• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/01/2024

Καλησπέρα. Ειμαι 40 ετων. Τα τελευταία 3 με 4 χρόνια πάσχω απο αρρωστοφοβία. Όταν ήμουν μικρή είχε νοσησει ο αδερφός μου απο λευχαιμία και ήταν πολύ σοβαρά, και ενώ για πολλά χρόνια δεν είχα κανένα φόβο, μου εκδηλώθηκε ξαφνικά τα τελευταία 3 με 4 χρόνια. Ότι αίσθηση και να έχω στο σώμα μου αμέσως το μυαλό μου πάει στο κακό, ακόμα και ένα απλό κρύωμα. Ψάχνω συνέχεια το σώμα μου και Έχω κουραστεί πολύ ψυχολογικά και δεν ξέρω τι να κάνω, δεδομένου πως έχω επισκεφτεί ψυχολόγο αλλά δεν ένιωσα να με βοηθάει. Περνάει ποτέ αυτό το μαρτύριο;

13 ειδικοί απάντησαν

  • Το ότι απευθυνθύκατε σε κάποιον ειδικό και δεν σας βοήθησε, δεν σημαίνει ότι θα έπρεπε να εγκαταλείψετε την προσπάθεια. Μεγάλη μερίδα ανθρώπων έχει πάει σε τουλάχιστον 3-4 ψυχολόγους μέχρι να βρει αυτό που του ταιριάζει και θεωρεί αποτελεσματικό.

    Μυλωνά Μαρία

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • όλο αυτό θέλει κάτι να σας πει και πρέπει να το αγκαλιάσετε. Ισως η αρρωστοφοβία σας κρύβει άλλα πίσω της.
    Θα σας πρότεινα μία θεραπεία που πάει σε βάθος, όπως η ψυχανάλυση, να βρούμε τα αίτια και να επενεφευρετε τη ζωή σας, ώστε να ξαναβρείτε ικανοποίηση.
    Με εκτίμηση,
    Ορέστης Καραμανίδης
    Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Πως είναι η εικόνα για τον εαυτό σας ??? Νοιώθετε ανεπαρκής με ελλείψεις και αδυναμίες ??? Είναι αλήθεια τελικά αυτό ? Χρειάζεται να δείτε ειδικό ψυχικής υγείας και να δυναμώσετε τον εαυτό σας άμεσα , μην ταλαιπώρησε αφού υπάρχουν λύσεις , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Δυστυχώς το μαρτύριο που περιγράφετε δεν περνάει αν δεν κάνουμε εμείς κάποιες αλλαγές. Το πρόβλημα είναι πολυπαραγοντικό. Το σώμα, οι σκέψεις μας, ο τρόπος αντιμετώπισης και άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλο στη διαιώνιση του προβλήματος.
    Για παράδειγμα, όταν ψάχνουμε συνέχεια το σώμα μας, ζητάμε τη γνώμη άλλων, ψάχνουμε στο internet, κτλ - ουσιαστικά διατηρούμε το μυαλό και το σώμα μας σε μια συνεχή κατάσταση άγχους και οτιδήποτε εντοπίσουμε μπορεί να φανεί σαν επιβεβαίωση ότι "κάτι τρέχει". Επίσης είναι συχνό το φαινόμενο να αλλάζουμε τον τρόπο ζωής μας ώστε να αποφεύγουμε τυχόν συμπτώματα που φοβόμαστε ότι θα μας κάνουν να νιώσο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μπάρτζης Γιώργος

    Κοινωνικός Λειτουργός - Ψυχοθεραπευτής

    Αμπελόκηποι

  • Με την κατάλληλη ψυχοθεραπευτική παρέμβαση και δέσμευση στη θεραπεία μπορούν να συμπτώματα είτε να βελτιωθούν σε σημαντικό βαθμό είτε να εξαλειφθούν πλήρως.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Καλησπέρα σας. Κατάλαβα . Ίσως να μην είχε την κατάλληλη εμπειρία και εκπαίδευση ο ψυχολόγος . Αν σας ενδιαφέρει ελάτε σε επαφή μαζί μου για online ψυχοθεραπεία . Έχω βοηθήσει πολύ κόσμο με τέτοια προβλήματα. Ναι με ψυχοθεραπεία γενικά μπορείτε να το ξεπεράσετε ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Είναι όντως μαρτύριο, αλλά μπορεί να περάσει. Απαιτεί δέσμευση στην ψυχοθεραπεία, όχι απλή επίσκεψη και πιθανότατα φαρμακευτική αγωγή. Το ιστορικό σας δικαιολογεί απόλυτα το άγχος υγείας που πιθανώς πυροδοτήθηκε στο παρόν ή ήταν εκεί όλο αυτό τον καιρό με τρόπο που δεν το θεωρούσατε δυσλειτουργικό. Σε κάθε περίπτωση τα νέα είναι καλά. Μπορείτε να το αφήσετε πίσω σας.

    Πλεύρη Μαρία

    Ψυχολόγος - Κλινικός Νευροψυχολόγος

    Ιλίσια

  • Η αρρωστοφοβία είναι μια ψυχική διαταραχή και μπορεί να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά μέσα από ψυχοθεραπεία. Κάποιες φορές ο άνθρωπος που πάσχει μπορεί να υποστηριχθεί και φαρμακευτικά αλλά σε συνδυασμό με την ψυχοθεραπεία. Η ψυχοθεραπεία συνήθως χρειάζεται χρόνο αλλά αποδίδει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Ίσως πρέπει να βρείτε άλλον ψυχολόγο. δεν σας ταίριαξε εκείνος που πήγατε, αλλά χρειάζεται να αναζητήσετε κάποιον άλλον. Η ψυχοθεραπεία είναι εκείνο που χρειάζεστε

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Ο έντονος φόβος ότι είστε άρρωστη ή ότι θα αρρωστήσετε στο μέλλον μοιάζει να προκλήθηκε στην παιδική σας ηλικία από την ασθένεια του αδελφού σας. Από μικρή εκτεθήκατε σε μία αίσθηση απειλής απέναντι στο θάνατο χωρίς ταυτόχρονα οι γονείς σας να κάνουν τις απαραίτητες συζητήσεις εφησυχασμού. Στην ενήλικη ζωή σας κάποιο άγχος θα αναζωπύρωσε εκ νέου αυτόν τον φόβο. Η τιθάσευση του φόβου με τη βοήθεια ενός ψυχολόγου χρειάζεται ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Αξίζει όμως να επιμείνετε γιατί όπως περιγράφετε η μόνιμη εστίαση σε σωματικά συμπτώματα σας έχει παγιδεύσει σε ένα βασανιστικό άγχος.

    Καρακώστα Αριάνvα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ψυχικό

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Κάτι μέσα στα 3 με 4 τελευταία χρόνια μοιάζει φέρνει τον φόβο της αρρώστιας στο προσκήνιο. Το συνδέετε με το περιστατικό του αδερφού σας. Όλο αυτό το ψάξιμο, τα σενάρια, ο προβληματισμός, μοιάζει να σας έχει εξουθενώσει ψυχολογικά και να σας κλέβει τη ζωή. Λέτε ότι έχετε επισκεφθεί ψυχολόγο χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.

    Η αρρωστοφοβία οφείλεται σε ορισμένες δυσλειτουργικές πεποιθήσεις που κάποτε, σε νεαρή συνήθως ηλικία, είχαν αυτοπροστατευτικό ρόλο αλλά πλέον τώρα δεν μας εξυπηρετούν. Είναι θεραπεύσιμη μέσω της κατάλληλης θεραπευτικής σχέσης. Θα σας ενθάρρυνα να δοκιμάετε να κάνετε μία νέα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Ενδεχομένως να υπάρχουν συμπτωματα γενικευμένου άγχους και ορισμένοι ψυχαναγκασμοί καταναγκασμοί. Αυτό που θα βοηθουσε περισσότερο είναι η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλησπέρα.
    Η αρρωστοφοβία ( υποχονδρίαση) είναι μια ψυχική διαταραχή όπου ο άνθρωπος αντιμετωπίζει υπερβολικό φόβο και ανησυχία για την υγεία του. Μπορεί να οφείλεται σε προσωπικές εμπειρίες ή τραύματα που σχετίζονται με την υγεία. Στην περίπτωσή σας, η νόσος του αδερφού σας με λευχαιμία μπορεί να δημιούργησε ένα περιβάλλον φόβου και άγχους, το οποίο οδήγησε στην ανάπτυξη της αρρωστοφοβίας.
    Είναι σημαντικό να αντιμετωπίσετε την αρρωστοφοβία, καθώς ο φόβος αυτός μπορεί να επηρεάσει σημαντικά την ποιότητα ζωής σας.
    Θα σας πρότεινα αναζητήσετε εκ νέου βοήθεια από επαγγελματία ψυχικής υγείας. Ο ψυχολόγος θα σας βοηθήσει να κατανοήσε
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής