• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/11/2023

Καλησπέρα σας. Ξεκίνησα νομίζοντας ότι έχω παλινδρόμηση και τελικά βρέθηκα με άσθμα και υπνική άπνοια (αν και αυτό δεν είναι ακόμη αποδεδειγμένο).. Όμως πριν μάθω για το άσθμα μια μέρα με έπιασε ξαφνικό τρέμουλο, άγχος να διαπερνά όλο μου το σώμα, δύσπνοια....και όταν προσπαθούσα να κοιμηθώ ένιωθα ότι δεν μπορώ να πάρω αναπνοή σωστά σαν να κόβεται... Παίρνω κορτιζόνη σε χάπια και εισπνεόμενα, όμως από χθες νιώθω πολύ σφιγμένο το σώμα μου, πέτρα και το στομάχι μου όλη μέρα με διακοπές μικρές, σφίγγεται δυνατά σαν να κατεβαίνω απότομα κατηφόρα και ένα συνεχόμενο βάρος μπροστά. Αυτό όμως δεν με αφήνει να κάνω τίποτα. Πήγα σε καρδιολόγο είπε δεν έχω κάτι. Μου είπε είναι άγχος ότι με έχει κυριεύσει και πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω και τι γίνεται.

11 ειδικοί απάντησαν

  • Ξεκινήστε ψυχοθεραπεία. Προσέξτε όμως να γίνει με κάποιον που έχει ειδικότητα την Κλινική Ψυχολογία. Φαίνεται να υποφέρετε από συμπτώματα αγχώδους διαταραχής. ( Δεν είναι διάγνωση αυτό αλλά εκτίμηση) Στη διάθεση σας αν σας ενδιαφέρει η ψυχοθεραπεία. Με εκτίμηση , Αρχάγγελος Κωβσταντινίδης , MSc

    Κωνσταντινίδης Αρχάγγελος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Λαγκαδάς

  • Πολύ συχνά το άγχος μας εκδηλώνεται στο σώμα και μπορεί να μας φέρει συμπτώματα σαν αυτά που περιγράφετε. Είναι σημαντικο να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, όπου σε ένα πλαίσιο ασφάλειας θα μπορέσετε να αναγνωρίσετε τις πηγές τους άγχους σας και να βρείτε τρόπους διαχείρισης.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας.
    Τα θέματα ψυχική υγείας δεν λύνονται με απλές συμβουλές μέσω διαδικτύου.
    Επισκεφτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, για να βοηθηθείτε.
    Με εκτίμηση

    Πράπας Ιωάννης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας! Ακούγεται μια αρκετά δύσκολη περίοδος στη ζωή σας η συγκεκριμένη με αρκετή ένταση και άγχος να κυριεύουν τη καθημερινότητα σας. Εφόσον έχετε επισκεφθεί γιατρό και έχετε αποκλείσει το όποιο παθολογικό αίτιο των συμπτωμάτων σας, ίσως θα είχε νόημα για εσάς να συμβουλευτείτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ώστε να διερευνήσετε σε μεγαλύτερο βάθος τι θα μπορούσε να έχει πυροδοτήσει αυτά τα συμπτώματα. Μέσα από τη συζήτηση και τη θεραπεία θα βοηθηθείτε στο να αποκτήσετε μια μεγαλύτερη κατανόηση των συμπτωμάτων σας αλλά και το πότε πυροδοτούνται, κάτι που μέσα σε βάθος χρόνου θα σας βοηθήσει στη καλύτερη διαχείρηση της κατάστασης.

    Προκάκη Αριάγνη Αύρα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μελίσσια

  • Καλησπέρα σας, η ψυχοθεραπευτική διαδικασία είναι ο πιο κατάλληλος τρόπος διερεύνησης των λόγων της ύπαρξης του άγχους σας αλλά και αντιμετώπισής του, έτσι ώστε να απολαμβάνετε και πάλι τη ζωή σας χωρίς φόβο

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα σας. Ομολογώ πως ακούγεται πολύ δυσάρεστο αυτό που περιγράφετε. Ακούγεται πραγματικά σαν το άγχος να σας έχει κυριεύσει ολοκληρωτικά. Κάπως μοιάζει να έχουν έρθει όλα μαζί, το άσθμα, η υπνική άπνοια, το άγχος... σαν το νευρικό σας σύστημα να βρίσκεται σε μία κατάσταση μόνιμης κρίσης.

    Θα πρότεινα μία άμεση επικοινωνία με ψυχίατρο ώστε να σας συνταγογραφήσει μία σύντομη αγχολυτική αγωγή, σαν υποβοήθημα για το άγχος σας. Για πιο σταθερά και μόνιμα αποτελέσματα όμως, θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω τί ακριβώς είναι αυτό που μοιάζει να θέλει να σας αγχώνει, και να εντοπίσετε τρόπους α
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Όταν εμφανίζονται οργανικά συμπτώματα απευθυνόμαστε στον αντίστοιχο γιατρό. Από την στιγμή που αποκλείσει κάποια οργανική πάθηση και τα σύμπτωμα παραμένουν, όπως στην συγκεκριμένη περίπτωση, χρειάζεται να απευθυνθείτε σε ψυχολόγος ή ψυχίατρο. Συνήθως τα συγκεκριμένα συμπτώματα βιώνονται σε κατάστασης έντονου στρες και άγχους ή ακόμη χωρίς να υπάρχει άμεσα κάποιος εξωτερικός παράγοντας.

    Φεσσόπουλος Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πειραιάς

  • Χρειάζεται να κάνετε ψυχοθεραπεία. τα συμπτώματα που νιώθετε έχουν ψυχογενή προέλευση

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Κατά πάσα πιθανότητα όλο αυτό συνδέεται με άγχος και θα ήταν καλό να το αντιμετωπίσετε ψυχοθεραπευτικά
    Εγκάρδια,
    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Έτσι φαίνεται πως έχετε άγχος, συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να θεραπευτείτε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καταλαβαίνω ότι η κατάσταση που αντιμετωπίζεις είναι δύσκολη και σε αγχώνει. Τα συμπτώματα που περιγράφεις είναι κοινά σε άτομα που βιώνουν άγχος και κρίσεις πανικού.

    Το άγχος είναι μια φυσική αντίδραση του σώματος σε στρεσογόνες καταστάσεις. Ωστόσο, όταν το άγχος είναι έντονο ή επίμονο, μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα στη ζωή.

    Η κρίση πανικού είναι μια ξαφνική και έντονη επίθεση άγχους που μπορεί να συνοδεύεται από σωματικά συμπτώματα όπως δύσπνοια, τρέμουλο, εφίδρωση, ζάλη, ναυτία και αίσθημα θανάτου.

    Τα συμπτώματα που περιγράφεις, όπως το σφίξιμο στο στομάχι, το τρέμουλο και η δύσπνοια, μπορεί να είναι συμπτώματ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Βασιλάκος Νίκος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας VR Therapy

    Εξάρχεια