• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 17/03/2024

Καλησπέρα είμαι 17 χρόνων και έχω διαταραχές άγχους.Εδω και 2 εβδομάδες νιώθω σφίξιμο συνέχεια στην καρδια (αριστερά) και σηκώνω θερμοκρασία (νιώθω ζεστή) στα ξαφνικα,νιώθω ότι δν αναπνέω καλα και μερικές φορές κ ο πόνος με χτυπάει στην πλάτη και μουδιάζει το χέρι μου,έχω γκουγκλαρει το τι μπορεί να είναι και έχω αγχωθεί πολύ γτ μου λέει για καρδιακη προσβολή κλπ,φοβάμαι να πάω στο νοσοκομείο αλλά θα πάω,εκτός από αυτά έχω συχνούς πονοκεφάλους,είναι ψυχοσωματικα του άγχους; (να σημειωθεί αυτές τις 2 εβδομάδες άρχισα ξανφικα να έχω φουλ άγχος σε σημείο να μην το ελέγχω,δεν έχω μιλήσει με ψυχολόγο ακόμα,εξετάσεις έκανα πριν 4 μήνες (απλές) και βγήκαν Καλές)

12 ειδικοί απάντησαν

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας είναι αγχωδη διαταραχή αν ήταν καρδιά θα ήσασταν ήδη στο νοσοκομείο εντατική , υπάρχουν τρόποι να ηρεμητε τον εαυτό σας και να αλλάξετε τον τρόπο που βλέπετε τον εαυτό σας, ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Θα πρέπει να κοιτάξεις το θέμα και να ζητήσεις βοήθεια ειδικού. Τα ψυχοσωματικά είναι ο πιο συνηθισμένος τρόπος για την εμφάνιση του στρες. Αυτό που ζητάει ο εαυτός σου είναι η προσοχή και η φροντίδα σου. Στη διάθεσή σου!

    Τσιρώνη Νίκη

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Ιλίσια

  • Πρώτα επισκεφτείτε γιατρό και κάνετε εξετάσεις για να βεβαιωθείτε ότι δεν είναι κάτι παθολογικό . Μετά είναι αναγκαίο να μιλήσετε σε ψυχολόγο

    Τσότρα Βασιλεία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άνοιξη

  • Καλησπέρα σας. Με κάποιο τρόπο το σώμα σας έχει αρχίσει να παρουσιάζει μία ποικιλία συμπτωμάτων τα οποία μοιάζουν να σας ταράζουν σημαντικά και να εντείνουν το άγχος σας. Όλα αυτά που περιγράφετε είναι συνήθη συμπτώματα του άγχους - ωστόσο θα ήταν καλό να επαναλάβετε εξετάσεις ώστε να αποκλειστούν τυχόν οργανικές αιτίες για τα συμπτώματα αυτά.

    Αν οι εξετάσεις βγουν και πάλι καλές, θα σας ενθάρρυνα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία ώστε να μπορέσετε να καταθέσετε ό,τι σας ταλαιπωρεί σε ένα περιβάλλον εμπιστευτικό και ασφαλές, και να βρείτε τις λύσεις που σας ταιριάζουν. Προσωπικά βρίσκομαι στη διάθεσή σας. Να είστε καλά.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • καλό θα ήταν να απεύθυνθείς σε έναν ψυχολόγο ψυχοθεραπεθτη για τη διαχείριση του άγχους.Στα ψυχοσωματικά βοηθάει και ο βελονισμός

    Βράιλα Ναυσικά

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Καλημέρα σας,

    Αρχικά, είναι σημαντικό να διαπιστωθεί μέσα από εξετάσεις εάν υπάρχει κάποιο παθολογικό αίτιο για τα συμπτώματα που περιγράφετε. Σε περίπτωση που δεν προκύψει κάτι, θεωρώ πως θα ήταν βοηθητικό να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας ώστε να διερευνηθεί το ζήτημα του άγχους που βιώνετε, το κατά πόσο αυτό επηρεάζει ή και προκαλεί τα συμπτώματα που αναφέρετε καθώς και να βοηθηθείτε στη διαχείρισή του.

    Μπάλλας Ορέστης - Νικόλαος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Γέρακας

  • Καλησπέρα σας. Καταρχάς, είναι σημαντικό να κατανοήσετε ότι η υγεία σας είναι προτεραιότητα και ότι η ανησυχία σας είναι απόλυτα φυσιολογική. Το σφίξιμο στην περιοχή της καρδιάς, η αίσθηση ζέστης, η δυσκολία στην αναπνοή και οι πόνοι στην πλάτη μπορούν να είναι συμπτώματα του άγχους. Είναι σημαντικό να θυμάστε ότι το άγχος μπορεί να επηρεάσει το σώμα με διάφορους τρόπους. Είναι καλό που σκέφτεστε να επισκεφτείτε το νοσοκομείο για να αξιολογηθείτε. Μια επίσκεψη σε έναν ιατρό θα σας δώσει την απαραίτητη ηρεμία και ασφάλεια. Επιπλέον, συνιστάται να μιλήσετε με έναν ψυχολόγο για τις ανησυχίες και το άγχος που αντιμετωπίζετε. Ένας ψυχολόγος μπορεί... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Αυτό που περιγράφεται ακούγεται δύσκολο.
    Κάποιες σκέψεις προκαλούν το άγχος. Πιστεύω θα πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό τώρα που είναι νωρίς για να αντιμετωπισετε άμεσα τα συμπτωματα

    Βαζούρας Μιχάλης

    Ψυχολόγος

    Νέα Φιλαδέλφεια

  • Kαλησπέρα, το άγχος σίγουρα θα μπορούσε να προκαλέσει διάφορες σωματικές αντιδράσεις κάποιες απο τις οποίες είναι και αυτές που περιγράφετε. Η σωματοποίηση του στρες και άλλων δυσφορικών συναισθημάτων δεν είναι καθόλου απίθανο να συμβεί.. Το να αποκλείσουμε όμως το παθολογογικό αίτιο είναι σημαντικό ώστε μετά να δουλέψουμε και θεραπευτικά !! Μία επίσκεψη σε έναν γιατρό θα μπορούσε να βοηθήσει ώστε να αποκλείσετε οποιαδήποτε παθολογική αιτία καθώς η αναζήτηση των συμπτωμάτων στο ίντερνετ το μόνο που προσφέρει είναι παραπάνω στρες. Από εκεί και πέρα όποτε το θελήσετε ή επίσκεψη σε έναν ψυχολόγο ίσως βοηθήσει στη διαχειρίηση του στρες και αυτό έ... Διάβασε περισσότερα

    Χοροζοπούλου Θωμαή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Ναι χρειάζεται να μιλήσετε με ψυχολόγο! Να βρείτε τις πηγές του άγχους σας αλλά και πως να διαχειριστείτε τα συναισθήματα σας! Το άγχος έρχεται για να μας "προστατεύσει" από έναν "κίνδυνο". Στη διάθεσή σας!

    Ζακέτα να βάλεις - Στήριξη της Οικογένειας

    Ψυχολόγος - Life & Family Coach

    Γαλάτσι

  • Καλησπέρα σας. Εφόσον τα συμπτώματά σας δεν είναι παθολογικά-οργανικά (πρέπει να αποκλειστεί αυτό πρώτα αφού κάνετε εξετάσεις και σας δει ο γιατρός σας), είναι πολύ πιθανόν να πρόκειται για συμπτώματα αγχώδους διαταραχής. Συνεπώς, καλό θα ήταν να επισκεφθείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας για να διερευνήσετε τις πηγές του άγχους σας.

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία

  • Καλησπέρα,
    Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι αντιμετωπίζετε έντονο άγχος με φυσικές σωματικές αντιδράσεις. Τα συμπτώματα που αναφέρετε, όπως το σφίξιμο στην καρδιά, η αίσθηση κακης αναπνοής, ο πόνος στην πλάτη και το μουδιασμα του χεριού σας, είναι κοινά συμπτώματα άγχους.
    Είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι οι φυσικές αντιδράσεις που βιώνετε είναι σύνηθες φαινόμενο σε περιόδους έντονου άγχους. Ωστόσο, θα πρεπει να εξετάσετε την κατάσταση σας και να συμβουλευτείτε έναν ειδικό για περαιτέρω αξιολόγηση.
    Θα ήταν καλή ιδέα να επισκεφτείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή για να συζητήσετε ανοιχτά τα συναισθήματά σας και να αναζητήσετε υποστή
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής