• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 09/10/2023

Γειά σας! Είμαι 18 χρόνων και είμαι πολύ αγχώδης άνθρωπος. Έχω κάποια συμπτώματα τα οποία έχω αναφέρει και σε παθολόγο και καρδιολόγο και ύστερα από εξετάσεις αίματος, υπέρηχο καρδιάς και καρδιογραφημα (λόγω ταχυκαρδίας) οι γιατροί μου είπαν πως είναι όλα μια χαρά. Εγώ όμως ανησυχώ παρόλα αυτά γτ δεν αισθάνομαι καλά, όπως αισθανόμουν πριν καιρό. Αισθάνομαι πως κουνιέμαι, όταν είμαι καθιστή στην καρέκλα. Όρθια αισθάνομαι καλύτερα, αλλά η αίσθηση εξακολουθεί να υπάρχει σε μικρότερο βαθμό, κάπως ελεγχόμενη. Όταν επίσης αγχώνομαι πολύ αισθάνομαι πως χάνω την ισορροπία μου ακόμα και όταν είμαι σε όρθια θεση, με αποτέλεσμα αυτό να μου αυξάνει το άγχος.Αυτά τα συμπτώματα μου έχουν δημιουργήσει έναν φόβο θανάτου και πολλές φορές δυσκολεύομαι να κοιμηθώ ήσυχη το βράδυ. Υπάρχει κάποιος τρόπος να απαλλαγώ από αυτά τα συμπτώματα γτ μου κάνουν πολύ δύσκολη την καθημερινότητα; Πριν δύο χρόνια είχα ένα ατύχημα με αποτέλεσμα έναν τραυματισμό στο πόδι μου. Το γεγονός αυτό με είχε στεναχώρησε πάτα πολύ. Δεν ξέρω εάν αυτό σχετίζεται διότι έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα από τότε.

20 ειδικοί απάντησαν

  • Καλημέρα σας! Η κατάθλιψηκαι οι αγχώδεις διαταραχές έχουν γίνει ένας όρος ομπρέλα και μία καραμέλα που μπαίνει συνεχώς ως ταμπέλα από τους ψυχιάτρους! Ο καθένας όμως έιναι μοναδικός και έχει τον δικό του υποκειμενικό πόνο και θλίψη και το άγχος θέλει κάτι να σας πει, να το κάνετε κάτι άλλο καλό, να το αναλάβετε.. Μια θεραπεία διαμέσου λόγου που πάει σε βάθος , όπως η ψυχανάλυση , θα σας βοηθήσει να ανακουφιστείτε και να εφεύρετε λύσεις, καθώς και να γνωρίσετε τις ρίζες των αιτίων, αλλά και να βρείτε τα αίτια. Θα χαρώ να δουλέψουμε μαζί.
    Με εγκάρδιους χαιρετισμούς,
    Ορέστης Καραμανίδης, Ψυχαναλυτής-ψυχοθεραπευτής

    Καραμανίδης Ορέστης Βασίλειος

    Ψυχοθεραπευτής - Ψυχαναλυτής

    Παγκράτι

  • Θα σας είναι πολύ βοηθητικό να ξεκινήσετε ψυχοθεραπεία, εκεί θα έχετε το χώρο και το χρόνο να εμβαθύνετε, να κατανοήσετε και να βρείτε απαντήσεις σε όσα σας απασχολούν. Αφού δεν υπάρχει κάτι παθολογικό είναι πολύ σημαντικό να πάρετε βοήθεια σχετικά με το άγχος που φαίνεται να σας παραλύει.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • ψυχοθεραπεία χρειάζεστε, διότι ουσιαστικά έχετε άγχος θανάτου και υποχονδριαση όπως φαίνεται

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας.
    Αισθάνομαι ότι το άγχος σας είναι τόσο έντονο που είναι παντού. Στο μυαλό, στην καρδιά, στο σώμα σας. Έχετε χάσει τον ύπνο σας. Νομίζω ότι είστε σε μια περίοδο της ζωής σας που ψάχνετε τις ισορροπίες σας. Είναι όμορφο αυτό καθώς είστε σε μια μεταβατική ηλικία από την εφηβεία προς την ενηλικίωση ωστόσο όμως με το άγχος και ίσως κάποια γεγονότα ζωής που βιώσατε ή βιώνετε σας δυσκολεύουν πολύ. Αναζήτηστε βοήθεια από έναν ειδικό ψυχικής υγείας που σας ταιριάζει και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

    Βασιλάκη Άννα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χίος

  • καλησπέρα σας,

    Αφού σας έχουν επιβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει κάποιο παθολογικό πρόβλημα, τότε ίσως θα ήταν βοηθητικό να εστιάσετε στη θεραπεία του άγχους σας και όχι τόσο του σώματός σας. Πολλές φορές φαίνεται να ασθενεί το σώμα μας αλλά ασθενεί η ψυχή μας. Προσπαθήστε να πάρετε την προσοχή σας απο τα σωματικά συμπτώματα για τα οποία έχετε λάβει διαβεβαιώσεις καλής υγείας και να την εστιάσετε σε αυτό που δε φαίνεται αλλά υπάρχει! Το άγχος σας. Μη διστάσετε να ζητήσετε τη βοήθεια κάποιου ειδικού ψυχικής υγείας.

    Παππά Αγγελική

    Ψυχολόγος

    Τρίκαλα

  • Καλησπέρα. Αναπολείς το πόσο ήρεμα και ανέμελα ένιωθες πριν συμβούν όλα αυτά.. Τα συμπτώματα με κάποιο τρόπο μοιάζουν να επιμένουν, παρόλο που οι εξετάσεις είναι φυσιολογικές. Τελευταία το άγχος φαίνεται να εστιάζεται κυρίως σε θέματα στατικότητας και ισορροπίας. Αισθάνεσαι πως κουνιέσαι όταν κάθεσαι, ότι πας να χάσεις την ισορροπία σου όταν είσαι όρθια. Σε ακούω να αναρωτιέσαι, "τί πάει λάθος με μένα; γιατί να νιώθω αυτά που νιώθω; δεν περίμενα ποτέ να με απασχολούν τέτοια ζητήματα και σε τέτοιο βαθμό... μήπως πεθαίνω;" Και κάπως όλα αυτά συνδέονται στο μυαλό σου και με τον τραυματισμό στο πόδι πριν δύο χρόνια.

    Σκέφτομαι,
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Καλησπέρα! Καταρχάς, είναι σημαντικό να κατανοήσουμε ότι τα σωματικά συμπτώματα που αναφέρετε μπορεί να συσχετίζονται με το άγχος και τον φόβο που αισθάνεστε. Είναι ενδεχόμενο ότι οι εξετάσεις που έχετε υποβάλει δεν ανιχνεύουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας, όπως σας έχουν ενημερώσει οι γιατροί σας.

    Το άγχος μπορεί να επηρεάσει την αντίληψή σας για τον εαυτό σας και το περιβάλλον σας, προκαλώντας σωματικά συμπτώματα όπως αυτά που περιγράφετε. Είναι σημαντικό να εξετάσουμε τον ψυχολογικό παράγοντα πίσω από αυτά τα συμπτώματα. Είναι πιθανό ότι το ατύχημα πριν από δύο χρόνια και ο τραυματισμός που προκλήθηκε να έχουν επηρεάσει τον τρόπο
    ... Διάβασε περισσότερα

    Σαμαρά Ιωάννα

    Νευροψυχολόγος

    Θεσσαλονίκη

  • Αγαπητή φίλη, φαίνεστε να περνάτε πολύ δύσκολα. Επειδή αναφέρετε αίσθηση ανισορροπίας θα σας πρότεινα να επισκεφτείτε και έναν ωτορινολαρυγγολόγο για να ελέγξετε το έσω ους (αυτί) σε περίπτωση που η πτώση που αναφέρετε προκάλεσε κάποια αναταραχή στον Λαβύρινθο του αυτιού. Σε περίπτωση που η εξέταση δεν δείξει κάτι τότε όσα αναφέρετε πιθανότατα οφείλονται σε ψυχολογικά αίτια και έντονο άγχος. Το γεγονός ότι αμφιβάλλετε παρά το ότι οι εξετάσεις σας είναι καλές δείχνουν ένα αγχώδες υπόστρωμα σε ότι αισθάνεστε. Σας προτείνω να δείτε Ψυχίατρο και να ακολουθήσετε τις υποδείξεις του. Είτε σας χορηγήσει φαρμακευτική αγωγή είτε όχι θα σας βοηθήσει πολ... Διάβασε περισσότερα

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Καλησπέρα σας,
    Πολύ συχνά ειδικά στις περιόδους κρισεις που διανύουμε το στρες ολοένα και περισσότερο κάνει την εμφάνιση του με ποικίλλους τρόπους. Μερικούς από αυτούς περιφραψατε με φοβερή σαφήνεια κι εσείς στο σχόλιο σας. Ωστόσο ο τρόπος διαχείρισης και αντιμετωπισης τέτοιων συμπτωμάτων εντοπίζεται κυριως μέσα από την διαδρομή της ψυχοθεραπείας. Μέσω της ενδοσκόπησης και της βήμα βήμα καθοδήγησης από τον θεραπευτή, το άτομο βρίσκει τον τρόπο να επικοινωνήσει τις σκέψεις και τα συναισθήματά του γύρω από διάφορα ζητήματα που το απασχολούν και σιγά σιγά μιλώντας γι αυτά να εντοπίσει τι είναι αυτό που στην πραγματικότητα τον ζορίζει και εξ-
    ... Διάβασε περισσότερα

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Καλησπέρα σας. Τα σωματικά συμπτώματα που αναφέρατε μπορούν να είναι πράγματι συμπτώματα άγχους, ιδιαίτερα εφόσον οι γιατροί που επισκεφτήκατε σας διαβεβαίωσαν πως όλα είναι μια χαρά. Ο τρόπος αντιμετώπισης αυτών είναι είτε η ψυχοθεραπεία, είτε η λήψη αγχολυτικής φαρμακευτικής αγωγής ή και ο συνδυασμός αυτών. Η επιλογή, βέβαια, της θεραπευτικής οδού εξαρτάται από εσάς. Σκεφτείτε να πάτε σε έναν ψυχολόγο / ψυχοθεραπευτή για να διαχειριστείτε την κατάσταση και να διευκολύνετε την καθημερινότητά σας.

    Μάτος Ορέστης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Πλάκα

  • Καλημέρα,
    για αρχή κάνατε πολύ καλά που επισκεφθήκατε κάποιους γιατρούς ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο παθολογίας-είναι το πρώτο που εξετάζουμε. Όταν τα έντονα αισθήματα οδηγούν σε σωματικά συμπτώματα τα οποία ακολούθως προκαλούν έκπτωση στη λειτουργικότητά μας, ουσιαστικά "κάτι μας λέει το σώμα μας και έχουμε να το ακούσουμε". Αν εστιάσουμε αποκλειστικά στο σύμπτωμα, τότε η ματιά μας μένει επικεντρωμένη εκεί και δεν διερευνά τι είναι αυτό που πραγματικά μας δυσκολεύει. Αυτό και διερευνούμε σε μία συνεδρία. Καλή συνέχεια

    Γιαννουλής Θανάσης

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Συστημικός Θεραπευτής

    Παγκράτι

  • Το σώμα μας "φροντίζει" να μας προειδοποιεί όταν κάτι δεν πάει καλά ώστε να ξεκινήσουμε να κάνουμε κάτι.
    Αυτό , λοιπόν, που χρειάζεται να προσφέρεις στον εαυτό σου είναι μια δυνατή σχέση με έναν ψυχολόγο με τον οποίο θα συνεργαστείτε ώστε να καταφέρεις να λέγχεις το άγχος και τους φόβους σου.

    Αντωνίου Μαρία Χ.

    Ψυχολόγος

    Σκύδρα

  • Καλησπέρα.
    Μέσα απο την περιγραφή σας φαίνεται να αναγνωρίζετε και η ίδια οτι είσαστε πολύ αγχώδης χαρακτήρας. Δεν γνωρίζω τι άλλα γεγονότα παίρνουν θέση στη ζωή σας που σας προκαλούν στρεσ και άγχος. Απο την στιγμή που οι εξετάσεις σας δεν έδειξαν κάτι παθολογικό μοιάζει να σωματοποιείται εκείνα που βιώνεται. Θα ήταν πολύ βοηθητικό για εσας να απευθυνθείται σε εναν ειδικό προκειμένου να εξετάσετε κάποια θέματα απο κοινού.

    Τσουμέζη Λία

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Γλυφάδα

  • Ίσως μια επίσκεψη σε νευρολόγο να ήταν καλό για αρχή , όμως μοιάζει να σωματοποιειτε το άγχος σας ! , θεραπεία διαχείρισης άγχους θα σας βοηθούσε έτσι και αλλιώς , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Γειά σας! Η εφηβεία είναι μια δύσκολη ηλικία με πολύ στρες. Το ατύχημά σας ήρθε στα 16 σας και σας κλόνισε. Θα χρειαστεί να μιλήσετε σε έναν ειδικό όταν μπορέσετε και έτσι θα ηρεμήσετε.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας! Διάβασα προσεχτικά το κείμενο που αναρτήσατε και πραγματικά νιώθω ότι είναι δύσκολη η συνθήκη που βιώνετε. Καταρχήν κάνετε πολύ σωστά που πήγατε σε γιατρούς για να αποκλείσετε την περίπτωση παθολογικου παράγοντα. Όσον αναφορά για τα συναισθήματα του άγχους που αναφέρετε και βέβαια αν το θέλετε μπορούν να γίνουν πιο διαχειρίσιμα και να ανακουφιστείτε. Αυτό που σας προτείνω είναι να απευθυνθείτε σε έναν ειδικό Ψυχικής υγείας να δουλέψετε με τον εαυτό σας για να βρείτε την αιτία που σας πυροδοτεί αρνητικά συναισθήματα. . Θα είναι ένα δώρο εξέλιξης για εσάς. Θα χαρώ πολύ αν στάθηκα βοηθητικός.

    Θανάσης Γιώργος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Συνθετικός ψυχοθεραπευτής

    Ίλιον

  • Καλησπέρα αυτό που σας συμβαίνει ενδεχομένως να είναι κρίση πανικού και το άγχος μπορεί να δημιουργήσει αστάθεια ούτως ή άλλως. Ο φόβος του θανάτου μπορεί να δημιουργήσει συμπτώματα τέτοιου τύπου και θα πρέπει να συζητηθεί σε θεραπεία. Εάν στο ατύχημα απειλήθηκε η ζωή σας είναι δυνατόν να σας δημιουργήθηκε φόβος θανάτου, κάτι που είναι φυσιολογικό αλλά λύνεται. Ελπίζω να σας βοήθησα, είμαι διαθέσιμος για να διεξάγω ψυχοθεραπεία αλλά και όποιον θεραπευτή επιλέξετε να φροντίσετε να του ζητήσετε θεραπεία για μετατραυματικό άγχος και να αναζητήσετε κάποιον που να διεξάγει γνωσιακή συμπεριφοριστικη ψυχοθεραπεία ή και υπαρξιακή .Να είστε καλά!

    Κωστόπουλος Θάνος

    Ψυχολόγος - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Πάτρα

  • Για να μπορέσετε να αντιμετωπίσετε τα συμπτώματά σας, που σχετίζονται με άγχος, χρειάζεστε βοήθεια από ψυχοθεραπευτή

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίαυρο ψυχοθεραπευτή να συζητήσετε όλα τα θέματα που αφορούν το άγχος και τα ψυχοσωματικά σας ενοχλήματα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Το άγχος πυροδοτεί σωματικά συμπτώματα και ο φόβος των σωματικών συμπτωμάτων συχνά πυροδοτεί περαιτέρω άγχος και ισχυρότερης έντασης σωματικά συμπτώματα. Η ιδανική συνθήκη θα ήταν η συνεργασία με κάποιον/α επαγγελματία ψυχικής υγείας, καθώς τα αναφερθέντα συμπτώματα φαίνεται να δυσχεραίνουν σε σημαντικό βαθμό την καθημερινότητά σας.

    Μπαϊρακτάρης Κλεάνθης Ευάγγελος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Χαλκίδα