• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 25/04/2024

Είμαι 25 χρόνον νομίζω πως κάθε φορά που πάω να μιλήσω σε κάποιον η όταν κάποιος έρχεται να μου μιλήσει μου ανεβαίνουν οι παλμοί. Αυτό το θέμα το έχω από μικρό παιδί ,ότι και αν έχω κάνει δεν φεύγει ,έχω βάλει τον εαυτό μου επίτηδες σε δουλειές που πρέπει να συναναστρέφομαι με πολύ κόσμο, πάω σε μαγαζιά με πολύ κόσμο και όσο έχω προσπαθήσει να το πολεμήσω δεν μπορώ να το αποβάλλω από μέσα μου ,νιώθω εκείνη την ώρα που έρχεται κάποιος να μου μιλήσει ότι πνίγωμε νιώθω ότι δεν έχω κάτι να απαντήσω στον άνθρωπο που με μιλάει και φαίνομαι στα μάτια τους ότι κομπλαρω εκείνη την ώρα χωρίς να το θέλω. Ενώ στο μυαλό μου οι απαντήσεις και τα θέματα για να συζητήσω τρέχουν δεν νιώθω ότι δεν βγαίνουν αυτά από μέσα μου ,Πιστεύω ότι είναι ψυχολογικό το θέμα που το έχω αποκτήσει σε πολύ μικρή ηλικία. Η συμβουλή σας θα με βοηθούσε πάρα πολύ .

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας. Θα σας έκανε πολύ καλό εάν βρίσκατε έναν ειδικό ψυχικής υγείας, ίσως έναν θεραπευτή που να ειδικεύεται στην γνωσιακή συμπεριφοριστικη προσέγγιση . Θα μπορούσατε να είχατε σχετικά άμεσα αποτελέσματα .

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Το γεγονός ότι αυτό το πρόβλημα υπάρχει από μικρή ηλικία μπορεί να δείχνει ότι υπάρχει κάποια βαθύτερη ρίζα σε αυτό. Είναι καλό που αναγνωρίζετε ότι αυτό το πρόβλημα επηρεάζει την καθημερινότητά σας και επιθυμείτε να το αντιμετωπίσετε. Μια καλή αρχή είναι να αναζητήσετε επαγγελματική βοήθεια από έναν ψυχολόγο. Ο επαγγελματίας αυτός μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τις αιτίες του προβλήματος και να αναπτύξετε στρατηγικές για να το υπερβείτε. Μπορεί να σας καθοδηγήσει σε ασκήσεις αναπνοής και χαλάρωσης, καθώς και σε τεχνικές επικοινωνίας που μπορούν να βοηθήσουν στη μείωση του άγχους κατά τη διάρκεια των κοινωνικών κα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Καλησπέρα,
    Σημασία εχει σε αυτό που περιγράφετε ειναι τι σας εχει συμβεί στο παρελθόν στο οποίο να σας εχει κανει να αισθανθείτε αβολα και όλο αυτό να το κουβαλάτε μέχρι και σήμερα στις διαπροσωπικές σας σχεσεις. Και έπειτα η
    παρατήρηση των σκέψεων σας που σας εμποδίζει να επικοινωνήσετε. Θα σας συμβούλευα να απευθυνθείτε σε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας.

    Μπάρλα Χριστίνα

    Ψυχολόγος

    Γλυφάδα

  • Είναι πράγματι ψυχολογικό. Προσπαθείτε πάρα πολύ, αλλά δεν θα θεραπευτεί με το να πιέζετε τον εαυτό σας. Χρειάζεστε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή, κατά προτίμηση ψυχοδυναμικής προσέγγισης.

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Κατανοώντας την προσωπική σας εμπειρία με την κοινωνική αλληλεπίδραση, φαίνεται πως αντιμετωπίζετε μια κατάσταση που έχει ρίζες από την παιδική σας ηλικία. Η συνεχής σας προσπάθεια να βρείτε λύσεις μέσα από διάφορες δραστηριότητες και επαγγέλματα που απαιτούν συχνή κοινωνική αλληλεπίδραση αποδεικνύει την προθυμία σας να ξεπεράσετε αυτό το ζήτημα.
    Οι αυξημένοι παλμοί και η αίσθηση πνιγμού κατά την επικοινωνία είναι συχνά στοιχεία της κοινωνικής αγχώδους διαταραχής. Παρόλο που στο μυαλό σας υπάρχουν οι απαντήσεις, η δυσκολία να εκφραστείτε ενώπιον των άλλων σας δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια.
    Αναγνωρίζοντας ότι πρόκειται για ένα ψυχολογι
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλημέρα!
    Μακάρι να ηταν τόσο απλά και με μια απάντηση μου να λυνόταν η δυσφορικη κατάσταση που βρίσκεστε.
    Όπως έχετε πει και εσεις έχει να κάνει με την ψυχολογία.
    Αυτό που θα σας προτείνω είναι αν δεν έχετε ξεκινήσει συμβουλευτική θα ήταν καλό να ξεκινήσετε ώστε να μετακινηθείτε από αυτή τη δυσφορική κατάσταση που περνάτε.
    Καλή συνέχεια.!

    Μαρτζιβάνου Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Θεσσαλονίκη

  • Καλησπέρα, θα προτεινα μερικές συνεδρίες ψυχοθεραπείας ώστε να εκφραζεστε πιο άνετα στην επικοινωνία σας με τους άλλους!

    Καραβούλια Ιωάννα

    Ψυχολόγος - Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Μαρούσι

  • Καλησπέρα σας! Αυτό που περιγράφετε μοιάζει με κοινωνικό άγχος. Καταλαβαίνω ότι σας πνίγει, είναι μια δυσκολη κατάσταση που προκαλεί δυσφορία. Ακόμη κι αν φαίνεται ότι προσπαθείτε να το αντιμετωπίσετε και να εκθέτετε τον εαυτό σας σε κοινωνικές καταστάσεις, φαίνεται αυτό να μην αρκεί για να το ξεπεράσετε. Θα ήταν καλό να απευθυνθείτε σε κάποιον ψυχοθεραπευτή ώστε να διερευνήσετε τη δυσκολία σας, να την κατανοήσετε καλύτερα ώστε να μπορέσετε σταδιακά να την αντιμετωπίσετε. Η ψυχοθεραπεία συμβαίνει σε ένα ασφαλές πλαίσιο εχεμύθειας που το άτομο εκφράζει τις δυσκολίες του και μέσα από την θεραπευτική σχέση που χτίζεται σταδιακά αποκτά μια αίσθησ... Διάβασε περισσότερα

    Φωτιάδου Κυριακή

    Ψυχολόγος

    Νέα Ιωνία