• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 25/07/2023

Καλησπέρα θα ήθελα να πω και εγώ την έμπειρια μου την πρώτη κρίση την έπαθα τον Μάρτιο και από τότε δν έχει περάσει τελείως το προηγούμενο Σάββατο με έπιασε έντονα και πήγα στα επείγοντα μου έκαναν καρδιογραφιμα ήταν όλα καλά και μου είπανε ότι πασχω απο γενικευμένη αγχωδεις διαταραχες μου έδωσαν για 10 μέρες lexotanil τα παίρνω με ηρεμούν αλλά όχι τελείως μου είπανε να πάρω ανγχολυτικα και όχι ηρεμιστικά φοβάμαι να βγω έξω φοβάμαι να πάω για ψώνια θέλω να είμαι συνέχεια σπίτι φοβάμαι πολύ είναι κακό?

12 ειδικοί απάντησαν

  • Οι κρίσεις πανικού συμβαίνουν για κάποιο λόγο. Η φαρμακευτική αγωγή από μόνη της δεν θα θεραπεύσει την αιτία που δημιουργεί την κρίση πανικού. Καλό θα είναι να υπάρξει αρωγή από ψυχολόγο σε συνεργασία με ψυχίατρο για την λήψη φαρμακευτικής αγωγής.

    Πανουσοπούλου Σταυριανή

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βριλήσσια

  • Μην φοβάστε. Το άγχος γεννιέται μέσα μας γιατί κάτι θέλει να μας πει, είναι ο εαυτός μας που ξεχάσαμε και μας υπενθυμίζει την ύπαρξη του. Πρέπει να γνωρίσετε τα συναισθήματά σας όπως μπορείτε. Με τη τέχνη, άν ασχολείστε, με τη πνευματική ζωή, με την επιστροφή σε ό,τι αγαπάτε!

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Πέρα από τη φαρμακευτική αγωγή που ο κατάλληλος να κρίνει και να χορηγήσει είναι ο ψυχίατρος θα χρειαστεί να κάνετε ψυχοθεραπεία. Μόνη της η φαρμακευτική αγωγή δεν είναι αρκετή. Είναι δύσκολο να βιώνετε τόσο φόβο που σας ακινητοποιεί αλλά σίγουρα υπάρχει λόγος που χρειάζεται να αναγνωρίσετε και να κατανοήσετε μέσα από τη διαδικασία της ψυχοθεραπείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας! Αυτό που περιγράφετε όντως είναι άγχος. Χρειάζεστε έναν ψυχίατρο για να σας παρακολουθεί με την φαρμακευτική αγωγή και παράλληλη ψυχολογική υποστήριξη για πιο άμεσα αποτελέσματα.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας! Η δυσκολία σας ακούγεται έντονη. Δεν είναι κάτι που πρέπει να ανησυχείτε. Η ψυχοθεραπεία είναι κάτι που θα σας βοηθήσει πολύ να το αντιμετωπίσετε και να μάθετε τρόπους διαχείρισης.

    Σαμαρά Κωνσταντίνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια - Παιδοψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Ουφ, ομολογώ ότι από μόνος του ο τρόπος γραφής σας, μεταδίδει πολύ παραστατικά το άγχος και την ένταση που βιώνετε! Ακούω να λέτε οτι θα θέλατε και εσείς να πείτε την εμπειρία σας, σα να λέτε ότι αναγνωρίζετε ότι είστε μέλος μίας μεγάλης ομάδας ανθρώπων που έχουν αντίστοιχα βιώματα. Αναρωτιέμαι, δεν είναι παρηγορητικό αυτό;

    Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα σας. Ρωτάτε αν είναι κακό. Με βάζει σε σκέψεις αυτή η ερώτηση. Αν σας έλεγα ότι ΔΕΝ είναι κακό, θα συνεχίζατε να υπομένετε όλη αυτή τη δύσκολη κατάσταση; Με όλο το σεβασμό, το αν είναι κακό ή όχι, δεν θα σας το πει κάποιος τρίτος που δεν τον γνωρίζετε και δεν σας γνωρίζ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Κακό είναι μόνο για την καθημερινότητα σας και την ποιότητα ζωής σας ξεκινήστε συνεδρίες θα σας βοηθήσουν να το ξεπεράσετε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας. Ακούγεται σαν αυτό που σας συμβαίνει να σας κρατά εγκλωβισμένο/η. Δεν θα έλεγα λοιπόν κακό αλλά θα έλεγα ότι μοιάζει να δυσκολεύεται η λειτουργικότητα μέσα στη μέρα σας. Πέραν της φαρμακευτικής αγωγής που χρειάζεται εποπτεία από ψυχίατρο μια φορά τον μήνα, θεωρώ ότι μέσω της ψυχοθεραπείας θα μπορούσε να διαμορφωθεί ένας ασφαλής, συγκριτικά με άλλους, χώρος στον οποίο θα μπορούσατε να ανακαλύψετε τι πραγματικά υπάρχει πίσω από αυτούς τους φόβους.

    Παπαδοπούλου Λιασή Δανάη

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Χρειάζεται να κάνετε ψυχοθεραπεία για να ξεπεράσετε τις κρίσεις που προκαλούνται από άγχος. Η αιτία είναι μέσα σας, αλλά αυτή τη στιγμή δεν σας είναι κατανοητή. Χρειάζεστε βοήθεια γι αυτό

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα σας. Φαίνεται ότι τα υψηλά επίπεδα φόβου/ άγχους επηρεάζουν τις καθημερινές σας δραστηριότητες. Ίσως σας ωφελήσει να μιλήσετε με κάποιον επαγγελματία ψυχικής υγείας, ώστε να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματα που προκύπτουν.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα

  • Xρειάζεστε πιο σωστή φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία. φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία.

    Μωρόγιαννης Κωνσταντίνος

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπευτής

    Ιλίσια

  • Θα πρέπει να μιλήσετε με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, να σας προτείνει σωστές ψυχοθεραπευτικές και φαρμακευτικές λύσεις.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός