ συχνά και σπάνιος εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ανευρίσκεται κάτι παθολογικό εσείς τι λέγε για όλα αυτο;

14 ειδικοί απάντησαν

  • Υπάρχει όνομα για όλο αυτό και λέγεται υποχονδρίαση , αρρωστοφοβια, μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να βρείτε τρόπους να περάσει , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Το άγχος υγείας εκφράζει βαθύτερες συναισθηματικές εμπλοκές. Μην το αφήσετε αφρόντιστο. ΑΝοίξτε το σε θεραπεία με ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να διερευνήσετε άλλες παραμέτρους που το πυροδοτούν. Στη διάθεσή σας.

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Aυτό που περιγράφετε φαίνεται να είναι διαταραχή άγχους ασθένειας ή αλλιώς υποχονδρίαση ,εφόσον θεωρείτε πως ασχολείστε επίμονα με την ιδέα ότι έχετε ήδη ή ότι άμεσα θα εμφανίσετε μία σοβαρή νόσο, ερμηνεύοντας τις σωματικές ενοχλήσεις ως συμπτώματα αυτής
    της νόσου. Στην υποχονδρίαση αυτή η πεποίθηση παραμένει παρά τα αρνητικά εργαστηριακά
    ευρήματα και τις διαβεβαιώσεις των γιατρών.Εφόσον αυτή η διαταραχή προκαλεί σημαντική ενόχληση και έκπτωση της λειτουργικότητας στον κοινωνικό και επαγγελματικό τομέα ,καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε κάποιο ειδικό της ψυχικής υγείας ,ο οποίος θα διερευνήσει μαζί σας τα αίτία αυτής της διαταραχής και
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάικα Bίβιαν

    Ψυχολόγος - Συστημική Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Ελληνικό

  • Τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι σημαντικά και είναι εμφανές πως επηρεάζουν την ποιότητα ζωής σας.
    Ενώ οι εξετάσεις και οι επισκέψεις στους γιατρούς είναι σημαντικές και απαραίτητες για την διερεύνηση πιθανών φυσιολογικών αιτίων των συμπτωμάτων σας, το άγχος υγείας μπορεί επίσης να είναι μια πιθανή ερμηνεία για την επανεμφάνιση αυτών των συμπτωμάτων και τη συχνή ανησυχία για την υγεία σας.
    Το άγχος υγείας προκαλεί στους ανθρώπους υπερβολική ανησυχία για την υγεία τους και οι ίδιοι επικεντρώνουν την προσοχή τους σε φυσικά συμπτώματα που αντιλαμβάνονται ως απειλές για την υγεία τους. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε συνεχείς αναζητήσεις ια
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κουτελιέρη Λευκοθέα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Πειραιάς

  • Ξεκινηστε ψυχοθεραπεία για να διερευνηθούν οι λόγοι που το κάνετε αυτό.

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Σίγουρα είναι ψυχολογικό και χρειάζεστε βοήθεια ειδικού.

    Γεωργιτσόπουλος Γρηγόρης

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα σας. Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πολύ κουραστικό και ψυχοφθόρο. Είναι κάποια σωματικά συμπτώματα που για κάποιο λόγο μοιάζουν να έρχονται και να φεύγουν, και ενώ δεν δικαιολογούνται παθολογικά, εξακολουθούν να σας ταλαιπωρούν, να εντείνουν το άγχος σας, και να σας βάζουν σε μία διαδικασία επανεξετάσεων. Με τα δεδομένα που παραθέτετε, δεν μπορώ να γνωρίζω με ασφάλεια αν πρόκειται όντως για άγχος υγείας. Ωστόσο φαίνεται να πρόκειται για μία διαδικασία, έναν φαύλο κύκλο, που πυροδοτείται, τροφοδοτείται και συντηρείται από το άγχος σας. Θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να σας βοηθήσει να διακόψετε αυτόν τον κύκλο που ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γεια σας! Κάτι τέτοιο σαν συμπεριφορά, αντίδραση και τακτική δεν είναι μη γνώριμη. Παραπέμπει πιθανόν στο συνεχή ψυχαναγκασμό για αυτό-έλεγχο. Φυσικά είναι τόσο ψυχοφθόρο όλο αυτό, ωστόσο υπάρχει μια οδός που απαλύνει αυτή τη δύνη και δεν είναι άλλη από τη θεραπευτική διαδικασία. Σαφώς αυτό αποτελεί την εναρκτήριο! Ας γίνει η αρχή για μια ζωή με ανέλιξη και όχι απλή επιβίωση. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • φαίνεται ότι είναι καθαρά΄ψυχολογικό θα έλεγα να συμβουλευτείτε κάποιον ψυχοθεραπευτή να ξεκινήσετε κάποια συμβουλευτική για να το διαχειριστείτε

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας,

    Είναι σημαντικό ότι δεν έχει διαπιστωθεί κάποιο παθολογικό αίτιο για τα συμπτώματα που περιγράφετε. Θεωρώ πως θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να διερευνηθεί το ζήτημα του άγχους που βιώνετε, το κατά πόσο αυτό επηρεάζει ή και προκαλεί τα συμπτώματα που αναφέρετε καθώς και να βοηθηθείτε στη διαχείρισή του.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορεί να είναι συνδεδεμένα με το άγχος υγείας. Η συχνή ανησυχία και ο φόβος για την υγεία μπορούν να προκαλέσουν φυσιολογικές αντιδράσεις του σώματος όπως υπνηλία, κόπωση και μουδιάσματα. Συνιστώ να συζητήσετε αυτά τα συμπτώματα με έναν ειδικό ψυχικής υγείας που μπορεί να σας βοηθήσει να διαχειριστείτε το άγχος και να βρείτε κατάλληλες στρατηγικές για την αντιμετώπισή του.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας κατευθύνει θεραπευτικά. Γιατί αλλιώς θα συνεχίσετε να υποφέρετε και να κάνετε εξετάσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Κατανοώ πλήρως την ανησυχία σας σχετικά με τα συμπτώματα που αντιμετωπίζετε και τη συνεχή ανάγκη για ιατρικές εξετάσεις. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να διερευνηθεί περισσότερο από ειδικούς υγείας. Η συνεργασία με έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή θα μπορούσε να είναι πολύ χρήσιμη για να κατανοήσετε τις ρίζες του άγχους σας και να αναπτύξετε τεχνικές διαχείρισης.

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι υπάρχει ένα σημαντικό επίπεδο άγχους υγείας, υποχονδρίαση, που επηρεάζει την καθημερινότητά σας. Οι υπερβολικές εξετάσεις και οι συχνές επισκέψεις σε ιατρούς χωρίς πραγματική αιτία μπορεί να οδηγήσουν σε ακόμα μεγαλύτερη ανησυχία και άγχος. Ως ψυχολόγος, θα πρότεινα να εξετάσετε τις πιθανές αιτίες αυτού του άγχους. Ορισμένες φορές τα συμπτώματα του άγχους υγείας μπορεί να οφείλονται σε ψυχολογικά ή συναισθηματικά ζητήματα, παρά σε φυσικές παθήσεις.
    Θα ήταν σκόπιμο να εξετάσετε το ενδεχόμενο συνεργασίας με έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να αναδειχτούν τυχόν υποκείμενα ζητήματα που μπορεί να είναι η πηγή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής