• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 21/01/2024

Γειά σάς ο γιός μου 11 χρόνων έχει κόλλημα με το ύψος δηλαδή πόσο ύψος ρωτάει είσαι εσύ και αν τον πούνε κοντό κλαίει όπως επίσης έχω παρατηρήσει πως μερικές φορές λέει κάτι και ξανά λέει το ίδιο ψιθυριστά όχι πάντα χρειάζομαι βοήθεια

9 ειδικοί απάντησαν

  • Να μιλήσει το παιδί με ειδικό ψυχικής υγείας, είναι λίγο φυσιολογικά στην ηλικία του μπαίνει στην εφηβεία και ξεκινά να ψάχνει τον εαυτό του , δώστε του χρόνο και υποστήριξη ενθάρρυνση ! Ότι όλα είναι φυσιολογικά μην το κάνετε να πιστέψει πως είναι σε κάτι λάθος προβληματικό , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γεια σας! Είμαστε παρόντες και διαθέσιμοι να σας εξυπηρετήσουμε! Πολλές φορές και οι ίδιοι οι ενήλικες καλό είναι να ξεκινούν παράλληλη θεραπεία με το παιδί τους προκειμένου να υπάρχει σωστή εξέλιξη και ροή από κοινού. Αυτό δεν σας προτείνετε για να υπονοηθεί κάτι, παρά μόνο να βοηθήσουμε στην εξέλιξη όλων των μελών μιας οικογένειας. Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Είναι σημαντικό να απευθυνθείτε σε παιδοψυχολόγο.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Επισκεφτείτε ειδικό παιδοψυχίατρο να σας βοηθήσει θεραπευτικά αφού τον εξετάσει.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χαρακτηριστικά σαν τα παραπάνω θέλουν περισσότερη Διερεύνηση. Καλό είναι να γίνει μια εκτίμηση από ψυχολόγο, όπου θα αξιολογηθεί πως διαχειρίζεται το συναίσθημα του αλλά και τυχόν περαιτέρω "κολλήματα" που μπορεί να έχει προκειμένου να βοηθηθεί.

    Κέντρο Επικοινωνώ

    Παιδοψυχολόγος

    Χαλάνδρι

  • Καταλαβαίνω πόσο δύσκολο μπορεί να είναι να βλέπετε τον γιο σας να υποφέρει. Σας προτείνω να βλέπετε έναν ειδικό που μπορεί να κάνει μια αξιολόγηση της κατάστασης.

    Ντελαγκία Άννα

    Κλινική Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Κυψέλη

  • Η ανησυχία ενός παιδιού σχετικά με το ύψος του, μπορεί να είναι ένα ευαίσθητο θέμα. Γενικότερα, είναι συχνό φαινόμενο για παιδιά στην ηλικία του, να ανησυχούν για θέματα που αφορούν την εμφάνιση τους.
    Είναι σημαντικό να του εξηγήσετε πως το ύψος είναι κάτι που αλλάζει καθώς μεγαλώνει και συχνά, μπορεί ένα αγόρι να πάρει απότομα ύψος. Αυτό εξαρτάται από την κληρονομικότητα, τη διατροφή και την άθληση. Έτσι, θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε αυτό ως αφορμή και να τον ωθήσετε να ασχοληθεί με κάποιο σπορ, όπως το μπάσκετ και να τρέφεται πιο σωστά.
    Χρειάζεται επίσης να του τονίσετε ότι κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και δεν έχει νόημα να σ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Χουρδάκη Γιάννα

    Παιδοψυχολόγος

    Ηράκλειο Κρήτης

  • Όπως αναφέρετε ο γιός σας ρωτάει επίμονα σχετικά με το ύψος του και αυτό τον ανησυχεί πολύ. Είναι συχνό φαινόμενο για παιδιά της ηλικίας του να ασχολούνται με την εξερεύνηση της εικόνας του εαυτού τους και τη σύγκρισή τους με άλλους.
    Θα σας συνιστούσα να συζητήσετε με τον γιο σας και να ακούσετε με προσοχή τις ανησυχίες του. Εξηγήστε του ότι το ύψος δεν είναι το μόνο κριτήριο για την ευτυχία και την αξία του έναντι των άλλων. Κάντε τον να αισθανθεί ασφάλεια και αξιαγάπητος, ανεξαρτήτως του ύψους του.
    Επιπλέον, είναι χρήσιμο να ενισχύσετε την αυτοεκτίμηση του παιδιού σας και να τον βοηθήσετε να αναπτύξει θετική εικόνα για τον εαυτό του
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό. Η προσοχή του μοιάζει για κάποιο λόγο να εστιάζεται επίμονα στην ιδέα του ύψους. Ενδεχομένως να έχει ακούσει κάπου ότι το να είσαι ψηλός "μετράει". Και όλο αυτό ακούγεται να σας ανησυχεί και να σας φοβίζει. Μου ακούγεται σα να έχει χαμηλή αυτοπεποίθηση. Δοκιμάστε να δώσετε χώρο σε αυτό που λέει. Στο κλάμα του όταν τον λένε κοντό. Χωρίς να εστιάσετε στο "γιατί". Ερωτήσεις/δηλώσεις τύπου "σε στενοχωρεί πολύ όταν σε λένε κοντό, ε;", "κάτι σε κάνει να νιώθεις πολύ άσχημα όταν σε λένε κοντό", ή "θα ήθελα/θα με ενδιέφερε να μιλήσουμε/να μου πεις περισσότερο για αυτό"... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα