• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 02/03/2023

Κάποιες στιγμές, ενώ δεν είμαι αγχωμένη εκείνη την ώρα νιώθω πως μέσα μου γίνεται σεισμός. Σαν να κουνιέμαι . Σαν να μην μπορώ να κρατήσω τα χέρια μου πχ σταθερά. Ενώ το κάνω. Και ούτε κουνιέμαι όπως μου λένε. Αποδίδεται στο άγχος ; Είμαι 25 χρόνων κοπέλα .

18 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σου αγαπητέ, δεν είμαι γιατρός ή ψυχολόγος, ναι είναι πιθανώς τα συμπτώματα τραύματος που έχεις. Oλοι έχουμε κάποιο είδος παιδικού τραύματος, ειδικά αν μεγαλώσαμε σε μια οικογένεια που ήταν συναισθηματικά ασταθής. Είναι δυνατό να θεραπευτεί, και μερικές φορές χρειαζόμαστε βοήθεια για αυτό. Τι έχετε δοκιμάσει μέχρι τώρα;
    Γνωρίζω ότι η θεραπεία EMDR λειτουργεί, καθώς και ο διαλογισμός, η ύπνωση, η αναπνοή breathwork. Είναι επίσης σημαντικό να γνωρίσετε τον εαυτό σας και να ευθυγραμμίσετε τη ζωή σας με αυτό που πραγματικά είστε. Όταν δεν κάνουμε τα πράγματα που ήρθαμε εδώ για να κάνουμε ή που αγαπάμε, θα είμαστε δυστυχισμένοι. Το τραύμα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Λέσση Ατζέλικα

    Life coach

    Παλαιό Φάληρο

  • Ναι ακουγεται σα να είναι κρίση αγχους- πανικού. Καλό θα ήταν να επισκευτείτε καποιον ειδικό για να βρείτε απο που προερχεται και τρόπους διαχειρισης

    Soul Therapy

    Βελονιστής

    Νέο Ψυχικό

  • Είναι αγχώδες σύμπτωμα επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας οδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε μπορούν να συσχετιστούν με το άγχος. Το άγχος μπορεί να επηρεάσει το σώμα μας σε πολλούς διαφορετικούς τρόπους και να προκαλέσει φυσικές αντιδράσεις. Οι εντονότερες φυσικές αντιδράσεις που συνδέονται συχνά με το άγχος περιλαμβάνουν την αύξηση του ρυθμού της καρδιάς, την αναπνοή, την εφίδρωση και την τρέμουλη αίσθηση.
    Οι αίσθηση του κουνήματος και η δυσκολία στο να κρατήσετε τα χέρια σας σταθερά μπορεί να είναι αποτέλεσμα της υπερβολικής ευαισθησίας του νευρικού συστήματος, που μπορεί να ενισχυθεί κατά την περίοδο της άγχους. Αν και είναι πιθανό να οφείλεται στο άγχος, είναι σημαντικό να αναφέρετε αυτά τα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Γεια σας. Θα πρέπει να απευθυνθείτε καταρχήν σε νευρολόγο ή παθολόγο και σε δεύτερο χρόνο σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Νόησις - Τσορμπατζούδη Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Αλεξανδρούπολη

  • Αυτό που μου περιγράφετε παραπάνω, μπορεί να είναι αποτέλεσμα άγχους. Χρίζει διερεύνησης από ειδικό ψυχικής υγείας(ψυχολόγο-ψυχίατρο)

    Αναγνωστάκος Γρηγόριος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα! Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να είναι απο το άγχος. Το άγχος δεν βλέπει την ηλικία. Προτείνω έναρξη Ψυχοθεραπείας και υπάρχει πιθανότητα ο Ψυχολόγος να σας προτείνει και ένα ραντεβού σε Ψυχίατρο.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Η αλήθεια είναι πως το άγχος θα μπορούσε κάποιος να αναφέρει πως είναι μόνο η πηγή του κακού, και χρειάζεται να το ελέγχουμε. Εαν τώρα έχει ως σύμπτωμα στη δική σας περίπτωση αυτό που αναφέρετε χρειάζεται να γίνει "εξέταση/διάγνωση" με τη χρήση διαλόγου αλλά και συνεδριών από κάποιον ειδικό, Ψυχολόγο/Σύμβουλο Ψυχικής υγείας.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Μπορεί να είναι μια αντίδραση του οργανισμού σας σε κάποια συνθήκη που λαμβάνει χώρα. Κλείστε ένα ραντεβού να μιλήσετε για λεπτομέρειες και να πάρετε βοήθεια.

    Μπούρα Παρασκευή

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας, δυστυχώς δεν μπορεί να δοθεί έτσι απλά μια διάγνωση άγχους. Είναι πιθανό αλλα χρειάζεται μια σφαιρική εκτίμηση για να μπορέσει να το πει κανεις, καθώς επίσης να έχουν αποκλειστεί κάποια αλλα αιτια.

    Θεργιάκη Καλλιόπη

    Ψυχοθεραπεύτρια-Θεραπεύτρια Συμπεριφοράς-Sex therapist

    Αμπελόκηποι

  • Ακούγεται σαν ένα ψυχοσωματικό σύμπτωμα, μπορεί να οφείλεται σε άγχος αλλά χρειάζεται διερεύνηση μέσα σε μία συνεδρία.

    Συνύπαρξη Κε.Ψυ.Υ.Π. (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Γεια σας. Είναι πολύ πιθανό τα συμπτώματα σας αυτά να σχετίζονται με άγχος ή και στρες. Η ηλικία δεν είναι αποκλειστικός παράγοντας του άγχους. Από πολύ νεαρές ηλικίες, ακόμη και σε παιδιά μπορεί να εμφανίζεται άγχος και αγχώδης διαταραχή. Μπορείτε να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας, ψυχοθεραπευτή, ψυχολόγο ώστε να σας βοηθήσει να ανακαλύψετε τις βαθύτερες αιτίες αυτών των συμπτωμάτων και να σας διδάξει τρόπους και εργαλεία αντιμετώπισης τους. Θα σας διευκολύνει πολύ στην καθημερινότητα και θα σας απελευθερώσει.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Κάποιες φορές μπορεί να μην ανατιλαμβανόμαστε πόσο αγχωμένοι είμαστε, όχι απαραίτητα εκείνη την στιγμή, αλλά σε ένα γενικό πλαίσιο. Το σώμα μας μας στέλνει κάποια τέτοια σημάδια που καλό είναι να μάθουμε να τα αναγνωρίζουμε και να τα αποκωδικοποιούμε. Αυτή είναι μια δουλειά που κάνουμε στην ψυχοθεραπέια όπου θα πρότεινα να ξεκινήσετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα. Είναι πολύ πιθανό να αποδίδεται στο άγχος όμως δε θα μπορούσα να απαντήσω με σιγουριά χωρίς να γνωρίζω και άλλα πράγματα. Ίσως η ψυχοθεραπεία να σας βοηθούσε να συζητήσετε οτιδήποτε σας απασχολεί και να μπορέσετε να καταλάβετε και το λόγο που συμβαίνει αυτό.

    Χριστοπούλου Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Αν καταλαβαίνω καλά νιώθετε ένα είδος εσωτερικής έντασης και νιώνετε να δονείστε. Δεν κατάλαβα όμως αν οι άλλοι σας λένε ότι κουνιέστε ενώ εσείς ξέρετε ότι δεν κουνιέστε, ή ότι εσείς νιώθετε ότι κουνιέστε αλλά οι άλλοι σας λένε ότι δεν κουνιέστε.
    Συνήθως οι εσωτερικές εντάσεις έχουν να κάνουν με άγχος. Υπάρχουν περιπτώσεις που οι άνθρωποι ενώ έχουν άγχος δεν το βιώνουν σε συναισθηματικό επίπεδο, αλλά σωματοποιείται. Ίσως να σας συμβαίνει κάτι τέτοιο όμως η Συμβολοποίηση των συναισθημάτων, (δηλαδή να μπορέσετε να τα φέρετε στο φως της επίγνωσης σας), σχετίζεται με Ψυχοθεραπεία. Η ηλικία δεν παίζει τόσο ρόλο, οι συνθήκες ζωής μπορεί να είν
    ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα,

    Το άγχος είναι μια πιθανή εξήγηση για αυτά τα συμπτώματα. Είναι σημαντικό να γίνει μια σωστή αξιολόγηση της κατάστασης χωρίς βιαστικά συμπεράσματα.

    Με εκτίμηση,
    Ψωμαδακης Γ

    Ψωμαδάκης Γιάννης

    Ψυχολόγος

    Κολωνάκι

  • Καλησπέρα σας,

    Αυτό που περιγράφετε ακούγεται πράγματι σαν σωματική εκδήλωση άγχους, ωστόσο επειδή το άγχος έχει πολλές εκφάνσεις θα πρέπει να διερευνηθεί πιο αναλυτικά.

    Εάν είναι κάτι που σας ανησυχεί μην διστάσετε να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή. Δεν είναι ανάγκη να βιώνουμε κάτι πολύ δύσκολο για να μιλήσουμε σε έναν ειδικό.

    Όλα τα άγχη ανεξαρτήτως μεγέθους χωράνε μέσα σε μια θεραπευτική σχέση.

    Τζο Γρηγοριάδου, Ψυχολόγος, Msc

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Αγαπητή μου, μπορεί να συμβαίνουν πολλά πράγματα. Η σωστή διαδικασία είναι να επισκευθείτε πρώτα νευρολόγο και αν αυτός/ή δεν σας βρει κάποιο πρόβλημα (το πιο πιθανόν), τότε να επισκευθείτε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει. Έγω είμαι στη διάθεση σας αν χρειστείτε ψυχολόγο/ψυχοθεραπευτή.

    Παναγή Σωκράτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Λάρνακα