• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/05/2024

Κοντεύω τα 70 αλλα δεν μπορω να το πιστέψω!! Πως να το διαχειριστώ?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Είναι πολύ βοηθητικό να ξεκινήσετε συμβουλευτική/ψυχοθεραπεία. Θα σας βοηθήσει πολύ να δείτε την ζωή με άλλο μάτι και να βάλλετε νέους στόχους. Ακόμα είναι σημαντικό να δείτε την πορεία σας στην ζωή και να δείτε τι, από όσα θέλατε να κάνετε το έχετε καταφέρει ή όχι. Έτσι θα μπορέστε να ξαναβάλετε στόχους, να δείτε ποιους ανθρώπους έχετε κοντά σας και να δείτε τι σας δίνει ευχαρίστηση.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπερα!
    Είναι σημαντικό να έχετε αγαπημένους ανθρώπους γύρο σας και να κάνετε πράγματα που σας ευχαριστούν.
    Καλή συνέχεια!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας να σας κατευθύνει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Να σκεφτείτε στα 70 τι επιθυμείτε να κάνετε ώστε να υπάρχει στη ζωή σας ευχαριστηση

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Πρέπει αρχικά να ξεχωρίσετε τι είναι αυτό που σας δυσκολεύει με το θέμα της ηλικίας - ΔΕΝ είναι δεδομένο, υπάρχουν πολλές διαφορετικές απαντήσεις σε αυτήν την ερώτηση. Επίσης: μήπως έχετε συνδυάσει με κάτι τη συγκεκριμένη ηλικία? Πως είναι η υγείας σας και η ποιότητα της ζωής σας? Υπάρχει κάτι που θέλετε να κάνετε και δεν μπορείτε λόγω ηλικίας? Δεν είστε πολύ μεγάλος/η, οπότε ίσως έχει να κάνει με άλλα πράγματα, όπως αυτά που ανέφερα πιο πάνω, ή κάτι άλλο, που μπορεί ακόμα και να σας διαφεύγει αυτήν την στιγμή και να προκύψει μέσα από μια συζήτηση με ειδικό.

    Ζήκα Αιμιλία

    Ψυχίατρος

    Γλυφάδα

  • Καθώς πλησιάζετε την ηλικία των 70 ετών, είναι φυσικό να αισθάνεστε μια περίεργη αίσθηση για το πέρασμα του χρόνου.
    Η διαχείριση των προκλήσεων αυτής της ηλικίας απαιτεί μια θετική προσέγγιση, ενθαρρύνοντας την ανάπτυξη δραστηριοτήτων και χόμπι που είναι προσαρμοσμένα στις φυσικές και ψυχολογικές σας ανάγκες.
    Η διατήρηση της υγείας και της φυσικής σας κατάστασης είναι ένα ζωτικής σημασίας στοιχείο, καθώς ενισχύει τη σωματική λειτουργικότητα και την ψυχική ευεξία. Αδιαμφισβήτητα, η κοινωνική αλληλεπίδραση και η υποστήριξη από φίλους και οικογένεια συμβάλλουν καθοριστικά στην ψυχολογική υγεία, παρέχοντας μια αίσθηση του ανήκειν.
    Εά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπερα σας.Αναζητηστε την ευχαριστηση στο τωρα..Ισως μια επαγγελματικη βοηθεια να ηταν ενα βημα ωστε να το διαχειριστειτε και να ενισχυθουν θετικες σκεψεις

    Αγγλοπούλου Έφη

    Ψυχολόγος

    Πανόρμου

  • Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε έναν Ψυχολόγο ο οποίος θα σας βοηθήσει να προσαρμοστείτε και να συμφιλιωθείτε με την ηλικία σας. Το ότι κοντεύετε τα 70 δεν σημαίνει ότι η ζωή σταματάει αντιθέτως μπορείτε να θέσετε νέους στόχους ώστε να αισθάνεστε πλήρης και ενεργός (και το κυριότερο!) χαρούμενος άνθρωπος.

    Σώρου Μαρία

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς