• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 28/12/2023

Καλησπέρα. Υπάρχει περίπτωση από έντονο στρες με διάφορες καταστάσεις να ανεβάζω δεκατα? Παρατηρώ πως μετά από στρεσογονες καταστάσεις ανεβαίνει η θερμοκρασία μου.

17 ειδικοί απάντησαν

  • Ναι, είναι δυνατόν το έντονο στρες να προκαλέσει αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος ή να σε κάνει να αισθάνεσαι πιο θερμός/θερμή. Αυτό μπορεί να συμβεί για διάφορους λόγους:

    Αυξημένη καρδιακή δραστηριότητα: Το στρες ενεργοποιεί το συμπαθητικό νευρικό σύστημα, προκαλώντας την απελευθέρωση αδρεναλίνης και νορεπινεφρίνης. Αυτό μπορεί να αυξήσει την καρδιακή συχνότητα και την πίεση του αίματος, προκαλώντας μια αίσθηση θερμότητας.

    Μεταβολισμός: Το στρες μπορεί να αυξήσει τον μεταβολικό ρυθμό, οδηγώντας σε παραγωγή θερμότητας.Παρόλο που μικρές αυξήσεις της θερμοκρασίας μπορεί να είναι φυσιολογικές σε στρεσογόνες καταστάσεις, σημα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γιαννή Ιωάννα

    Ψυχολόγος

    Καλλιθέα

  • Το έντονο στρες μπορεί να επηρεάσει τον οργανισμό σε διάφορους τρόπους, συμπεριλαμβανομένης της αυξημένης θερμοκρασίας. Η αντίδραση αυτή πιθανόν να οφείλεται στην κινητοποίηση του σώματος σε αντίδραση "μάχης ή πτώσης" (fight or flight response), μια φυσιολογική αντίδραση σε καταστάσεις στρες.

    Κατά τη διάρκεια της αντίδρασης "μάχης ή πτώσης", ο οργανισμός ελευθερώνει ορμόνες όπως η αδρεναλίνη, η οποία μπορεί να επηρεάσει τη θερμοκρασία του σώματος. Επίσης, το στρες μπορεί να επηρεάσει τον ύπνο και την άνεση, επιδεινώνοντας τυχόν συμπτώματα.

    Είναι σημαντικό να σημειώσετε ότι η αύξηση της θερμοκρασίας μπορεί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • Καλησπέρα σας.
    Σε περιόδους έντονου στρες και πίεσης κάνουν την εμφάνισή τους πολλά σωματικά συμπτώματα. Πέρα από τα ευρεως γνωστά που είναι ναυτία, τάση προς εμετο, ταχυπαλμιες κ.α ένα από αυτά σε πολλές περιπτώσεις είναι ο ψυχογενης πυρετός. Συνήθως εμφανίζεται λόγω έντονης συναισθηματική φόρτισης ή λόγω έντονου στρες. Συνήθως σε τέτοιες καταστάσεις ή απάντηση υπάρχει στον εντοπισμό της ρίζας του προβλήματος, αν εξαιρεθεί ο βιολογικός παράγοντας που προκαλεί το σύμπτωμα αυτό. Επομένως η διαδικασία της αναλυτικής ψυχοθεραπείας να βοηθήσει σημαντικά να αντιληφθειτε ποιες είναι οι καταστάσεις που σας οδηγούν στην εμφανιση αυτού του σωμπτω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα σας, αρχικά θα πρέπει να συμβουλευτείτε τον ιατρό σας για τυχόν καταστάσεις που ενδέχεται να ανεβαίνει η θερμοκρασία και αν χρειάζονται κάποιες εξετάσεις π.χ.ορμονικές. Επίσης, είναι πολύ διαφορετικό να νιώθουμε ότι έχουμε εφίδρωση, να ανεβαίνουν οι παλμοί και νιώθουμε πιο "ζεστοί" και διαφορετικό να έχουμε δέκατα. Καλό θα είναι να παρατηρείτε το σώμα σας, όταν νιώθετε στρες. Εάν συνεχίζει να σας προβληματίζει το πως αντιδρά το σώμα σας σε στρεσογόνες καταστάσεις και αφού αποκλειστεί οποιοσδήποτε οργανικός παράγοντας, μπορείτε να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο.

    Παπαδιώτη Ευαγγελία

    Συστημική Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπεύτρια

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα, ναι υπάρχει αυτή η πιθανότητα, καθώς το έντονο άγχος επηρρεάζει έντονα το συμπαθητικό νευρικό σύστημα. Κάντε ωστόσο προληπτικά ενδοκρινολογικές και αιματολογικές εξετάσεις και καλό είναι να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία για να μπορείτε να διαχειρίζεστε αποτελεσματικά το άγχος. Καλή χρονιά !!!

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Ναι είναι πιθανόν.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • ναι, υπάρχει ο ψυχογενη΄ς πυρετός

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας! Η σωματοποίηση αν δεν δικαιολογείται από κάποιο οργανικό παράγοντα τότε συνδέεται με έντονα συναισθήματα άγχους, πίεση, δυσλειτουργικές σκέψεις με συνέπεια ψυχοσωματικά συμπτώματα όπως ο ψυχογενής πυρετός που εκδηλώνεται λόγω έντονης συναισθηματικής φόρτισης ή αυξημένου στρες. Ο ψυχογενής πυρετός δεν αντιμετωπίζεται με αντιπυρετικά αλλά με ψυχοθεραπεία που στοχεύει στη ρίζα του προβλήματος, δηλαδή στο ίδιο το στρες!

    Ζέμπη Μαίρη

    Ψυχολόγος - Συνθετική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κορυδαλλός

  • Είναι ένας από τους λίγους δεν είναι ο βασικός λόγος

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Κάποιες φορές μπορεί να συμβαίνει, μπορεί να υπάρχουν κι άλλοι λόγοι πέρα από το άγχος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γεια σας. Ναι έχει παρατηρηθεί ως σωματοποίηση. Καλές γιορτές ! Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωνσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Ναι γίνετε και αυτό ! Το σώμα μας είναι μαγικό έχει πολλούς μηχανισμούς να παλέψει , όμως καλό θα ήταν μια γενικη αιματολογική εξέταση για να είμαστε σίγουροι πως δεν είναι κάτι άλλο ! Γενικό γιατρό δλδ πρώτα και μετά ειδικό ψυχικής υγείας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας και Χρόνια Πολλά! Καλό θα ήταν να απευθυνθείτε σε έναν αρμόδιο παθολόγο, προκειμένου να καλύψετε των κομμάτι μιας παθολογικής αιτίας πχ κάποια ίωση, γρίπη κ.ο.κ. Ως προς το κομμάτι της Ψυχολογίας, υπάρχουν άνθρωποι και καταστάσεις, ακόμα κι εσωτερικές σκέψεις που μπορεί να φουντώνουν την ίδια την ιδιοσυγκρασία κι επομένως αυτό να απορρέει στο φυσικό σώμα. Φυσικά το ταξίδι της εσωτερικής ανακάλυψης, ναι μεν μπορεί να είναι επώδυνο, ωστόσο μπορεί να είναι και λυτρωτικό, αποφεύγοντας δυσάρεστες καταστάσεις ψυχοσωματικής φύσεως, αυτά είναι πράγματα που μπορείτε να δοκιμάσετε μέσα από την ψυχοθεραπευτική οδό, την οποία πιστέψτε με θα χρει... Διάβασε περισσότερα

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Φυσικά, ορισμένοι άνθρωποι αντιδρούν σε έντονες καταστάσεις με συμπτώματα όπως η αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος. Η αύξηση της θερμοκρασίας μετά από στρεσογόνες καταστάσεις είναι μια φυσιολογική αντίδραση του σώματος. Το φαινόμενο αυτό συνδέεται με τον αυτόματο μηχανισμό της μάχης ή φυγής ("fight or flight") του εγκεφάλου μας, ο οποίος αυξάνει τη θερμοκρασία ως μέρος της προσπάθειας να αντιμετωπίσει το στρες. Η αύξηση της θερμοκρασίας λοιπόν, μπορεί να συμβαίνει λόγω της ενεργοποίησης του συμπαθητικού νευρικού συστήματος, που επηρεάζει τη φυσιολογία του σώματος.

    Είναι σημαντικό να επισημανθεί ότι η αύξηση της θερμοκρασί
    ... Διάβασε περισσότερα

    Φλεβάρη Πωλίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Ερυθραία

  • Είναι δυνατόν να παρουσιάζετε αυξημένη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια έντονων στρες ή αγχώδων καταστάσεων. Οι φυσιολογικές αντιδράσεις στο στρες μπορεί να περιλαμβάνουν αλλαγές στο σώμα, συμπεριλαμβανομένης της αύξησης της θερμοκρασίας. Ο εγκέφαλος απελευθερώνει ορμόνες κατά τη διάρκεια του στρες, και αυτές οι φυσικές αλλαγές μπορούν να προκαλέσουν αυξημένη θερμοκρασία σε ορισμένους ανθρώπους.

    Αν αυτές οι φυσιολογικές αντιδράσεις στο στρες συνεχίζονται ή αν η αύξηση της θερμοκρασίας είναι έντονη ή ανησυχητική, θα ήταν σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ιατρό για να εξετάσετε την υγεία σας και να αποκλείσετε οποιαδήποτε άλλη υπόκειται παθ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Η ανεβασμένη θερμοκρασία μετά από έντονο στρες μπορεί να είναι μια φυσιολογική αντίδραση του σώματος. Κατά την διάρκεια του στρες, ο εγκέφαλος απελευθερώνει ορμόνες, όπως ο αδρεναλίνη, που ενεργοποιούν το νευρικό σύστημα. Αυτή η αύξηση της ενεργοποίησης μπορεί να οδηγήσει σε αύξηση της καρδιακής συχνότητας και της θερμοκρασίας του σώματος. Ωστόσο, αυτό το φαινόμενο δεν είναι συνήθως μεγάλης διάρκειας και συνήθως επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα όταν χαλαρώσετε. Εάν αντιμετωπίζετε συχνά αυτό το πρόβλημα, θα ήταν χρήσιμο να απευθυνθείτε σε έναν επαγγελματία ψυχικής υγείας για να εξεταστούν οι πιθανές αιτίες και να βρεθεί μια λύση. Ελπίζω αυτ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • ναι μπορεί να συμβαίνει

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα