• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 31/08/2023

Καλησπέρα. Είμαι διαγνωσμενη με αγχώδη διαταραχή κ είμαι σε αγωγή εδώ κ δυο μήνες. Εχω δει μια μικρή διαφορά όχι τρέλα πράγματα. Συνεχίζω κ έχω μια ανησυχία, λίγο τρέμουλο ώρες ώρες κάπως νιώθω περίεργα το κεφάλι μου σαν θολωμένο όπως κ την όραση μου επίσης. Ξυπνάω συχνά αλλά ξανά κοιμάμαι πολύ εύκολα. Το θέμα είναι ότι έχω έντονες τάσεις αυτοκτονίας δηλαδή φοβάμαι ακόμα κ αν βλέπω κάτι αιχμηρό δεν ξέρω όμως οφείλεται στην αγωγή ;; Το έχω κάνει εγώ εμμονή ιδέα από τον φόβο μου ;; Ειλικρινά δεν ξέρω κ φοβάμαι τόσο πολύ. Ραντεβού με τον γιατρό μου θα εχω σε έναν μήνα γιατί θ ξεκινήσω και ένα αγχολυτικό για το άγχος και ν δούμε πως θ πάει αν θα νε πιάσει.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Πέρα από την ψυχιατρική βοήθεια και τη φαρμακευτική αγωγή σε αυτή τη φάση θα ήταν σημαντικό να κάνετε συμπληρωματικά ψυχοθεραπεία που να ανταποκρίνεται στις δυσκολίες αυτού του είδους.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας ,

    θα ήταν πιο αποτελεσματικό να κάνατε και ψυχοθεραπεία εκτός απο λήψη φαρμακευτικής αγωγής. Η οποία σαφώς σας κάνει τα συμπτώματα πιο ήπια ωστόσο δεν σας δίνει "όπλα" δηλαδή γνωστική εργαλεία για να αντιμετωπίσετε τις καταστάσεις .

    Όπως πολύ σωστά λέτε μπορεί να είναι τάσεις αυτοκτονίας αλλά μπορεί να είναι και ψυχαναγκαστικές σκέψεις μένει να διερευνηθεί και να ακολουθηθεί το κάταλληλο πρωτοκολλο ψυχοθεραπείας για να πάρετε τις απαντήσεις σας ολοκληρωμένα . Η γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία θα σας βοηθήσει ως προς αυτήν την κατεύθυνση .

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Ακούγεται να βρίσκεστε ακόμα στην αρχή του νέου αυτού ταξιδιού. Απευθύνετε τους παραπάνω προβληματισμούς στον γιατρό σας, και εμπιστευτείτε τη κατάρτισή του αλλά και την επιστήμη πίσω από τις φαρμακευτικές αγωγές. Οποιαδήποτε σκέψη ή κατεύθυνση και να σας δώσω από εδώ, δεν θα είναι τόσο χρήσιμη όσο εκείνη του γιατρού σας που έχει μία πολύ πιο σαφή εικόνα για εσάς.

    Παράλληλα θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, συνδυαστικά με τη φαρμακευτική αγωγή. Να ακουμπήσετε όλες αυτές τις σκέψεις και να αναζητήσετε τρόπους διαχείρισης. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Γειά σας!

    Παρ'ότι όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν, ως επαγγελματίας ψυχολόγος, να παρέχω εξατομικευμένες συμβουλές, εξ'αποστάσεως μέσω αυτής της πλατφόρμας...παρ'όλα αυτά θα πρέπει να επισημάνω κάποια πράγματα που θεωρώ σημαντικά!
    Όχι δεν έχετε τάσεις αυτοκτονίας! Έχετε έμμονες σκέψεις και φοβίες περί αυτοκτονίας! "έχω έντονες τάσεις αυτοκτονίας δηλαδή φοβάμαι ακόμα κ αν βλέπω κάτι αιχμηρό"!
    Συμβαίνει συχνά να συνυπάρχουν ψυχαναγκαστικά στοιχεία στις αγχοφοβικές διαταραχές!
    Όσον αφορά την φαρμακευτική αγωγή Εχετε υπ'όψιν τα εξής:
    Φοράς σωσίβιο, (= φάρμακα) επιπλέεις.
    Βγάζεις το σωσ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Αφού σας παρακολουθεί ο γιατρός, μιλήστε μαζι του ακόμα και εκτός ραντεβού για να σας καθοδηγήσει. Η φαρμακευτική αγωγή είναι απαραίτητο να συνδυάζεται με ψυχοθεραπεία, ρωτήστε το γιατρό σας αν μπορείτε να κάνετε μαζί του ή να βρείτε κάποιον άλλο ειδικό ψυχικής υγείας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Δεν είναι ακριβώς τάσεις αυτοκτονίας αυτό, αλλά έντονη σύνδεση δια του φόβου: ερεθίσματος- νοητικής εικόνας, μαχαίρι - αυτοτραυματισμός. Τα φάρμακα δουλεύουν σίγουρα αλλά το καλύτερο είναι συγχρόνως να δουλέψεις και με ψυχοθεραπεία ώστε να αποκτήσεις έλεγχο αυτών των μοτίβων. Μοιράζοντας τα με ένα άτομο που μπορεί να τα σηκώσει θα χάσουν το τόσο βάρος τους, θα μαλακώσουν και θα γίνουν πιο εύκολα και για σένα να τα διαχειριστείς και να μη σε διαχειρίζονται αυτά.
    Καλό κουράγιο
    ΚΜ

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Θεσσαλονίκη

  • Κατανοώ πόσο δύσκολη μπορεί να είναι αυτή η κατάσταση και είναι σημαντικό να λάβετε σωστή υποστήριξη. Οι σκέψεις αυτοκτονίας είναι σοβαρές και δεν πρέπει να αγνοηθούν. Αντί να τις αφήνετε να σας ταλαιπωρούν, θα πρέπει να τις μοιραστείτε αμέσως με τον γιατρό σας ή έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Οι αγχολυτικές φαρμακευτικές αγωγές μπορούν να βοηθήσουν στη διαχείριση του αγχούς, αλλά χρειάζεται να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας για να σας βοηθήσει να προσαρμόσετε τη θεραπεία σας. Επίσης, θα μπορούσε να είναι χρήσιμο να συζητήσετε για τις σκέψεις αυτοκτονίας με κάποιον που εμπιστεύεστε, όπως έναν φίλο ή ένα μέλος της οικογένειάς σας.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Therapyway Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Κέντρο Ψυχοθεραπείας

    Πειραιάς

  • εκτός από αγχολυτικό χρειάζεται και να δείτε ψυχοθεραπευτή για να μιλήσετε γι αυτούς τους φόβους.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Εάν έχετε τάσεις αυτοκτονίας πρέπει να επικοινωνήσετε με τον γιατρό σας γιατί πιθανόν να χρειάζεται να αλλάξετε αγωγή και το φάρμακο που παίρνετε να μην σας καλύπτει.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Αν κατάλαβα καλά φοβάστε πως θα έχετε μια παρόρμηση σαν να χάνετε τα λογικά σας για να κάνετε κακό στον εαυτό σας ? η σκέφτεστε πως θα ανακουφιζοσασταν αν το κάνατε ??? Όπως και να έχει να μην περιμένετε ένα μήνα αλλά να μιλήσετε με τον γιατρό σας άμεσα , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί το φάρμακο που παίρνετε εδώ και δύο μήνες να σας χειροτερεύει την κατάθλιψη

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Συζητήστε σύντομα με το γιατρό σας, ίσως αλλάξει την αγωγή σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός