• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 27/03/2024

Καλησπέρα, είμαι 26 χρόνων άντρας που πρόσφατα μετανάστευσα στο εξωτερικό. Μένω σε συγγενικό πρόσωπο( παρά πολύ καλές σχέσεις). Έχω βρει δουλειά σαν σερβιτόρος αλλά δεν είναι στη σχολή μ πάνω όποτε συνεχίζω να ψάχνω για δουλειά στο πτυχίο μου. Έχω κάνει γενικά εξετάσεις, βγαίνουν καλές. Από ότι φαίνεται έχω σφιξιματα στο στήθος, καμία φορά ταχυκαρδίες, μούδιασματα, σκοτοδινες κτλ. Γνωρίζω ότι δεν είναι παθολογικό και είναι μάλλον ψυχοσωματικό από ότι μ είπε και ο γιατρός εδώ. Αν και γνωρίζω την κατάσταση που βρίσκομαι και ότι είναι αρκετά καλή έχω ένα υποσυνείδητο άγχος νομίζω. Γυμναστική και άλλες δραστηριότητες κάνω κανονικά απλά μπορεί να έχω ένα από τα παραπάνω συμπτώματα άκυρα στην μέρα χώρος λόγο και μου χαλάει την διάθεση. Υπάρχει κάποια λυση ή απλά με τον καιρό θα Συνειδητοποιήσω την κατάσταση μ και θα περάσει; ( Νομίζω ότι υπάρχει ο «φόβος» της αποτυχίας και μπορεί με επηρεάζει)

10 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Η μετανάστευση στο εξωτερικό είναι μια μεγάλη αλλαγή στη ζωή σας και φαίνεται να πυροδοτεί και να σας προκαλεί έντονο άγχος. Εφόσον κάνατε τις εξετάσεις σας και διαπιστώθηκε ότι ο λόγος δεν είναι οργανικός, πρόκειται για ψυχοσωματικό σύμπτωμα. Είναι σημαντικό που αναγνωρίζετε το άγχος της αποτυχίας που αισθάνεστε. Θα ήταν καλό να αναζητήσετε τη βοήθεια κάποιου ψυχοθεραπευτή, ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω το άγχος σας και τις αιτίες του καθώς και τρόπους διαχείρισής του.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα,
    Είναι σημαντικό να έχετε υπόψη ότι τα συμπτώματα που νιώθετε, όπως το σφιξίμο στο στήθος, οι ταχυκαρδίες και τα μουδιάσματα μπορεί να είναι αποτέλεσμα του άγχους και του στρες καθώς προσαρμόζεστε στις νέες συνθήκες ζωής σας στο εξωτερικό.

    Είναι λογικό να αισθάνεστε ανησυχία στη νέα κατάσταση και μέχρι να βρείτε του δουλειά που σας αντιπροσωπεύει. Να θυμάστε όμως ότι η προσαρμογή σε νέες συνθήκες μπορεί να απαιτήσει χρόνο. Η γυμναστική και άλλες δραστηριότητες που κάνετε θα μπορέσουν να σας βοηθήσουν στη μείωση του άγχους.

    Εάν όμως συνεχίσετε να νιώθετε αυτά τα συμπτώματα και σας δυσχεραίνουν την καθημερινότητ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας, θα προτεινα να κάνετε μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να «φύγουν» τα συμπτώματα.

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Σαφώς και επηρεάζει το εξωτερικό και οι στόχοι εκεί.
    Ζητήστε βοήθεια από κάποιον ειδικό εκεί ή εδώ, στην Ελλάδα μέσω ιντερνετ.
    Θα σας κάνει καλό να συζητήσετε αυτά που σας απασχολούν. Το έχετε ανάγκη. Αυτό φαίνεται από την επιλογή σας να γράψετε εδώ - στην πλατφόρμα, για βοήθεια.

    Σταματελόπουλος Λευτέρης

    Ψυχολόγος

    Καλαμάτα

  • Καλησπέρα σας. Το μήνυμά σας για μένα χωρίζεται σε δύο μέρη. Το ένα μέρος μπορεί, και βρίσκει, αρκετά στοιχεία και ενδείξεις που δείχνουν ότι η τωρινή σας κατάσταση είναι καλή (καλές σχέσεις με το συγγενικό πρόσωπο, δουλειά, καλές εξετάσεις, γυμναστική, καλή γενική λειτουργικότητα). Από την άλλη, το δεύτερο μέρος με κάποιο τρόπο σαν να αναζητά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν ότι δεν είστε τελικά και τόσο καλά (δουλειά ασύνδετη με το πτυχίο, σφιξίματα στο στήθος και μουδιάσματα που συμβαίνουν χωρίς προφανή λόγο, υποσυνείδητο άγχος, φόβος αποτυχίας). Πιο συγκεκριμένα, αυτό το υποσυνείδητο άγχος που αναφέρετε, για μένα μαλλον έχει να κάνει αρκετά ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Οι αλλαγές στη ζωή του ανθρώπου, όπως για παράδειγμα η μετακόμιση στο εξωτερικό, τον επηρεάζουν επειδή βγαίνει από τη ζώνη της άνεσης του. Υπάρχει ο φόβος για το άγνωστο και το εάν θα βρείτε εργασία στο αντικείμενο σας. Ωστόσο, είναι σημαντικό να δώσετε χρόνο στον εαυτό σας για προσαρμογή και συνέχιση.

    Δανάτσα Δάφνη

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Βέροια

  • Καλημέρα, είναι πολύ λογικό να υπάρχουν δύσκολα συναισθήματα (άγχος, στρες, αγωνία) σε μια νέα συνθήκη στην οποία βρίσκεστε με πολλούς νέους, άγνωστους παράγοντες. Δώστε στον εαυτό σας χρόνο και καταγράψτε συνειδητά και το τί φοβάστε αλλά και όλα εκείνα τα πράγματα που κάνετε ως απάντηση σε αυτούς του φόβους.

    Γουμαλάτσος Παναγιώτης

    Ψυχοθεραπευτής - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Μιλήστε με ψυχίατρο να σας καθοδηγήσει να ξεπεράσετε το άγχος σας.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας, από την στιγμή που έχετε αποκλίσει το παθολογικό αίτιο τότε,υπάρχει πιθανότητα να ωφείλεται σε άγχος και να "βγαίνει προς τα έξω". Συνήθως αυτά τα συμτώματα δεν έρχονται σε καταστάσεις που βρίσκεσται σε άσκηση, αντίθετα ΄΄οταν είστε σε αδράνεια τότε είναι που παρατηρείται τις αλλαγές στις σωματικές λειτουργίες σας.Παρόλα αυτά όλα συνδέονται με σκέψεις που κάνουμε. Αντιμετωπίζεται με ψυχοθεραπεία, υπάρχει περίπτωση με το καιρό να μην του δίνετε τόσο σημασία , άλλα ίσως και να αυξάνεται το άγχος .

    Αντωνίου Ελένη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα,

    Από την περιγραφή σας, φαίνεται ότι βιώνετε μια σειρά συμπτωμάτων όπως σφίξιμο στο στήθος, ταχυκαρδία,, σκοτοδίνη κλπ., τα οποία έχουν χαρακτηριστεί από τον γιατρό εκεί ως πιθανώς ψυχοσωματικά.

    Η μετανάστευση σε νέο περιβάλλον, η ζωή με συγγενή αν και με καλές σχέσεις, καθώς και η αναζήτηση εργασίας στον τομέα των σπουδών μπορεί να δημιουργήσουν στρες και ανησυχία που εκδηλώνονται μέσω των σωματικών συμπτωμάτων που αναφέρετε.

    Μια πιθανή λύση είναι η αναζήτηση ψυχολογικής υποστήριξης. Ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να βοηθήσει να διερευνίσετε τις ανησυχίες και τις πιέσεις που δέχεστε, να αναπτύξετε στρατηγικές
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια