• Άγχος και Στρες
  • Υποβλήθηκε 05/08/2023

Εδώ και αρκετό καιρό,ίσως και χρόνια,έχω μια...ας πούμε φοβία.Νομίζω ότι αν πάω να ξεκινήσω κάτι,τελευταία στιγμή θα γίνει κάτι άλλο και θα ακυρωθεί.Για παράδειγμα,νομίζω ότι αν κανονίσω να πάω τριήμερο από Παρασκευή πρωί έως Κυριακή βράδυ,την Πέμπτη το βράδυ κάτι θα συμβεί και θα ακυρωθεί.Είτε θα συμβεί κάτι σε εμένα,είτε στους γονείς μου,είτε σε κάποιον άλλο άνθρωπο,είτε κάτι άλλο.Ή αν κανονίσω να βγω έξω στις 10 το βράδυ,κατά τις 8-9 πάλι κάτι θα συμβεί και θα ακυρωθεί τελευταία στιγμή.Νομίζω ότι κάτι θα συμβεί όλες τις φορές.Γιατί το παθαίνω αυτό και πως μπορώ να το λύσω;

8 ειδικοί απάντησαν

  • Καλησπέρα σας σύμφωνα με την περιγραφή σας φαίνεται πως υπάρχει ένα προσδοκώμενο άγχος για μελλοντικές καταστάσεις. Για την αντιμετώπιση αυτών των συμπτωμάτων είναι κατάλληλη η έναρξη ψυχοθεραπείας. Είμαι στην διάθεση σας αν το επιθυμείτε να έχουμε μια συνάντηση και να συζητήσουμε εκτενέστερα αυτό που φαίνεται να σας απασχολεί.

    Θελούρας Νικόλαος

    Ψυχολόγος

    Ηλιούπολη

  • Καλησπέρα σας. Η πηγή του φόβου σίγουρα απαιτεί παραπάνω διερεύνηση ώστε να βρεθεί. Σίγουρα οι συναντήσεις με έναν ειδικό ψυχικής υγείας θα μπορέσει να σας βοηθήσει να εντοπίσετε τις πεποιθήσεις και τα σχήματα που διατηρούν αυτόν τον φόβο αλλά και να τις αντιμετωπίσετε αποτελεσματικά.

    Διαμαντής Αλέξανδρος

    Ψυχολόγος

    Νέο Ηράκλειο

  • Φαίνεται οτι ζείτε μέσα στο φόβο. Θα ανακαλύψετε την απάντηση στο γιατί το παθαίνετε όπως και τη λύση, μέσα στο ασφαλές πλαίσιο της ψυχοθεραπείας που προτείνω να ξεκινήσετε.

    Παναγιωτακοπούλου Ελένη & Συνεργάτες

    Ψυχολόγος

    Νέα Σμύρνη

  • εχετε πολυ αγχος, και χρειαζεται να δειτε ψυχοθεραπευτη

    Παπαθανασοπούλου Έλενα

    Ψυχοθεραπεύτρια - Σύμβουλος Ψυχικής Υγείας

    Χολαργός

  • άγχος έχετε και όπως το περιγράφετε ιδεοψυχαναγκασμούς. Αυτό το παθαίνετε διότι έχετε χαμηλή σεροτονίνη στον εγκέφαλο και ιδεοληπτικό τρόπο σκέψης. Λύνεται με συνεδρίες σε ψυχολόγο

    Δημητρίου Τατιάνα

    Νευροεπιστήμων

    Χαλάνδρι

  • Είναι σημαντικό να παρακολουθήσετε κάποια συνέδρια αξιολόγησης για να παρατηρήσει ο ειδικός το επίπεδο της λειτουργικότητας και να αποφασίσετε από κοινού τρόπους αντιμετώπισης. Δυστυχώς δεν μπορεί από ένα μήνυμα να δωθεί απάντηση στα ερωτήματα σας!

    Ρήγα Αναστασία (Απενεργοποιημένος λογαριασμός)

    Ψυχολόγος

    Περιστέρι

  • Θα πρέπει να συμβουλευθείτε ειδικό ψυχίατρο ψυχοθεραπευτή, έχετε αυτό που λέμε στη γνωσιακή ψυχοθεραπεία, αυτοεκπληρούμενη προφητεία, δεν σημαίνει πως πάντα θα πηγαίνουν άσχημα τα πράγματα, θα συνεχίζετε να κάνετε πλάνα όπως πάντα.

    Θελερίτης Χρήστος

    Ψυχίατρος- Ψυχοθεραπευτής

    Ευαγγελισμός

  • Καλησπέρα σας. Λυπάμαι για αυτό που περιγράφετε. Είναι σα να σας εμποδίζει από το να κάνετε πράγματα για τον εαυτό σας. Πρόκειται όντως για μία φοβία. Μία φοβία που λέει ότι κάτι θα γίνει λίγο πριν κανονίσετε το οτιδήποτε. Μάλλον όχι το οτιδήποτε, κάτι που αποσκοπεί στη δική σας απόλαυση και διασκέδαση. Αυτό θα έλεγα ότι έχει σημασία.

    Ρωτάτε για ποιο λόγο το παθαίνετε αυτό. Ομολογώ ότι μου λείπουν πληροφορίες για να απαντήσω επαρκώς σε αυτή την ερώτηση. Πιθανότατα να οφείλεται σε επανελλειμένα (ενδεχομένως) βιώματα της παιδικής σας ηλικίας, που σας μετέφεραν τη πεποίθηση ή την ανησυχία ότι αυτό θα γίνεται κάθε φορά που κανονίζετε κά
    ... Διάβασε περισσότερα

    Γουλανδρής Γιώργος

    Ψυχολόγος - Ψυχοθεραπευτής

    Βούλα