• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 11/02/2024

Είμαι 21 ετών δεν έχω κάποιο παθολογικό πρόβλημα με το στομάχι από ότι μου είπαν δυο γαστρεντερολόγοι. Το πρόβλημα μου είναι ότι αφού φάω μετά από λίγες ώρες νιώθω το στομάχι μου σαν να είναι άδειο και να με πονάει γιατί συμβαίνει αυτό; Και υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει;

3 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας! Εφόσον αποκλείστηκε το οτιδήποτε παθολογικό, καλό είναι να γνωρίζετε πως το στομάχι εντάσσεται στο ηλιακό πλέγμα, είναι η έδρα των ανεσταλμένων επιθυμιών, όπου δυσκολεύονται να εκφραστούν προς τα έξω. Με βάση τα "μηνύματα" που σας δίνει το σώμα σας, ίσως να ήρθε η ώρα για την ενεργοποίηση της έκφρασης των εσωτερικών σας επιθυμιών προς τα έξω, προκειμένου να αποφεύγονται οι ψυχικές και οι σωματικές ενοχλήσεις. Στη διάθεσή σας για περεταίρω λεπτομέρειες. Ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας. Παρόλο που οι εξετάσεις δεν δείχνουν κάτι, το πρόβλημα συνεχίζει να επιμένει. Για κάποιο λόγο υπάρχει μία αίσθηση κενού αφού φάτε, η οποία συνοδεύεται από πόνο. Αναρωτιέστε για ποιο λόγο να συμβαίνει αυτό και αν υπάρχει κάποιος τρόπος να σταματήσει.

    Εφόσον έχετε διαπιστώσει ότι το πρόβλημα δεν είναι οργανικό, θα σας ενθάρυννα να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία. Μόνο έτσι θα μπορέσετε να δώσετε απάντηση στα ερωτήματά σας, και εν καιρώ να βελτιωθεί και η διαδικασία της πέψης σας. Μακάρι να μπορούσα να έχω στη διάθεσή μου μία καθολική απάντηση ή εξήγηση για τέτοιου είδους ζητήματα, αλλά κάτι τέτοιο δυστυχώς δεν υπάρχει.
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Από ό,τι περιγράφετε, φαίνεται ότι δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα με το στομάχι σας, όπως έχουν επιβεβαιώσει οι δύο γαστρεντερολόγοι. Ωστόσο, αναφέρετε ότι αφού φάτε, μετά από λίγες ώρες νιώθετε το στομάχι σας άδειο και να πονάει.
    Αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους αλλά θα ήταν σημαντικό να εξετάσουμε τον πιθανό ψυχοσωματικό συνδυασμό μεταξύ των συμπτωμάτων που αντιμετωπίζετε και της ψυχολογίας σας. Τα συναισθήματα όπως το στρες, το άγχος ή οι διαταραχές διάθεσης μπορούν να επηρεάζουν τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί το γαστρεντερολογικό μας σύστημα.
    Θα σας συνιστούσα να συμβουλευτείτε έναν ψυχολόγο-ψυχοθεραπευτή,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής