• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 12/09/2023

Γεια σας εδώ και περίπου τρεις εβδομάδες αφού είχα περάσει ένα κρύωμα έχω την τάση να αγχώνομαι υπερβολικά ότι έχω κάτι σοβαρό συγκεκριμένα καρκίνο,αυτό με είχε πιάσει όταν τελείωνε το κρύωμα μου και είχε σταματήσει αλλά εδώ και τέσσερις μέρες είναι τόσο έντονο καθώς κατακλύζομαι από σκέψεις αισθάνομαι ότι έχω κάτι κακό παρόλο που είχα κάνει πριν έξι μήνες εξετάσεις και ήταν καλές.Ποτε μου δεν συνέβη κάποιο σοβαρό νόσημα και την φοβία αυτή την είχα ξαναπεράσει όταν ήμουν δώδεκα χρονών.Αισθανομαι το στομάχι μου να σφίγγεται ταχυκαρδία και ότι θα αποκτήσω συμπτώματα και μυϊκούς πόνους κυρίως σε αυχένα και στην πλάτη ψηλά οι σκέψεις μου είναι τόσο άσχημες σε σημείο που νιώθω ότι κάτι με "κυνηγάει"και δε μπορώ να γλιτώσω .Επίσης είχα τάση για κλάμα μέχρι προχτές και έτρωγα αρκετά έτσι ώστε να είμαι σίγουρη ότι δεν έχει πειραχτει η όρεξη βέβαια από χτες αισθάνομαι ότι δε μπορώ να φάω και σήμερα με το ζόρι έφαγα και το πρωί είχα τρέμουλο και δυσκολία στον ύπνο αυτά τα τέσσερα βραδιά.

12 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας. Ένιωσα και εγώ πολύ έντονα αυτή την αίσθηση ότι κάτι σας "κυνηγάει". Υπάρχει, και επιμένει, εκείνος ο φόβος που λέει ότι "δεν μπορεί, κάτι έχω, κάτι θα πάθω, είμαι σίγουρη, ό,τι και να δείχνουν οι εξετάσεις!". Βρίσκεστε μονίμως σε μία διαδικασία "τσεκαρίσματος" αν είναι όλα καλά ή όχι. Αναρωτιέμαι πόσο ψυχοφθόρο μπορεί να είναι κάτι τέτοιο...

    Θα σας ενθάρρυνα να απευθυνθείτε άμεσα σε ψυχολόγο. Η ψυχοθεραπεία θα σας δώσει τη δυνατότητα να αποδεσμευτείτε από όλες αυτές τις δυσάρεστες σκέψεις και να διεκδικήσετε εν καιρώ μία πιο ισορροπημένη καθημερινότητα. Εύχομαι ό,τι καλύτερο.

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Χαίρεται για πρώτη ανακούφιση θα σύστηνα να επισκεφθείτε έναν ειδικό Σύμβουλο Ψυχικής υγείας/ Ψυχολόγο για τη "τάση άγχους" όπως τη περιγράφεται. Το άγχος είναι πολύπλευρο και πολλές φορές λειτουργεί σωτήριο να βρούμε τις ρίζες και να "εκπαιδευτούμε" ως προς τη διαχείρισή του.

    Τσιουραλίδου Όλγα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπεύτρια

    Εύοσμος

  • Κλείστε ραντεβού άμεσα σε ψυχολόγο και πιθανον ο ψυχολογος να σας προτείνει και ψυχίατρο για φαρμακευτική αν είναι πολύ έντονα τα συμπτώματα. Η κατάσταση που περιγράφετε θα γίνει χειρότερη με τον καιρό. Υπάρχει περίπτωση να δείτε κάποια στιγμή μια ύφεση και έπειτα να έρθει ξανά.

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας η συμπτωματολογία που αναφέρεται πιθανως σχετίζεται με αυξημένα επίπεδα άγχους Τα οποία σε ένα βαθμό προκαλούνται και από τις δυσλειτουργικές σκέψεις που κατακλύζουν την καθημερινότητά σας σχετικά με την υγεία σας. Για την άμεση και ταχεία αντιμετώπιση όλων αυτών είναι χρήσιμη έναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας. Η ψυχοθεραπεία ενδείκνυται για την ανεύρεση του φαύλου κύκλου των σκέψεων που οδηγούν σε αυτήν την συναισθηματική συνθήκη και την βελτίωση της κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Τα συμπτώματα που έχετε μας θυμίζουν έναν άνθρωπο με άγχος ασθενείας . Μπορείτε να λάβετε γνωστική συμπεριφορική ψυχοθεραπεία που έχει συγκεκριμένα πρωτοκολλο και είναι βραχεία και αποτελεσματική ( 12 - 16 συνεδρίες ) . Θα σας βοηθήσει πολύ

    Γιαζιτζή Βασιλική

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Σέρρες

  • Έχετε πάρα πολύ άγχος το οποίο εκφράζετε με τις έντονες σκέψεις, με την διάθεση για κλάμα την οποία θα πρότεινα να μην μπλοκάρετε αλλά να επιτρέπετε να εκτονωθείτε μέσα από τα δάκρυα. Επίσης το άγχος επηρεαζει την όρεξη για φαγητό και την ποιότητα του ύπνου μας. Θα σας πρότεινα να μπείτε σε διαδικασία ψυχοθεραπείας, όπου θα έχετε το χώρο και τον χρόνο να δώσετε νόημα στην εμπειρία σας και να βρείτε πιο βοηθητικούς τρόπους να κατευνάζετε τον φόβο σας.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Καλησπέρα σας,
    Η κατάσταση που περιγράφετε αποτυπώνει πως σε αυτή τη φάση της ζωής σας ενδεχομένως να διακατεχεστε από γενικευμένο άγχος, το οποίο σας δημιουργεί έντονες- επαναλλαμβανομενες σκέψεις και Φοβίες. Σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι καλό να ακολουθήσουμε τον δρόμο της ψυχοθεραπείας, προκειμενου να εντοπίσουμε ποιο ειναι το αιτιο το οποίο οδηγεί τον καθένα ξεχωριστά στην εκδήλωση του άγχους. Μέσω της ψυχοθεραπείας μπορουμε να έχουμε μακροπροθεσμα ψυχική ενδυνάμωση και να βρουμε τρόπους διαχείρισης της καθημερινότητας στα πράγματα που μας δυσκολεύουν.

    Τσάλλα Ηλιάνα

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Καισαριανή

  • Όταν το σώμα μας μάς δίνει σημάδια ότι δεν είναι καλά, αρχικά απευθυνόμαστε στον παθολόγο μας. Καλό θα είναι να έχετε κάποιον οικογενειακό γιατρό που θα σας γνωρίζει και θα εμπιστεύεστε την κρίση του. Εαν εκείνος ή οι γιατροί που απευθύνεστε σας καθησυχάσουν ότι παθολογικά είστε καλά αλλά λόγω άγχους εκδηλώνονται τα ψυχοσωματικά συμπτώματα που αναφέρετε παραπάνω, βοηθητικό θα ήταν να απευθυνθείτε σε ψυχίατρο και ψυχολόγο που θα σας συμβουλεύσουν για τις ενέργειές σας.

    Μουστάκα Άννα

    Ψυχολόγος - Οικογενειακή Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Είστε σε αγχωδη κατάσταση αιτία οι σκέψεις που κάνετε ! Ομως έκπληξη ! Δεν είστε οι σκέψεις σας έχετε την δύναμη να τις σταματήσετε , απασχοληθειτε με κάτι που σας αρέσει ! Αν δεν τα καταφέρετε μόνη σας δείτε κάποιον ειδικό ψυχικής υγείας! , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Φαίνεται να έχετε αγχώδεις και καταθλιπτικές εκδηλώσεις, επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να σας συμβουλέψει θεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Χρειάζεται να κάνετε ψυχοθεραπεία. Ο φόβος ξεκινάει από παλιά, και έχει νόημα στη ζωή σας, αν και δεν μπορείτε αυτή τη στιγμή να βρείτε την σύνδεση. υπάρχει βοήθεια

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα, αυτά μοιάζουν με κρίσεις άγχους σε συνδυασμό με αρνητικό συναίσθημα. Το σώμα μας προσπαθεί να μας μιλήσει με τους τρόπους που περιγράψατε: σφίξιμο στο στομάχι, γενικό σφίξιμο και πόνοι στους μύες, αυπνία και δυσκολίες στην όρεξη. Αυτοί είναι οι «συναγερμοί» του σώματος όταν θέλει να μας πει πως κάτι δεν πάει καλά με τη ζωή μας.
    Οι διάφορες προσεγγίσεις της ψυχοθεραπείας μπορούν να σας βοηθήσουν αρκεί να βρείτε και εσείς τι σας ταιριάζει.
    Η focusing προσέγγιση στην οποία έχω ειδικευτεί στην περίπτωσή σας κάνει το εξής: στρεφόμαστε στο σώμα με αποδοχή και αναζητούμε νόημα σε αυτά τα σημάδια που μας δίνει, όπως πχ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Μαυροματάκης Κωνσταντίνος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής