• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 17/04/2024

Εχω αρνητικες σκεψεις και υπαρξιακα ερωτηματα που προκαλουν αγχος και ανυσηχια και εν τελει αναρωτιεμαι τι μου συμβαινει

8 ειδικοί απάντησαν

  • Γεια σας, είναι φυσιολογικό ο καθένας μας να περνάει από περιόδους όπου έχει τέτοιου είδους υπαρξιακά ερωτήματα και σκέψεις . Παρολαυτα αν εσείς νιώθετε πως σας προκαλεί έντονη δυσφορια στην καθημερινότητα σας θα ήταν καλό να επισκεφθειτε έναν ειδικό ψυχικής υγείας.

    Τραμπακοπουλου Αλεξια

    Ψυχολόγος

    Πειραιάς

  • Γεια σας! Η διαδρομή της αυτογνωσίας συνήθως δεν αποτελεί απλό έργο, ωστόσο η συνειδητοποίηση προηγείται της κρίσης κατά τη δοκιμή της θεραπείας. Πράγμα που σημαίνει ότι οι άνθρωποι πρέπει να φτιάξουν τη ζωή τους τώρα και όχι αύριο. Ο φόβος δεν είναι τόσο αληθινός όσο μοιάζει. Πολλές φορές οι ασθένειες στην ανθρωπότητα έρχονται για να κάνουν τη δουλειά τους "θεραπευτικά". Πρώτα είναι η εσωτερική αναζήτηση και μετά η εξωτερική ανταπόκριση. Στη διάθεσή σας σχετικά με αυτό. Καλή συνέχεια!

    Κυριακίδη Στεφανία

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Περιστέρι

  • Οι αρνητικές σκέψεις είναι καταθλιπτικής και αγχώδους φύσεως. Σε ό,τι αφορά τα υπαρξιακά ερωτήματα αυτά εμφανίζονται σε κρίσιμες περιόδους της ζωής μας που στην περίπτωσή σας συνοδεύονται από άγχος. Καλό θα ήταν να συμβουλευτείτε ψυχολόγο.

    Αθηνά Μεταξά

    Ψυχολόγος

    Δραπετσώνα

  • Αυτά που γράφετε είναι πολύ λίγα, ωστόσο αν σας απασχολεί η κατάσταση σας είναι καλό να απευθυνθείτε σε ένα ψυχολόγο ώστε να γίνει σωστή αξιολόγηση και να προταθεί η κατάλληλη μέθοδος λύσης.

    Απότσος Παναγιώτης

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής - Kλινικός ΨυχοΣεξολόγος

    Κυψέλη

  • Αυτές οι αρνητικές σκέψεις και τα υπαρξιακά ερωτήματα μπορούν πράγματι να προκαλούν άγχος και ανησυχία. Είναι σημαντικό να αναγνωρίζετε αυτές τις σκέψεις και να μάθετε να τις διαχειρίζεστε. Μια καλή πρακτική είναι η αντικατάστασή τους με πιο θετικές και ρεαλιστικές σκέψεις. Επιπλέον, η ψυχοθεραπεία μπορεί να σας βοηθήσει να εξερευνήσετε αυτές τις σκέψεις, να ανακαλύψετε τις πηγές τους και να αναπτύξετε εργαλεία για να τις αντιμετωπίζετε. Εάν ανησυχείτε για την ψυχική σας υγεία, συνιστώ να συνεννοηθείτε με έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο.

    Θωμά Ανθή

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπεύτρια

    Νέα Σμύρνη

  • Μιλήστε με ειδικό ψυχικής υγείας για το άγχος σας και ζητήστε θεραπευτικές συμβουλές για να μην υποφέρετε.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Διαπιστώνετε ότι για κάποιο λόγο το μυαλό σας κάνει αρνητικές σκέψεις και υπαρξιακά ερωτήματα, τα οποία σας δημιουργούν σημαντικό άγχος και ταραχή. Αναρωτιέστε τι μπορεί να σας συμβαίνει, για ποιο λόγο επιμένουν τόσο δυσάρεστες και αλλόκοτες σκέψεις.

    Τέτοιου είδους σκέψεις και ερωτήματα συχνά δείχνουν ότι υπάρχουν βαθιές και δύσκολες σκέψεις και συναισθήματα που ζητάνε να έρθουν στην επιφάνεια, να ακουστούν. Θα σας παρότρυνα να απευθυνθείτε σε ψυχολόγο ώστε να διερευνήσετε περαιτέρω αυτό που μπορεί να υπάρχει από πίσω, ώστε να πάψει να σας ταλαιπωρεί τόσο πολύ. Εύχομαι να βρείτε την υποστήριξη που χρειάζεστε. Προσωπικά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα

  • Η σύγχρονη εποχή φέρει μαζί της μια σειρά από ψυχολογικές προκλήσεις, απαιτώντας από όλους εμάς να βρούμε τρόπους αντιμετώπισης.
    Ο προβληματισμός πάνω σε υπαρξιακά ερωτήματα είναι ένα μέσο προς την αυτογνωσία και την ανάπτυξη. Οι απαντήσεις σε ερωτήματα σχετικά με το νόημα, το σκοπό και την προσωπική αξία προσφέρουν βαθιά ικανοποίηση, μας πάνε ένα βήμα παραπέρα και μειώνουν την αίσθηση της αβεβαιότητας.
    Εάν αυτά τα ερωτήματα δεν μπορείτε να τα διαχειριστείτε και σας δυσχεραίνουν την καθημερινότητα τότε θα σας συνιστούσα να ζητήσετε την βοήθεια ψυχολόγου-ψυχοθεραπευτή ώστε μαζί να τα ταχτοποιήσετε μέσα σας.

    Καλοβάδης Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοσεξολόγος - Ψυχοθεραπευτής