• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 22/04/2024

Καλημέρα. Έχω άγχος με οποιασδήποτε μορφής ταξίδι και δυσκολεύομαι να πάω. Δηλαδή πριν μπω στο λεωφορείο βάζω τα κλάματα έχω ταχυπαλμιες ευαίσθητο στομαχι και τρέμω... Όλα αυτά τα συμπτώματα με πιάνουν και αφού φτάσω και πρέπει να κοιμηθώ ... Ο γιατρός μου πρότεινε να πάρω το sedi stress στο επερχόμενο ταξίδι μου αλλα δεν ξέρω τι να κάνω αν με ξανά πιάσει αυτή η κρίση άγχους... Έχετε κάποια συμβουλή?

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα. Κατανοώ πόσο δυσάρεστη και ανησυχητική μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία για εσάς. Το άγχος που αντιμετωπίζετε κατά τα ταξίδια μπορεί να είναι πραγματικά δυσάρεστο και περιοριστικό. Θα σας πρότεινα να συνεχίσετε τις συνεδρίες με τον ψυχολόγο σας και να του εξηγήσετε αναλυτικά τις ανησυχίες και τα συμπτώματά σας. Μέσω της θεραπευτικής διαδικασίας, μπορείτε να μάθετε τεχνικές αντιμετώπισης του άγχους και να αναπτύξετε στρατηγικές για τη διαχείρισή του, ώστε να αισθάνεστε πιο άνετα με αυτοπεποίθηση κατά τα ταξίδια. Ωστόσο, αν τα συμπτώματα είναι έκτακτα έντονα και δεν μπορείτε να τα διαχειριστείτε, θα πρέπει να συζητήσετε με το γιατρό σα... Διάβασε περισσότερα

    Αναστοπούλου Φιλίππα

    Κλινική Ψυχολόγος

    Μοναστηράκι

  • Ενδεχομένως υπάρχουν συμπτώματα γενικευμενου άγχους και χρειάζεται να γίνει αξιολόγηση και εκτίμηση

    Παπαδόπουλος Ανδρέας

    Ψυχολόγος

    Εύοσμος

  • Καλημέρα,
    Το άγχος σχετικά με το ταξίδι, όπως περιγράφεται, επηρεάζει σημαντικά την σωματική σας κατάσταση πριν και μετά από αυτό . Η εμπειρία των δυσάρεστων συμπτωμάτων, όπως ταχυπαλμίες, ευαισθησία στο στομάχι, και το τρέμουλο πριν και κατά τη διάρκεια ενός ταξιδιού, μπορούν να κάνουν την εμπειρία εξαιρετικά δυσάρεστη.
    Το Sedi Stress συγκαταλέγετε στα ηρεμιστικά και στοχεύει στη μείωση των άμεσων συμπτωμάτων του άγχους.
    Ωστόσο, για μια πιο ολοκληρωμένη αντιμετώπιση, θα σας πρότεινα να αναζητήσετε βοήθεια από ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή ώστε να εξετάσετε τις σκέψεις σας πριν το ταξίδι και τι σας φέρνει σε αυτή την κατάσταση.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Αυτά τα συμπτώματα που περιγράφετε είναι δυσάρεστα και κατανοητά. Η πρόταση του γιατρού σας να πάρετε το Sedi Stress είναι μια καλή επιλογή, αλλά και μια συνολική προσέγγιση στη διαχείριση του άγχους θα μπορούσε να βοηθήσει ακόμη περισσότερο. Η συζήτηση με έναν ψυχολόγο ή ψυχοθεραπευτή μπορεί να παρέχει στρατηγικές για την αντιμετώπιση του άγχους και τη βελτίωση της αυτοπεποίθησης κατά τα ταξίδια. Επιπλέον, η τεχνική της βαθιάς αναπνοής και η κατάλληλη άσκηση μπορεί να σας βοηθήσουν να ηρεμήσετε σε αυτές τις καταστάσεις.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Δοκιμάστε να πάρετε το συγκεκριμένο σκεύασμα να δείτε τι αποτέλεσμα έχει σε κάποιο ρεπό σας, και μιλήστε εκ νέου με τον ιατρό σας αναλόγως του αποτελέσματος.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Κατανοώ πλήρως πόσο δυσάρεστη μπορεί να είναι αυτή η εμπειρία για εσένα. Η φοβία για τα ταξίδια είναι αρκετά συνηθισμένη και μπορεί να προκύψει από διάφορους λόγους, όπως η ανησυχία για τον έλεγχο της κατάστασης ή η ανησυχία για το τι μπορεί να συμβεί κατά τη διάρκεια του ταξιδιού.
    Η πρόταση του γιατρού σου να πάρεις το sedi stress είναι μια επιλογή που μπορεί να βοηθήσει στη μείωση των συμπτωμάτων του άγχους κατά τη διάρκεια του ταξιδιού. Επίσης, μπορεί να είναι χρήσιμο να εξετάσεις με το γιατρό σου τη δυνατότητα να συνδυάσεις τη λήψη του sedi stress με τεχνικές αναπνοής και χαλάρωσης, όπως η βαθιά αναπνοή και οι νοερές εικόνες. Επιπλέον
    ... Διάβασε περισσότερα

    Κοτρώτσιος Δημήτρης

    Κλινικός Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής CBT

    Ιωάννινα

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι πολύ για αυτό. Περιγράφετε μια κατάσταση που φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να την βιώνει κάποιος. Το πρώτο βήμα είναι η αναγνώριση του προβλήματος και η συνειδητοποίηση ότι χρειάζεται να κάνουμε κάτι για αυτό. Τα σωματικά συμπτώματα τα οποία περιγράφετε (τρέμουλο, ταχυπαλμία, στομαχική δυσφορία, ναυτία) καθώς και η διαταραχή του ύπνου αποτελούν συμπτώματα άγχους με εκλυτικό γεγονός τα ταξίδια. Φαντάζομαι ότι πριν από κάποιο ταξίδι και κατά την διάρκεια του κάνετε κάποιες αρνητικές σκέψεις που πυροδοτούν το άγχος και τα σωματικά αυτά συμπτώματα. Είναι σημαντικό το γεγονός ότι απευθυνθήκατε σε ψυχίατρο. Η φαρμακευτική αγωγ... Διάβασε περισσότερα

    Μπαμπίλη Αγγελική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Ακαδημία

  • Καλησπέρα σας! Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο πρέπει να είναι για σας να αντιμετωπίζετε τόσο έντονα συμπτώματα άγχους κατά τη διάρκεια των ταξιδιών. Είναι καλό που συζητήσατε το θέμα με τον γιατρό σας και σκέφτεστε λύσεις όπως το Sedi Stress. Ωστόσο, οι φαρμακευτικές αγωγές μπορούν να βοηθήσουν στην άμβλυνση των συμπτωμάτων αλλά συχνά δεν αντιμετωπίζουν τη ρίζα του προβλήματος.

    Θα σας πρότεινα επίσης να εξετάσετε την ψυχοθεραπεία ως μέρος της προσέγγισής σας στο άγχος των ταξιδιών. Ένας ψυχοθεραπευτής μπορεί να σας βοηθήσει να κατανοήσετε και να αντιμετωπίσετε τις ρίζες του άγχους σας, να σας διδάξει τεχνικές αντιμετώπισης για να μπορείτε