• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 15/06/2023

Καλημέρα σας εδώ και ένα μήνα νοιώθω έντονη κόπωση εξάντληση,έχω δυνατούς πόνους στην κοιλιά στο στήθος στα πλευρά που με πιανουν στο άκυρο τάση για εμετό και νοιώθω ότι θα πέσω κάτω.Εχω κάνει εξετάσεις αίματος και έχουν βγει καλές ,τι μπορεί να είναι γιατί με ταλαιπωρεί εδώ και ένα μήνα

19 ειδικοί απάντησαν

  • Αν αφαιρεθεί ο παθολογικός παράγοντας τότε είναι ψυχολογικό, άρα και θα χρειαστείτε ψυχοθεραπεία και ίσως και ψυχίατρο για φαρμακευτική αγωγή.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Μάλιστα. Αυτό μπορεί να αποτελεί μια ψυχοσωματική εκδήλωση του άγχους και άλλων συναισθημάτων σας. Αυτό που βιώνετε μπορεί να αντιμετωπιστεί με ατομική εργασία και να διδαχθείτε εργαλεία και τεχνικές με τη βοήθεια ενός ειδικού ψυχικής υγείας που θα σας βοηθήσουν πολύ να απελευθερωθείτε από όλο αυτό.

    Λιάτη Μαρία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Αμπελόκηποι

  • Καλησπέρα σας,

    Μας αναφέρετε αρκετά συμπτώματα σωματικής φύσεως. Πέραν των αιματολογικών έχετε απευθυνθεί σε κάποιον παθολόγο ή γενικό γιατρό; Καλό θα ήταν αρχικά να διερευνήσετε οποιοδήποτε σωματική αιτίαση.

    Στον τίτλο έχετε αναγράψει "άγχος και στρες", οπότε θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχουν και άλλα συμπτώματα (π.χ. δυσκολία στον ύπνο, ανησυχία, δυσκολία όταν βρίσκεστε με πολύ κόσμο, αλλαγές στην όρεξη σας κλπ.).

    Επιπροσθέτως, τα συμπτώματα αυτά προέκυψαν ξαφνικά ή προηγήθηκε κάποιο στρεσογόνο γεγονός (π.χ. μια έντονη αλλαγή στη ζωή σας ή κάποια απώλεια).

    Εάν βιώνετε άγχος που έχει αρχίσει να
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ψυχιατρική αξιολόγηση

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Προτείνω να κάνεις όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και όχι μόνο εξετάσεις αίματος κι αν είσαι εντάξει από τον γιατρό, τότε καλό θα είναι να επισκεφτείς έναν ειδικό ψυχικής υγείας και μαζί να βρείτε, τι είναι αυτό που εκφράζεις ψυχοσωματικά.

    Γιατί πολλές φορές το σώμα εκφράζει όσα το στόμα δεν μπορεί..

    Φιλικά Ανδριάννα Γεροντή
    Ανασυνδυασμένη - Εκλεκτική Συμβουλευτική
    Θα χαρώ να φανώ χρήσιμη

    ΚΕ.ΘΕ.ΣΥ - Γεροντή Ανδριάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Η κρίση πανικου και τα ψυχοσωματικά συμπτώματα αντιμετωπίζονται πλήρως με ψυχοθεραπεία

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Καλησπέρα σας για την εκτίμηση της κατάστασης όπως την περιγράφετε θα ήταν καταλληλότερο να απευθυνθείτε στον προσωπικό σας οικογενειακό γιατρό έτσι ώστε να σας κατευθύνει περισσότερο και να διερευνηθεί εάν η συγκεκριμένη συμπτωματολογία εμπίπτει σε κάποια σωματική νόσο ή εάν έχει κάποιο ψυχολογικό υπόβαθρο και χρειάζεται ψυχοθεραπευτική προσέγγιση.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Γειά σας!

    Φαινεται ότι πάσχετε από μη αναγνωρισμένο άγχος και κατάθλιψη συν διάφορες ψυχοσωματικές διαταραχές...
    Βρείτε κάποιον έμπειρο ψυχολόγο ειδικευμένο, μεταξύ άλλων, στην Γνωσιακή-συμπεριφορική ψυχοθεραπεία για να σας καθοδηγήσει...
    Δείτε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με τα ψυχοσωματικά:
    https://www.gnothisafton.gr/psichosomatikes-pathisis/

    Εννοείτε ότι πρέπει να κάνετε ολοκληρωμένες Ιατρικές εξετάσεις για να αποκλειστεί το ενδεχόμενο (συν)ύπαρξη οργανικής νόσου!

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Γενικότερος παθολογικός έλεγχος (check up) και κλινική εξέταση από γιατρό συστήνεται σε αυτή την φάση. Εφόσον αποκλειστούν οργανικές αιτίες, προχωράτε σε αξιολόγηση για ζητήματα ψυχολογικής φύσεως από ειδικό ψυχικής υγείας.

    Πάνου Μαίρη

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα, αρχικά είναι σημαντικό να αποκλειστούν πιθανές οργανικές αιτίες, οπότε για αρχή, ίσως θα μπορούσατε να επισκεφτείτε έναν παθολόγο. Είναι πολύ πιθανό αυτό που περιγράφετε να οφείλεται σε ψυχολογικούς παράγοντες, όπως το stress και η πίεση και να μην είναι κάτι άμεσα οργανικό, αλλά είναι σημαντικό να αποκλειστεί πρώτα το ενδεχόμενο αυτό.

    Ζερβάνου Λυδία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας και Συστημική Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • δεν γίνονται διαγνώσεις μέσω Ίντερνετ. Επισκεφθείτε και ψυχολόγο ωστόσο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Ίσως ο γιατρός σας μπορεί να σας καθοδηγήσει σε τι επιπλέον εξετάσεις χρειάζεται να κάνετε για να εντοπίσετε τι σας συμβαίνει. Αποδίδουμε στο άγχος τα σωματικά συμπτώματα εφόσον έχουμε εξαντλήση την πιθανότητα να υπάρχει κάποιος βιολογικός παράγοντας. Δεν μπορώ να ξέρω τι σας συμβαίνει αλλά θα πρότεινα να μιλήσετε με το γιατρό σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό που βιώνετε. Πρέπει να είναι τρομακτικό να βλέπετε το σώμα σας να συμπεριφέρεται εκτός του δικού σας συνειδητού ελέγχου. Το γεγονός ότι σας ταλαιπωρεί εδώ και ένα μήνα, η αλήθεια είναι ότι με παραπέμπει σε κάτι σωματικό. Εφόσον όμως οι εξετάσεις σας ήταν καλές, τότε μάλλον οφείλεται στο άγχος.

    Θα πρότεινα μία πρώτη επίσκεψη σε ψυχίατρο, ώστε να σας δώσει μία ενημερωμένη αξιολόγηση. Δεν βλέπω λόγο για λήψη φαρμακευτικής αγωγής, ωστόσο μία τέτοια αξιολόγηση θα ήταν χρήσιμη. Έπειτα θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο, ώστε να εντοπίσετε τις συνθήκες εκείνες που ενδεχομένως πυροδοτούν το άγχο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Αν έχετε έντονο άγχος μπορεί να προκαλούνται τέτοιου είδους ψυχοσωματικά ενοχλήματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • αμεσα ψυχιατρο κ ψυχοθεταπεια

    Βλάχου Ιωάννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Αμπελόκηποι

  • Θα πρέπει πρώτα να αποκλειστεί ό,τιδήποτε οργανικό. Αρχικά , πέρα από τις εξετάσεις αίματος επισκεφθείτε έναν παθολόγο να εξετάσει την κατάσταση σφαιρικά. Αν δεν προκύψει οργανικότητα θα μπορούσε κάποιος ψυχολόγος να πάρει ιστορικό και να σας δει μήπως συνδεθούν τα συμπτώματα που αναφέρετε με ψυχολογικά αίτια. Δείτε και τις συνθήκες εργασίας. Μήπως υπάρχει επαγγελματική εξουθένωση; Εχει αλλάξει κάτι στο επαγγελματικό σας περιβάλλον; Ολα αυτά θα πρέπει να συνυπολογιστούν πριν βγει οποιοδήποτε συμπέρασμα.

    Παπαχρηστοπούλου Ευγενία

    Ψυχολόγος - Κλινική Νευροψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Επίσκεψη σε γενικό γιατρό για μια πλήρη εξέταση του οργανισμού σας , επόμενη κίνηση αν δεν έχετε κάτι παθολογικό συζήτηση με ειδικό ψυχικής υγείας μήπως κάτι σας απασχολεί υπαρξιακά και ψυχικά και το σωματοποιειτε , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Μπορεί να είναι σωματοποιημένο άγχος. Καλύτερα να κλείσετε ραντεβού να το συζητήσετε με κάποιον αυτό, ώστε να σας προτείνει κατάλληλη αγωγή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Εάν είστε γυναίκα, πιθανόν να είστε έγκυος. Εάν δεν υπάρχει τέτοια πιθανότητα, τότε μάλλον πρόκειται για στρες και χρειάζεται να επισκεφτείτε έναν Ψυχολόγο. Εξετάστε εάν αντιμετωπίζετε κάποια δύσκολη κατάσταση στη ζωή σας. Παρόλα αυτά, καλό θα είναι να επισκεφτείτε έναν παθολόγο για να αποφύγετε όλα τα παθολογικά αίτια.

    Ρανούτσου Γεωργία

    Ψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης