• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/02/2024

Καλησπέρα σας. Είμαι 25 χρόνων και καθημερινά ζω με άγχος. Άγχος που με κάνει να μην μπορώ να βγάλω εις πέρας την καθημερινότητα. Νιώθω ότι θα γίνει κάτι πολύ κακό με το παιδί μου,και γενικά με το άγχος που έχω με κάνει να μην μπορώ να ανταπεξέλθω πολλές φορές σε ότι αφορά το παιδί μου. Κλαίω χωρίς λόγο,με πιάνει άγχος,στεναχώρια. Θέλω μόνο να κάνω τις δουλειές μου και να πέφτω στο κρεβάτι. Έχω έλλειψη διάθεσης στο να βγω έξω μια βόλτα με τον σύζυγο μου. Και ξεσπάσματα θυμού προς αυτόν Τι μπορεί να φταίει;

9 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας. Αρχικά το άγχος που βιώνεται φαίνεται να σας μπλοκάρει στην καθημερινότητά σας και στο να βιώνεται στιγμές ηρεμίας και χαράς. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι εκτός αυτού αλλά θα σας πρότεινα να κάνετε και μερικές ίσως διερευνητικές συνεδρίες αν δεν θέλετε να κάνετε ψυχοθεραπεία να δείτει τι κρύβεται πίσω από αυτή τη δύσκολη κατάσταση που περιγράφετε

    Παταργιά Ειρήνη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Χολαργός

  • Τι μπορεί να φταίει??? Άγχος για τον έλεγχο των πάντων ? Άγχος να μην πάει κάτι στραβά? Και πόσο αλήθεια είναι στο χέρι σας αυτό ??? Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας βάλτε τα πράγματα στην θέση τους και απολαύστε την ζωή σας , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλησπέρα σας, είναι πολύ δύσκολο αυτό που βιώνετε καθώς επηρεάζει τη καθημερινή σας λειτουργικότητα. Για να μπορέσετε να ανακαλύψετε τα αίτια των συμπτωμάτων και της συμπεριφοράς σας και να βρείτε τρόπους να τα διαχειριστείτε, θα ήταν καλό αφού αποκλειστεί η πιθανότητα οργανικής αιτιολογίας, να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας προκειμένου να σας βοηθήσει να βελτιώσετε τη καθημερινότητα σας και να διαχειριστείτε όσα σας απασχολούν.

    Σκούπρα Μαρία Φωτεινή

    Ψυχολόγος - Γνωσιακή Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεύτρια

    Ηλιούπολη

  • Καλημέρα σας,

    Το τι μπορεί να φταίει στο άγχος σας που σας εμποδίζει να ζείτε την καθημερινότητα σας, δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι απλά. Θα σας βοηθούσε να μιλήσετε για όλα αυτά που σας απασχολούν. Συνήθως το υπερβολικό άγχος συνδέεται με εσωτερικές συγκρούσεις για τις οποίες δεν έχετε επίγνωση. Ξεκινώντας ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει να καταλάβετε πιο βαθιά τον εαυτό σας, θα ηρεμήσετε και τα πράγματα θα αρχίσουν να κάνουν νόημα.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Γειά σας, φαίνεται ότι υπάρχουν πολλοί παράγοντες που σας απασχολούν και σας πιέζουν. Θα ήταν βοηθητικό να επισκεφτείτε κάποιον ψυχολόγο προκειμένου να μπορέσετε να επεξεργαστείτε και να διερευνήσετε όλα αυτά που σας πυροδοτούν τα συναισθήματα που νοιώθετε.

    Λαγός Μάνος

    Ψυχολόγος

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας.
    Με βάση αυτά που αναφέρετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε έντονο άγχος και δυσκολίες στην καθημερινή σας ζωή. Η συνεχής αυτή κατάσταση έχει αρνητικές επιπτώσεις στην ψυχολογία σας και στις σχέσεις με το παιδί σας και το σύζυγό σας. Οι σκέψεις σας για κάτι κακό που μπορεί να συμβεί σας προκαλούν επιπλέον άγχος και ανησυχία. Επίσης, η απουσία ενέργειας, η έλλειψη ενδιαφέροντος για δραστηριότητες και οι εκδηλώσεις θυμού απέναντι στον σύζυγό σας, σας εξαντλούν ακόμα περισσότερο.
    Θα σας συνιστούσα να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια. Ένας ψυχολόγος - ψυχοθεραπευτής θα μπορούσε να αξιολογήσει την κατάστασή σας πιο λεπτομερώς κ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Πρέπει να συζητήσετε τα συμπτώματα σας με ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας καθοδηγήσει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Ακούγεται να σας έχουν πέσει πολλά μαζεμένα, φροντίστε όσο μπορείτε τον εαυτό σας και δώστε τον χρόνο που χρειάζεστε για να ξεκουραστείτε και να αποφορτιστείτε. Αν βλέπετε αυτό να κρατά και να συνεχίζει συνεργαστείτε με ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,

    Θα ήταν σημαντικό να προσπαθήσετε να εντοπίσετε πότε το άγχος σας έγινε πιο έντονο. Θα μπορούσε να είναι κάτι ορμονικό, ειδικά άμα το παιδί σας είναι μερικών μηνών. Η φροντίδα ενός παιδιού είναι από μόνη της πολύ πιεστική και αγχωτική, πόσο μάλλον τα πρώτα χρόνια της ζωής του. Είναι πολύ πιθανό να σας βοηθούσε να μιλήσετε με κάποιον ειδικό για αυτό που σας απασχολεί, το καθημερινό και συνεχόμενο άγχος μαζί με τα ξεσπάσματα θυμού θα μπορούσαν να σημαίνουν και συσσωρευμένα συναισθήματα που δεν εκφράζονται, πιεσμένη καθημερινότητα που δεν αφήνει χρόνο για να φροντίσετε τον εαυτό σας και συνεχώς βάζετε τις ανάγκες σας σε &
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γεωργακόπουλος Φώτης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Λάρισα