• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 19/06/2023

Είμαι 29 ετών.Λόγω κάποιων προβλημάτων που υπήρχαν παλιότερα(έχουν να κάνουν με οικονομικά και θέματα υγείας των γονιών μου),τα οποία σε κάποιο βαθμό έχουν εξαλειφθεί πια,δεν έχω κάνει (ακόμα) κάποια πράγματα που έκαναν οι περισσότεροι νέοι από τα 18 έως τα 29.Πχ δεν έβγαινα έξω κάθε Σάββατο ή δεν πήγαινα συνέχεια διακοπές σε νησιά,εξωτερικό,κοσμικά μέρη πως είναι η Αράχωβα ή το Πήλιο.Άπό φιλίες και σχέσεις λίγα πράγματα,το ίδιο και από δουλειές.Νομίζω πως έχασα την ωραιότερη δεκαετία της ζωής μου,αν ισχύει αυτό που λένε ότι η ωραιότερη δεκαετία ενός ανθρώπου είναι από τα 20 έως τα 29.Έχω και μια φοβία,το πως θα το πάρουν κάποιοι άνθρωποι το ότι σε αυτή την ηλικία δεν έβγαινα συνέχεια έξω ή δεν πήγαινα σε άλλα μέρη.Θα πουν εντάξει δεν πειράζει ή θα φύγουν?Και αν θέλω να πάω μαζί με έναν από αυτούς σε ένα μέρος που μπορεί να έχει πάει ήδη,θα καταδεχτεί να ξαναπάει ειδικά για εμένα,?Μου κακοφαίνεται ότι σε κάποια πράγματα καθυστέρησα σε σχέση με άλλους.Πχ από τα 18 μου ήθελα να πάρω ένα συγκεκριμένο αμάξι.Κατάφερα και το πήρα στα 28 μου,μεταχειρισμένο.Ενώ είμαι ΟΚ,στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει η σκέψη ότι γιατί κάποιοι άλλοι το είχαν από τα 20 ή τα 22,ενώ εγώ έφτασα σχεδόν 30 για να το πάρω?Αν πάω σε ένα νησί που δεν έχω πάει ακόμα,αφενός μεν θα μου φανεί καλό,αφετέρου στο πίσω μέρος του μυαλού μου θα υπάρχει και πάλι η σκέψη ότι γιατί εγώ έφτασα σχεδόν 30 να πάω εκεί όταν οι πιο πολλοί είχαν πάει από τα 22 ή τα 25?Αυτό,πως το εξηγείτε?Δεν σκέφτομαι καν το ενδεχόμενο να κάνω οικογένεια.Κατά την άποψη μου(μπορεί να είναι και λάθος),αν φτάσω σε αυτό το σημείο,όλα αυτά που δεν έχω κάνει ακόμα,δεν θα γίνουν ποτέ.Πραγματικά τον τελευταίο καιρό δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και τρώω ελάχιστα.Όταν νυχτώνει,ακόμα χειρότερα.Μπορεί να φαίνονται αστεία όλα αυτά που γράφω και σίγουρα εκεί έξω υπάρχουν πιο σοβαρά προβλήματα.Κάθε γνώμη και βοήθεια είναι καλοδεχούμενη.Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο!

15 ειδικοί απάντησαν

  • Όπως τα μήλα της μηλιάς δεν είναι ίδια μεταξύ τους, έτσι και οι άνθρωποι. Μη χάνετε το χρόνο και την ενέργειά σας κάνοντας συνεχώς αυτές τις συγκρίσεις που περιγράφετε. Η ζήλεια και η υπερηφάνεια είναι κακοί σύμβουλοι, μας αφαιρούν τη χαρά. Φροντίστε την κατάθλιψη, μη πολυσκέφτεστε, πάρτε κάτι , πάτε στο ψυχίατρο να τα πείτε.

    Στυλιανίδου Βασιλική

    Ψυχίατρος - Παιδοψυχίατρος

    Ξάνθη

  • Καλησπέρα σας ολα αυτά που περιγράψατε δεν φαίνονται καθόλου αστεία, αντιθέτως φαίνεται πως είναι πράγματα που σας απασχολούν μεγάλο μέρος της καθημερινότητάς σας και σας δυσκολεύουν σε κάποιες στιγμές. Η εναρξη γνωσιακής συμπεριφορικής θεραπείας ενδείκνυται για την αποτελεσματική και άμεση αντιμετώπιση αυτών των σκέψεων και την βελτίωση της ψυχοσυναισθηματικης κατάστασης. Εάν το επιθυμείτε μπορούμε να έχουμε μία δια ζώσης συνάντηση και από κοινού να δομήσουμε ένα πλάνο αντιμετώπισης και βελτίωσης της τρέχουσας κατάστασης.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • https://www.youtube.com/watch?v=vz4dqoaOxxo&t=583s

    Βαρσαμοπούλου Αναστασία

    Ψυχολόγος

    Πανόραμα

  • Συγκρίνετε τον εαυτό σας με πια άτομα ακριβώς ? Γιατί εγώ ξέρω πολύ κόσμο που δεν έχει κάνει ακόμα και σε μεγαλύτερη ηλικία από εσάς όλα αυτά ! Είναι σαν να σας έχει δώσει κάποιος οδηγίες ζωής που λέει έτσι θα πρέπει να ζεις και δεν το έχεις πετύχει , δεν υπάρχει τέτοιο πλάνο για κανένα μας ! Καποιοι μπορούν να ζήσουν κάποια πράγματα νωρίς στην ζωή τους κάποιοι όχι χωρίς όμως το ένα να είναι σωστό και το άλλο λάθος ! Μην συγκρίνεστε, κοιτάξτε ότι ζείτε στην κάθε μέρα σας να είναι με χαρά και με ανθρώπους που σας αρέσουν , ευχαριστώ

    Καροφυλλάκη Σταυρούλα

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Life coaching

    Άγιος Νικόλαος

  • Καλημέρα σας,

    Φαίνεται πως συγκρίνετε αρκετά τον εαυτό σας, όχι μόνο στο κομμάτι των εμπειριών που λέτε ότι στερηθήκατε αλλά ακόμα και στα βιώματα σας, αφού λέτε πως αυτά που σας απασχολούν μπορεί να φανούν αστεία συγκριτικά με προβλήματα άλλων ανθρώπων.

    Θα έλεγα να βγάλουμε το παράγοντα της σύγκρισης από την συζήτηση γιατί μας λέτε κάτι σημαντικό. Έχετε διαπιστώσει δυσκολία στον ύπνο, στο φαγητό και απ' ότι καταλαβαίνω και στη διάθεση σας.

    Σίγουρα πολλές φορές αξιολογούμε το παρόν μας με βάση τις προσδοκίες μας (ή τις προσδοκίες άλλων) για το "τι θα έπρεπε να έχουμε κάνει μέχρι σήμερα". Όπως πολύ σω
    ... Διάβασε περισσότερα

    Creating Narratives

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Εξάρχεια

  • Ο κάθε άνθρωπος έχει τους δικούς του ρυθμούς. Κανείς δεν τα έχει κάνει όλα. Πολλές δεκαετίες έχουν ωραίο πράγματα να προσφέρουν. Κοιτάμε μπροστά.

    Γκιουζέλης Ιωάννης

    Ψυχίατρος

    Πλατεία Μαβίλη

  • Αυτά που περιγράφετε δεν ακούγονται καθόλου αστεία ή ασήμαντα. Αναρωτιέστε γιατί καθυστερήσατε να κάνετε κάποια πράγματα ή να έχετε κάποιες εμπειρίες αλλά απαντάντε μόνος σας στην αρχή, λέτε ότι αντιμετωπίσατε νωρίς στη ζωή σας θέματα υγείας και οικονομικά προβλήματα στην πατρική οικογένεια. Παρόλα αυτά η σκέψη ότι η ζωή ειναι γραμμική και πάει με μια συγκεκριμένη ροή δεν είναι αληθής. Και μπορεί να μην έχετε αυτές τις εμπειρίες που αναφέρετε αλλά σίγουρα τα προβλήματα που χρειάστηκε να αντιμετωπίσετε πιθανό σας ωρίμασαν ή σας έβαλαν σε άλλες διαδικασίες που συνομήλικοι σας δεν έχουν μπει πιθανό. Θα σας πρότεινα να εμπλακείτε σε μια διαδικασί... Διάβασε περισσότερα

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • Νομίζω πως έχετε θυμό για όσα δεν ζήσατε στην ώρα που εσείς πιστεύετε πως έπρεπε να ζήσετε. Συζητήστε όλα με ένα ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή για να σας βοηθήσει ψυχοθεραπευτικά.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Γειά σας!

    Έχετε αισθήματα ανεπάρκειας και χαμηλή αυτοεκτίμηση που σας οδήγησαν εδώ: "δυσκολεύομαι να κοιμηθώ και τρώω ελάχιστα.Όταν νυχτώνει,ακόμα χειρότερα (?)".
    Τώρα χρειάζεστε επαγγελματική βοήθεια για να βγείτε από αυτόν τον φαύλο κύκλο του άγχους και της κατάθλιψης!
    Μην χάνετε άλλο χρόνο σε αυτομομφές...

    Δημήτριος Παπαθανασίου
    Ψυχολόγος-Ψυχοθεραπευτής

    Παπαθανασίου Δημήτριος

    Ψυχολόγος

    Αιγάλεω

  • Τα χρόνια της νεότητας ειναι οντως σημαντικά αλλά αν δεν αποδεχεστε κάτι είναιοτι μεταφέρετε και στο τώρα την ίδια κατάσταση με το να αναπαράγεται το παρελθόν στο μέλλον. Η αποδοχή δεν ειναι μια κατασταση ακινησίας και εξιλέωσης οτι εσείς φταίτε . Η συμφιλίωση και η αποδοχή στο τώρα έχει μεγάλη αξία με την έννοια της θέλησης και οτι δεν τα παρατάμε ποτέ και η ζωή είναι να μαθω να φέρνω τον εαυτό μου στο τώρα.

    Κρυώνης Αντώνιος

    Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας - Ψυχοθεραπευτής

    Γέρακας

  • δεν είναι αγώνας δρόμου η ζωή. Ποιος έκανε τι και σε ποια ηλικία. Ούτε οι άλλοι έχουν κερδίσει Νόμπελ στα 30 τους, για να έχουν εσάς να σας πουν το οτιδήποτε. Ο καθένας χαράσσει τη ζωή του, δεν ξεκινάμε όλοι απ την ίδια αφετηρία. Δεν πέφτει λόγος σε κανέναν να σας κρίνει. Ζήστε κανονικά τη ζωή σας. Αν νιώθετε ότι χάσατε μια δεκαετία, μην χάσετε άλλη μια επειδή θα κλαίτε για την προηγούμενη

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Καλησπέρα σας , φαίνεται να αντιμετωπίζεται κάποια συμπτώματα κατάθλιψης . Σκεφτείτε να επισκεφτείτε κάποιον ειδικό για να βοηθηθείτε !

    Γεωργουδάκη Μαρία Διονυσία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Λαύριο

  • Το πρόβλημα δεν προκύπτει από τη σύγκριση με άλλους ανθρώπους αλλά από το πώς εσείς έχετε βιώσει τις στερήσεις και πώς τελικά νιώθετε μειονεξία. Χρειάζεται να αναζητήσετε μέσα σας την ουσία του προβλήματος.

    Καρμίρη Στέλλα

    Ψυχοθεραπεύτρια

    Κολωνάκι

  • Για πολλά πράγματα συγκρίνεστε με τους άλλους και φοβάστε ότι οι άλλοι δεν θα σας αποδεχτούν. Αυτό σας γεμίζει άγχος που ίσως το προβάλλετε και στους άλλους και νομίζετε ότι θα σας απορρίψουν. Θα σας κάνει καλό να μπείτε σε μια ψυχοθεραπεία, ώστε να καταλάβετε περισσότερα πράγματα για το τι νόημα έχει αυτό στη δική σας ζωή, γιατί συμβαίνει, και να μπορέσετε να το αλλάξετε, ώστε να είστε πιο ελεύθερος να χαρείτε την ζωή σας

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • Καλησπέρα. Παίρνω το θάρρος να σου μιλήσω στον ενικό, καθώς είμαστε συνομήλικοι. Υπάρχει αυτή η έννοια της καθυστέρησης που φαίνεται να κυριαρχεί σε όλη σου τη σκέψη, τις δραστηριότητές σου, τα όνειρά σου, τα χόμπι και τις απολαύσεις σου, τη συναναστροφή σου με άλλους ανθρώπους. Ό,τι και να κάνεις, φαίνεται να μπαίνεις σε μία διαδικασία σύγκρισης και να καταβάλλεσαι από σκέψεις όπως "πώς θα φανεί στους άλλους όταν μάθουν ότι εγώ δεν έχω βιώσει σημαντικά ορόσημα στη ζωή μου;", "θα με αποδεχθούν ή θα φύγουν;", "μπορώ να συμβαδίσω με τους άλλους δεδομένων αυτών των "ελλείψεών" μου;", "θα προλάβω να ζή... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα