• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 31/03/2024

Καλημέρα σας, είμαι κοπέλα και παίρνω αγωγή σιταλοπραμης για λίγο χρονικό διάστημα, όταν τελειώσει η αγωγή θα φύγουν οι παρενέργειες της σεξουαλικής δυσλειτουργίας ή θα συνεχιστούν και για άλλο χρονικό διάστημα;

6 ειδικοί απάντησαν

  • Αγαπητή φίλη το φάρμακο που αναφέρετε όντως συσχετιζεται με μειωμένη αιθαντικότητα στην γυναίκα με πιθανά προβλήματα στην επέλευση του οργασμού. Συνήθως όταν μετά από συνεννόηση με τον γιατρό λήξει η ανάγκη για λήψη φαρμακευτικής αγωγής, η λειτουργικότητα μετά από λίγο επανέρχεται. Σε περίπτωση που χρειαστεί να παρατείνετε την φαρμακευτική αγωγή, καλό είναι να αναφέρετε τι σας προκαλεί η σιταλοπράμη και να δείτε την πιθανότητα να σας αλλάξει φάρμακο.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Θα φύγουν αν είναι παρενέργειες , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μιλήστε με τον θεράποντα ψυχίατρο σας, συνήθως όλα αυτά φεύγουν, δεν πρέπει να γίνει κι υποτροπή βέβαια στα προηγούμενα συμπτώματα που είχατε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Οι παρενέργειες της σεξουαλικής δυσλειτουργίας μειώνονται σταδιακά κατά την αγωγή (μετά από κάποιους μήνες) και εξαλείφονται ολοκληρωτικά με την παύση της αγωγής. Ωστόσο αν οι παρενέργειες προκαλούν δυσφορία είναι καλό να συζητηθεί με το γιατρό. Υπάρχουν και άλλοι SSRIs οι οποίοι ενδεχομένως να είναι πιο συμβατοί με τη σεξουαλικότητά σας. Αυτού του τύπου η αγωγή είναι για να μας κάνει να αισθανόμαστε περισσότερο ο εαυτός μας και καλύτερα με αυτό που είμαστε. Οι παρενέργειες αν δεν είναι αμελητέες ή πολύ συχνά και επιθυμητές στην ουσία έρχονται κόντρα με το βασικό λόγο έναρξης της αγωγής, οπότε μη διστάσετε να εκφράσετε τις ανησυχίες σας στον ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Καλημέρα,
    Η σιταλοπράμη είναι ένα αντικαταθλιπτικό φάρμακο που χρησιμοποιείται συχνά για τη θεραπεία της κατάθλιψης και άλλων ψυχικών παθήσεων.
    Όσον αφορά τις παρενέργειες στη σεξουαλική λειτουργία, είναι δυνατόν να παρουσιαστούν και μετά τη λήξη της αγωγής. Ωστόσο, συχνά οι παρενέργειες αυτές είναι προσωρινές και μπορεί να εξαφανιστούν με τον καιρό.
    Σε κάθε περίπτωση, είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι η αντιμετώπιση των παρενεργειών αυτών πρέπει να γίνει υπό την επίβλεψη και την καθοδήγηση του γιατρού που σας χορήγησε το φάρμακο.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Η σιταλοπράμη μπορεί να προκαλέσει παρενέργειες σεξουαλικής δυσλειτουργίας, όπως μειωμένη σεξουαλική επιθυμία ή δυσκολίες στην επίτευξη οργασμού. Ωστόσο, σύμφωνα με μελέτες, η σεξουαλική λειτουργία επανέρχεται συνήθως στα φυσιολογικά επίπεδα μετά τη λήξη της αγωγής. Ο χρόνος που απαιτείται για την επαναφορά της σεξουαλικής λειτουργίας μπορεί να διαφέρει ανάλογα με το άτομο και τις συγκεκριμένες συνθήκες.
    Επίσης ειναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι μερικά άτομα μπορεί να παρουσιάσουν μείωση της σεξουαλικής λειτουργίας στην αρχή της λήψης του φαρμάκου, αλλά αυτή η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί με τη συνέχιση της θεραπείας ή με την προσαρμογή τ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια