• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 02/02/2024

έχω συνέχεια αγχος έντονο τι να κάνω

11 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα. Θα ήταν βοηθητικό να εντοπίσετε τους στρεσογονους παράγοντες και σε δεύτερο χρόνο να ασχοληθείτε με πράγματα που σας αποφορτιζουν και ενισχύουν το δυναμικό σας.

    Μπακιρτζόγλου Φιλιώ - Ιόλη

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Νέα Φιλοθέη

  • Καλησπέρα σας,

    Το άγχος συνήθως αφορά μια εσωτερική, ενδοψυχική σύγκρουση για την οποία δεν είμαστε ενήμεροι. Δεν γνωρίζουμε δηλαδή τι είναι αυτό που δημιουργεί αυτή την σύγκρουση. Μπορεί να είναι πολλά πράγματα μαζί. Για να μπορέσετε λοιπόν να μειώσετε το άγχος σας θα σας βοηθούσε πολύ να ξεκινήσετε μια ψυχοθεραπευτική σχέση , όπου θα σας δοθεί ο χώρος για να σκεφτείτε πιο βαθιά για τον εαυτό σας , τις επιθυμίες και τις ανάγκες σας.
    Βικτωρία Παπαδημητροπούλου

    Παπαδημητροπούλου Βικτώρια

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέο Ψυχικό

  • Εάν αντιμετωπίζετε συνεχές έντονο άγχος, είναι σημαντικό να αναζητήσετε υποστήριξη από επαγγελματία της ψυχικής υγείας. Οι παρακάτω συμβουλές μπορεί να σας βοηθήσουν να αντιμετωπίσετε το άγχος σας:

    Αναγνωρίστε το Άγχος: Συνειδητοποιήστε τις στιγμές όπου αισθάνεστε άγχος και προσπαθήστε να περιγράψετε τις σκέψεις και τα συναισθήματα σας.

    Αναπνοές Καταλληλότητας: Εφαρμόστε τεχνικές αναπνοής, όπως η βαθιά και αργή αναπνοή, για να ηρεμήσετε το νευρικό σας σύστημα.

    Άσκηση: Η σωματική δραστηριότητα μπορεί να βοηθήσει στην αντιμετώπιση του άγχους. Καθημερινή άσκηση, ακόμη και μικρή (περπάτημα), μπορεί να έχει θετική επίδρα
    ... Διάβασε περισσότερα

    Παυλίδη Βίλλυ

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χαλάνδρι

  • Πρέπει να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ή/και ψυχίατρο
    ΠΜ

    Μποκολής Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχαναλυτής

    Ιλίσια

  • Γειά σας, το έντονο και διαρκές άγχος είναι συχνά σήμα ότι υπάρχουν μέσα μας άλυτες συγκρούσεις που μας επηρεάζουν και δεν μας επιτρέπουν να το αντιμετωπίσουμε αποτελεσματικά. Η ψυχοθεραπεία θα μπορούσε να σας δώσει το χώρο, το χρόνο και τα εργαλεία για να το κατανοήσετε και να ανακουφιστείτε.

    Πρωτόγηρος Δούκας

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Το έντονο αίσθημα άγχους που αισθάνεστε συνεχώς μπορεί να επηρεάζει σημαντικά την καθημερινή σας ζωή και την ψυχική σας υγεία.
    Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το άγχος είναι μια φυσιολογική αντίδραση σε δυσάρεστες καταστάσεις και είναι σημαντικό να αναγνωρίσετε την πηγή του και να προσπαθήσετε να την αντιμετωπίσετε. Μπορεί να σας βοηθήσει να καταγράψετε τις σκέψεις και τα συναισθήματά σας που σχετίζονται με την αίσθηση του άγχους και να αναλύσετε τις πιθανές αιτίες τους.
    Η εφαρμογή διαφόρων τεχνικών όπως η βαθιά αναπνοή, η χαλάρωση, ο υγιεινός τρόπος ζωής και η γυμναστική μπορεί να βοηθήσουν στην ανακούφιση του.
    Επιπλέον, η εύρεση θερ
    ... Διάβασε περισσότερα

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Κυψέλη

  • Το συνεχές άγχος μπορεί να είναι δυσάρεστο και επηρεάζει την καθημερινότητα. Ένας καλός τρόπος για να αντιμετωπίσετε το άγχος είναι να εφαρμόζετε τεχνικές χαλάρωσης και τεχνικές βαθιάς αναπνοής και η αντικατάσταση αρνητικών σκέψεων με πιο ρεαλιστικές και επικοδομητικές. Επίσης, μια άλλη τεχνική είναι η αποσύνδεση από τις αρνητικές σκέψεις μέσω της παρατήρησης και αποδοχής χωρίς να τους δίνετε προσοχή και σημασία. Επιπροσθέτως θα ηταν πρόσφορο να αναζητήσετε επαγγελματική υποστήριξη από έναν ψυχολόγο ή θεραπευτή για περαιτέρω βοήθεια.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Γεια σας! Πως να μην υπάρχει άγχος, όταν η ζωή είναι δύσκολα βιώσιμη. Είναι λες και έχει πατήσει κάποιος το κουμπί στο fastforward. Παρόλα αυτά θα σας βοηθήσουν, αφενός οι εξωτερικές λύσεις (άθλημα, περπάτημα, μια ικανοποιητική διατροφή, μια όμορφη σχέση, καλοί φίλοι), αφετέρου προσωπικά θα επιμείνω πως για να έρθει το 1ο, θα χρειαστεί η εσωτερική λύση, που δεν είναι άλλη από τη φροντίδα της ψυχής. Στη διάθεσή σας γι΄ αυτό! Σας ευχαριστώ!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Καλησπέρα σας, το έντονο άγχος είναι, δυστυχώς, ένα συχνό βίωμα που μπορεί να οφείλεται σε διάφορους παράγοντες, όπως η έντονη και δύσκολη καθημερινότητα, βαθιά και άλυτα ζητήματα ή και τραύματα. Σε κάθε περίπτωση θα βοηθήσει να επισκεφτείτε έναν ειδικό, ώστε μαζί να βρείτε την πηγή του προβλήματος καθώς και την πιο αποτελεσματική, για εσάς, μέθοδο αντιμετώπισης και θεραπείας. Διαφορετικά θα μπορούσατε για αρχή να δοκιμάσετε μόνος/η σας διαλογισμούς και ασκήσεις mindfulness για το άγχος. Επίσης η έλλειψη φροντίδας εαυτού έχει βρεθεί ότι αυξάνει τα επίπεδα άγχους και το σώμα μπαίνει σε μία κατάσταση "επιβίωσης". Επομένως ένα βασικό β... Διάβασε περισσότερα

    Φιλίππου Μαρία

    Χοροκινητική Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Άγιος Ελευθέριος

  • Είναι ιδιαίτερα δυσάρεστο το να βιώνει κάποιος συνεχώς έντονο άγχος. Μια καλή αρχή είναι να δοκιμάσετε τρόπους χαλάρωσης, όπως η διαφραγματική αναπνοή ή η άσκηση. Εάν το άγχος επιμένει ή διαπιστώνετε ότι δημιουργεί δυσλειτουργία στην καθημερινότητα, θα ήταν σημαντικό να συμβουλευτείτε έναν ψυχίατρο για να σας βοηθήσει κατάλληλα.

    Ζολώτα Κατερίνα

    Ψυχίατρος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέος Κόσμος

  • Επισκεφτείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή να
    σας ενημερώσει για τις θεραπευτικές δυνατότητες
    που έχετε να αντιμετωπίσετε το άγχος

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός